• Krátkometrážní

Chained (2012)

Lynchová výborne! Na moju vlastnú škodu som sa tomu filmu 10 rokov vyhýbal, len kvôli trom nízkym hodnoteniam v mojej topke, a aj keď možno na pár miestach nezafunguje, tak jak by mohol, väčšinu času ide o uveriteľnú, realistickú a dobre zahranú psycho depku, ktorá ma celý čas viedla tak sústredene, že som neodhadol twisty, aj keď boli pred očami.

Hell's Angel (1994) (TV film)

Chápem, že nemusí pôsobiť stokrát objektívne, keď o zločinoch cirkví rozpráva zrovna Hitch :). A možno je to tou dobou, že sme vtedy ešte nevedeli všetko, že Tereza vtedy ešte zosobňovala čistú lásku a dobrotu, a reálne fakty o nej ešte neboli verejne známe. Preto sa asi dokument  zameriava čiastočne na jej spoluprácu  so svetovými diktátormi a podporovanie vojny, čiastočne na podvody pri vytváraní zázrakov potrebných pre jej svätorečenie (dnes potvrdené už prakticky všetkými zainteresovanými), a len čiastočne aj na jej hlavný hriech, ktorým bolo odmietanie pomoci chorým.  Natočiť to dnes, zameriaval by sa viac na všetky jej obete; všetkých mužov, ženy, aj deti, ktoré úmyselne a z vlastnej vôle nechala zomrieť v strašných bolestiach. Toto by nemali točiť ľudia ako Hitch (nech mu je zem ľahká). Nemal by byť jedným z hlavných argumentov proti nej boj za zákaz potratov, či násilné krsty inovercov, pretože to sú veci, ktoré veriacich nepresvedčia.  Hlavná má byť morálka a súcit s jej obeťami, jej zločiny dnes už dokázané nespočtom svedkov a hlavne jej vlastnými výrokmi a priznaniami, keď nechala úmyselne umierať deti, pretože modlitba je dôležitejšia ako lieky, a “utrpenie je krásne”! Nie som veľkým fanúšikom revizionizmu, myslím, že niektoré kulty si je správne držať, podporujem súčasného pápeža (cez všetko) aj ako nekresťan, uznávam (cez všetko) prínos Jána Pavla druhého za diktatúry proletariátu, ale táto šialená, sadistická vrahyňa a zrúdna žena, je škvrnou na našej kultúre, na vašej cirkvi, a zbaviť by sa jej mali hlavne veriaci. Krátke zhrnutie v slovenčine + zdroje.

Blade Runner (1982)

Tak som si konečne prečítal predlohu a je skvelá (Prekvapený som v tom zmysle, že ma normálne nebaví čítať sci-fi; dokonca v knižnici ho mám ako jediný žáner oddelene, inak mám literatúru rozdelenú podľa krajín. Bude to asi rozdielmi naproti audiovizuálnemu médiu, nakoľko v tom patrí sci-fi na prvé miesto mojich obľúbených žánrov, spolu s muzikálmi a monster horormi). Dokonca som chvíľu uvažoval, či až po záver neprekonáva film. No a čistou náhodou mám v rovnakej knižnici toto dvojdiskové special edition vydanie bluray a po rokoch som z filmu ešte viac ohúrený. Nie je to ani tak primárne tým cyber punk svetom, ten film je s výnimkou pár veľkých exteriérových záberov v podstate komorný. Nie je to Vangelisom a nie je to ani tým krásne napísaným koncom. Najdokonalejšou zložkou Scottovho kultu je casting. Preto ma dostala kniha, preto ma znovu dostal film, pretože tam kedysi na začiatku 80’s, existovala niekde typovo dokonalá štvorica hercov, niekto ich vnuknutím od samého diabla dokázal spojiť dohromady, a my si ich teraz pri čítaní Dicka už môžeme navždy predstavovať.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Není tohle pravé kouzlo? (2022) (epizoda)

Stále ma to v rámci guilty pleasure celkom baví, ale tie 90’s triky nebudú nakoniec hlavným problémom. Tým je zastaralý, sitcomový humor, vytváraný často bez vtipu, len chaosom. Postavy majú teatrálne príchody na scénu, najlepšie s rekvizitou v ruke. Zo scény odchádzajú pitvoriacie sa, často vo dvojici, uprostred hádky. Nemajú žiaden vlastný charakter, pretože slúžia len pre budovanie komediálneho sveta She-Hulk, a ja začínam byť dosť zvedavý, ako by toto šlo funkčne prepojiť v MCU s Avengers, alebo vlastne s hocičím vážnym. Teoreticky by to šlo kombinovať so svetom Hawkeya, Ant-Manom, či Deadpoolom, ale tí všetci žijú vo svojich reálne sa správajúcich realitách. Toto je fraška.

610 metrů nad zemí (2022)

Nepopísateľná zvrátenosť. Trpím hodne silnou fóbiou z otvorených priestorov (nebojím sa výšok; nebojím sa v lietadle, stál som za mrežou na 86.tom poschodí Empire State a v pohode, ale u kamaráta na šiestom mám problém ísť na nemrežovaný balkón) a toto je survival vo výške 600 metrov. Asi 10 krát som to zastavoval. To sa nedalo. Film dobrý, ale skoro som zomrel.

Film roku (2021)

Nemám rád frašky. Preto sa mi nepáčila ani táto fekálna komédia, preto ma sklamala táto, pretože je obrovský rozdiel vytvoriť funkčný vesmír s nejakými vnútornými pravidlami a zároveň “vonkajšou” elementárnou logikou našeho sveta, oproti tomu vycucať si ich z prsta. Keď raz prekročíte hranicu crazy komédie, nikdy už nebudete mať seriózne dielo. Film roku je nepekne prepálený minimálne na dvoch-troch miestach, popri vcelku vážnej atmosfére a kvalitných výkonoch hercov. Nevyvážené, ale vtipné.

Buď moje kočka: Dopis pro Anne (2015)

Toto je jeden zmála prípadov, kedy myslím, že by exploitation filmu pomohlo. Ale inak skvelé, aj keď hororoví fanúšikovia asi moc spokojní nebudú. Anne by sa to páčilo!

Klauni (2013)

Dráma, aké u nás vznikali na prelome milénia (raná Alice Nellis, filmy Sašu Gideona, neskorší Vladimír Michálek) a my sme im dávali päť hviezd z rešpektu. Vysoká európska úroveň, nielen kvôli hercom. A že potešili.

Zora Ulla Keslerová: česká královna exploatačního filmu (2018)

Tak kukám, že (s výnimkou komparznej role vo Vtedy v Amerike a predabovaného šteku v Perinbabe) som s Keslerovou videl len Antropofága. Filmársky je to slabšie; väčšinu času v smyčke prelínanie dvoch statických kamier snímajúcich striedavé rozprávanie dvoch ľudí  s archívnymi zábermi (ona + komentár + ukážky), ale holt Vojkůvka je furt amatér. Na druhú stranu sme radi, že ho tu máme, a k osobe herečky z video nasties a talianskych brakov sa tento prístup hodí. Štyri hviezdy nedám, ale dúfal som, že dnes, keď už z ITA brakov čumím len Argenta, ma to donúti zohnať si aspoň jeden, a hej, dám si Hansel e Gretel (a možno časom ešte ten český Řetěz). Ps: Fulci musel byť haluzár.