Hanebný pancharti (2009)

Podle mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Tarentina mám ráda a jeho styl mi dost vyhovuje, avšak tady nám ukázal úplně nový pohled na natáčení svých filmů i filmů vůbec. Samozřejmě jeho ruka tam jde poznat, ale velmi se to liší od původního Pulp fiction nebo Jackie Brownové. Film pojednává o židovské francouzké dívce Shoshaně (Mélanie Laurent), které se povede si obstarat nové doklady a nějakým záhadným způsobem přijde ke kinu, o které se stará. Když zjistí, že se u ní má konat premiéra nového nacistického filmu Pýcha národa, které se má účastnit i Hitler, rozhodne se vypálit kino do základů. Stejný plán má v hlavě ale i americká židovská partizánksá skupina vysazená ve Francii pod vedením Aldo Raina (Brad Pitt). Ocenila bych precizní výkony hlavních herců. Brada Pitta moc nemusím, ale tady zahrál na výbornou. Jeho italština s americkým přízvukem je naprosto kouzelná a jeho ledabylost kapitána partizánů podivuhodná. Christoph Waltz (hraje Hanze Landu) hraje sice poměrně vedlejší postavu a velice zápornou, člověk se ale skoro musí stydět, jak mu na konci fandí. Rozhodně ale pustit v originále a nejinak neboť přijdete o skvělé přízvuky Hanze Landy, Diane Kruger ale i toho Brada Pitta...Kdo by ale bazíroval na historické přesnosti, měl by se připravit, že mu budou skřípat zuby :-D

Červený drak (2002)

Podle mě nejlépe natočená Lecterovka. Docela věrně se drží knižní předlohy. Edward Norton působí jako zkušený, ale ne přstárlý policajt typu Murtaugh ze smrtnonosné zbraně. Ralph Fiennes roli schizofrenika zahrál na výbornou, i když Hopkins samozřejmě vždycky povede hitparádu, i když je jen vedlejší postava :-) Oceňuju to, že film ani na chvíli neztratí náboj, stále se v něm něco dějě a postrádá trapné záběry typu - někdo se 10 sekund mocně kouká, aby pak srdceryvně a bojácně před vrahem mrknul, které se ve velkém množsví objevuji v Mlčení. Červený drak se s Mlčením nedá srovnat.

Mlčení jehňátek (1991)

Nejhůře natočená Lecterovka vůbec. Absolutně mimo knižní přdlohu (oproti ostatním, které se jí docela dost drží). Jodie Foster je jako Starlingová nemastná a neslaná, působí absolutně neprofeionálně a na agentku FBI pomale. Film by se neměl stavět jen na skvělém Hopkinsonově výkonu, který celé Mlčení tahne. Prakticky je to neuvěřitelně přeceňovaný film, který byl možná skvělý v roce 1991, ale vzhledem k tomu, jaké filmy se točí a jak dále pokračovala Hannibalovská sága, toto je jen nepovedená beta verze oproti ostatním, perfektně natočeným dílům.

Malý Velký Bojovník (2010)

Jackiemu Chanovi již věkem dochází síly, proto musí ve svých filmech sázet i na herecký talent a ne jen na kung-fu umění a jednoduchý humor, což se mu podařilo bravurně. Ve filmu hraje staršího muže jehož jediným cílem je spokojeně si žít na ranči. O proti jiným čínským bojovým filmům, tento sice obsahuje velké množtví bojů muž proti muži či případně muž proti bandě mužů, avšak režisér Sheng Ding vsadil spíše na složitější srdceryvný příběh okořeněný jen špetkou komedie, který celému fimu dominuje daleko více. Z filmu jsem měla smíšené pocity, převážně kvůli jeho silnému zvratu na konci, což bych ale rozhodně nehodnotila záporně. Za poslední dobu nejlepší film, který jsem měla možnost vidět. Jen škoda, že ho současná konzumní společnost nedokáže tolik docenit.

Jackie Brown (1997)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Ději vévodí zamotaný podfuk letušky Jackie Brown, která se snaží oblafnnout jak policiji, tak svého šefa, obchodníka se zbraněmi. Robert de Niro zahrál skvěle neprofesionálního zloděje-troubu, tak že je ho divákovi až skoro líto, Samuel L. Jackson si zase jako obvykle střihl roli černého mafiána, což k němu sedí perfektně. Jemné dvoření Pam Grier coby samotné Jackie a Roberta Forstera jako ručitele kaucí Maxe působí sice romantickým dojmem, ale rozhodně to nedělá z filmu "slaďárnu". Tarentino tento film natočil na výbornou a marně hledám něco, co bych mohla vytknout.

Inkoustové srdce (2008)

Příběh inkoustového srdce napsala spisovatelka Cornelie Funkeová v roce 2005. Kniha mě okouzlila na poprvé, podruhé i potřetí. Film mě neupoutal ani na tolik, abych ho byla schopna dokoukat. Zhnuseně jsem odešla z kina a měla jsem k tomu hned několik důvodů: Paula Bettanyho si lidé pamatují hlavně ze skvělých výkonů převážně ve filmech Čistá duše nebo Příběh rytíře, tady však předvedl jen velmi průměrný výkon. Přestože Andy Serkis se typově na roli Kozoroha hodí perfektně, musím říct, že nejspíše skrýval svůj potenciál neboť si nedokážu vysvětlit, proč v této roli působil jako neherec. Brendan Fraser kěl nejspíše zůstat u můmií a Tarzanů, protože role starostlivého otce rodiny k němu prostě nesedí. Celkový film působil nudným a zdlouhavým dojmem prostý veškerého kouzla, které nechybí knižní předloze. Nemám nic proti zfilmovaným knihám, mnoho jich je vytvořeno bravurně, ale je velká škoda, protože kdyby se tohoto chytl jak lepší režisér, tak lepší scénarista, mohl být z Inkoustového srdce trhák století. Srovnání kniha film je asi podobné filmu Nekonečný příběh. Kdo četl alespoň jednu z těhto knížek tak chápe, co chci říct.