• Krátkometrážní

Horizont události (1997)

Ten film som videl strašne veľa krát a vždy sa tu čudujem, prečo len 4*. Tak si ho vždy kuknem znovu, aby som si spomenul na ten nablblý scenár. Ale kult! Subžáner vysokorozpočtový sci-fi horor z vesmíru, by si zaslúžil byť v áčku využívaný nepomerne viac.

Bufo Alvarius (2017)

Na začiatku zavesia nápis, že film nechce nikoho navádzať na drogy a potom vás 80 minút navádzajú na drogy. :) A to nielen opismi extatických stavov, ale aj priamo pozvánkami.  No nič. Ja osobne považujem slovo ezo za jednu z najhorších nadávok, vo všetkom sa snažím hľadať vedecké vysvetlenie - uvažovať racionálne, jak len je to u agnostika možné. A aj tak vám nikdy nebudem tvrdiť, že niektoré miesta neexistujú, keďže som ich osobne navštívil (samozrejme nikdy žiadne takéto, na to mám slabú psychiku). Práve tá existencia  je ale relatívna. Tento film nie je ezo predkladaním ezoterických obrazov a púšťaním medatatívnej hudby, pretože to sú veci, ktoré vám trip skutočne ukáže. Nie je ezo ani v zmysle rozprávania o vyšších sférách, pretože na ne vás trip skutočne zavedie (Tripové halucinácie sú na miesta, ktoré ste nikdy nemohli vidieť. A predsa tam sú. Preto sa ich váš mozog, ktorý ich nemá k čomu prirovnať, snaží popisovať skratkami typu “posvätný”, nakoľko jediné miesta, ku ktorým ich v našom svete dokážeme prirovnať, sú tie spomínané v niektorých východných náboženstvách. Stojíte nad scénou, ktorú zažívate a sledujete sám seba zvonku, zhora. Zároveň pocity plného vedomia a zároveň vlnité steny a záchvaty smiechu. V tom je práve tá dilema; môže to miesto neexistovať, pokiaľ som tam bol?). Ezo je tak trochu ten postoj, jak všetci príjmajú za fakt, že sa jednalo o niečo viac, ako len ich súkromnú halucináciu. Tá je však už u najslabších halucinogénov natoľko dilematická a  intenzívna, že chápem, ako ju pri tých silných (a bufo je najsilnejšie) musia  zainteresovaní považovať za skutočnosť. Neviem si predstaviť, že by som tam bol a ani tam nepojdem, pretože by som tam ostal. Uveril by som všetkej kráse a pravdepodobne by som sa z nej zbláznil (A dosť ezo je aj ten idiotský šaman - čo to tam vôbec mlel o médiách a liekoch na predpis? Presne pre takýchto ľudí je správne, aby boli halucinogény, v hrubej forme, zakázané. Chápem v tomto aj druhú stranu; aké asi budú reakcie, keď vám chce banda divnoľudí v rauši a s rumba gulami rozprávať, ako žiť. Ich to spravilo lepšími, prinieslo im to hlavne mier, ale rovnako to niekomu inému môže priniesť skok z útesu.). V istej forme a malom množstve sa už teraz prírodné halucinogény využívajú v medicíne, prínos je zároveň značný.  A už ten termín droga je nepresný, nakoľko na nich nevzniká závislosť. Ťažko si  vytvoriť jednoznačný názor.  A ťažko tiež hodnotiť Zárubov film. 3*?

O Elly (2009)

Farhadi je taký iránsky Haggis. Brilantne napísané konverzačky a sem-tam vypätý okamžik, ktorý vám vezme slová aj dych. A About Elly je jeho najintenzívnejší film. Infarkt scéna príde ešte pred polovicou a zvyšok je jedna permanentne napnutá, rozdielno-kultúrna trýzeň. Všetci máme rovnaké problémy.

Mořská horečka (2019)

Milujem tento subžáner, možno aj najviac, aj keď radšej ho mám s ozajstným monštrom, napádajúcim posádku fyzickým útokom, než len vypúšťaním lariev. Kapitánujú dnes už ostrielaní Dougray Scott a Connie Nielsen, a hlavnej role sa ujala ozaj cute zrzka, ktorá vyzerá jak cudnejší klon Karen Gillan (a ešte sa aj volá Hermiona!). Len tam nejak neni nič, čo by sa reálne snažilo preliezť hranicu štvrtej hviezdy, možno s výnimkou pár fotogenických vizuálov v závere a záverečného songu. O rok o tomto čase tomu kliknem na profil a budem sa pomocou komentárov a galérie snažiť identifikovať, čo že to bol za film.

Sugar Rush - Season 1 (2005) (série)

Jak to tí Briti robia, že dokážu ľudsky zosobniť aj karikatúry? Za prvú sériu to bolo za hranicou snáď len raz (s Gardieldovým psom), pritom karikaturistické sú prakticky všetky postavy. Strašne často to lieta k piatim hviezdam. Druhú sériu asi odložím, pretože tretia … neexistuje.

Na střeše (2019)

Pamätám sa, ako sme s MontymBroganom boli na predpremiére prvého Mádla. To bol asi trochu silnejší zážitok, pretože aj keď tu zahral Švehlík toho Eastwooda skvele (my liberáli sa radi rehoceme sami na sebe), ten film sa až do konca nezdramatizuje. Je asi otázkou vkusu, či to vadí, aj takto je to príjemný film, zasmial som sa dosťkrát.  A aby som to bol ja, musím pochváliť, že jediní robotníci, ktorí sa vo filme objavia, sú sťahováci iných postáv (stredná trieda, vitaj späť), a dedinu navštívime len v putovnom vtipe o domove dôchodcov. Takto sa mi páčia moderné české filmy; máme tu aj mestá! 🙋🏻‍♂️

The Canyon (2009)

Nedá sa povedať, že by som sa nudil, pretože mám takéto filmy celkom rád, ale toto bol asi tak opak uveriteľne spraveného survivalu.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Normální nával zlosti (2022) (epizoda)

Nejaké komiksy She-Hulk som prečítal. Zaujímavé na nej je, že aj keď v svojej dobe dosť možno vznikla len v snahe podojiť značku, jej origin je štýlovejší a nápaditejší jak originálny Hulk. Potenciál by teda bol, snaď sa to rozbehne. Dúfam vo viac súdnych procesov a menej klasického hulkovania. 65%

Marťanské lodě (2021)

Eliška gastarbeiterka. Zase. Aby o chvíľku neslúžila ako odstrašujúci príklad vycestovania von. Ona super, Kyšperský nesympatický. Pripomínalo mi to  Benjamína Tučeka, alebo hrané filmy Michaely Pavlátovej;, taká tá šepkaná, nočná atmosférovka. Za srdce ma to nechytilo.

Čekání na déšť (1978)

Sídlisková pohoda. Na tú dobu mám alergiu, ale Alenka bola taký sovietsko-satelitový, socialistický Ferris Bueller. Rozmýšlam, že by som si to niekedy pustil v combe s Chytilovej Panelstory, čisto pre tie kontrasty.