18 dárků (2020)

Veľmi príjemné prekvapenie. Aj keď už obsah vzbudil môj záujem, čakal som, že sa to bude vyvíjať inak, hlavne trochu viac realisticky. Najprv som bol skeptický, no nakoniec sa to vyvinulo dobre a všetko do seba zapadlo. Herci si ma veľmi nezískali, hlavne dcéra. No s vedomím, že sú to Taliani som to vstrebal. Čo viac dodať. Ak máte chuť na trochu inú mystery drámu, ktorá Vám pobrnká po srdci, skúste možno aj toto. 73% - 4*

Vychováni vlky (2020) (seriál)

Hlavným ťahačom seriálu pre mňa bola jeho originalita. Príbeh okolo dvoch androidov, konflikt ateistov a veriacich, prežitie na nehostinnej planéte... podobný námet by som vo filmoch našiel možno raz, či dvakrát. A aj to len podobný. Bez precedensov som tak zo začiatku nemal šancu predvídať, čo bude nasledovať. Problémy, ktoré postavy riešili ma držali v pozornosti a čakal som, aké bude ich riešenie. Zaujímavé je, že ako býva zvykom filmárov, nechcú si rozhnevať ani jednu stranu, a preto sa snažili vyhnúť súdeniu, ktorá strana má pravdu. Skôr sa snažili poukazovať na nedostatky oboch (jednej podstatne viac). S hercami som nemal problém a atmosféra post-apo Zeme, či Keplera bola autentická. Jediné, čo mi dosť prekážalo, boli príliš citové / ľudské a primálo kalkulované reakcie (viac sa mi páčilo stvárnenie androida Data v StarTreku). Samozrejme išlo len o rušivú drobnosť, nakoniec kto vie, možno týmto androidom ich tvorca istú formu citov naprogramoval. Na druhej strane, androiďácky opis "pocitov" počas "partnerskej" hádky ma riadne pobavil. Celkovo spokojnosť, príjemný výlet do neprebádaných vôd. Dúfam, že sa to v druhej sérii nepokazí. 78% - 4*

Tenki no ko (2019)

Je to veľmi pekný príbeh. Milý, pekne kreslený, s dobrým námetom a určite by si zaslúžil aj 4 hviezdy, no jedna vec ma hrozne iritovala a pokazila mi celý zažítok. Hodaka má možno 16 a je hanblivý, ale prečo má každá jeho emócia znieť ako vreskot pomäteného magora? Pozrel jej na prsia a ona ho prichytila, spustil sa v ňom myšlienkový uvrieskaný uragán. Zistil, že k nej niečo cíti, OK, fajn, pekné, ale prečo jej to do očí musí vrieskať? (Videné s titulkami v JAP originále). Možno by som ešte vytkol, že si tam tie emócie okrem tých vreskov nijako výrazne neprejavujú, ale to je u Japoncov možno normálne. Inak rozprávke niet čo vyčítať. Možno nabudúce skúsim verziu s dabingom a hviezdu pridám. 69% - 3*

Děda, postrach rodiny (2020)

Prvé, čo treba objasniť je, že je to rodinná komédia, takže treba čakať detinské situácie a jednoduchší humor. Napriek tomu sa tu však objaví sem tam nejaký fajn vtípek a De Niro svoju rolu zahral dobre. Obsadenie celkovo fajn, aj keď mi trochu prišlo ľúto, že títo herci už môžu hrať len dôchodcov alebo matiek v strednom veku. Milý bol aj pokus tvorcov, zanechať deckám odkaz, aké zlo je vojna. Možno preto sa toho filmu títo "veteráni" chytili, kto vie. Celkom milé, neurazilo. 56% - 3*

Nezha (2019)

Čakal som klasické ázijské fantasy a aj som ho dostal. Príliš komplikované súvislosti - tam boh, tu nesmrteľný, kúzla, protikúzla, artefakty, boj, česť, nenávisť a kopec bojových scén, kde neviete kto kedy odkiaľ koho udrie... Nemám to veľmi rád, no keď si na to človek zvykne, už ani nerieši a užíva si to ostatné. Tento animák toho však ponúka viac, ako len skvelú animáciu. Možno preto, že som dlho žiadny iný nevidel, príbeh sa mi páčil a bol podľa mňa veľmi originálny. Nevedel som čo očakávať, a tak som sa len mlčky viezol. Tiež ma potešili občasné humorné vsuvky a silný zážitok nechala aj hra na city ázijského štýlu. Dobré je, že napriek toľkej akcii je to stále deťom prístupné, čiže si deti takýto medzikultúrny zážitok môžu užiť tiež. Za mňa veľmi dobré - 74% - 4*

Čekání na barbary (2019)

Čo do pekla som to videl? Áno, nie je to zlé, má to myšlienku a známe mená, ale vedel by som to napísať aj na dve A4 strany a nie urobiť z toho takmer 2-hodinový film. Je to tak pomalé, až sa divím, že som nezaspal po prvej hodine. Bacha, SPOILER - teraz sa pokúsim celý film opísať pár vetami: Je tu mierumilovný správca hraničného mestečka - dedulo, ktorý tvrdí: Je tu mier. Je nám fajn. Potom príde Depp a jeho garda a tvrdia: Nie je! Žijú tu barbari a sú nebezpeční. Musíme ich mučiť a zistiť čo plánujú. Dedulo vraví nie, nahneváte ich, no nepočúvajú ho. Potom dedulo dostane na papuľu, lebo pomohol mučenej dievčine, barbarke. Dedulo je ponížený a trpí. Nakoniec ale trpí aj garda a dedulo: Ja som vám to vravel. THE END. No koľko by ste dali za to, že na toto pozeráte 2hodiny? Ja teda veľa nie. 45% - 2*

Tajemná zahrada (2020)

Také nemastné, neslané. Príbeh dievčiny, u ktorej som nevedel, či ju ľutovať kvôli jej osudu, obdivovať pre jej fantáziu alebo neznášať pre jej rozmaznanosť. Ako sa dalo čakať, zmenila sa, a postupne vďaka nej dospievame k happy-endu. Film ako celok - ako som už vravel, nič výnimočné. Dej predvídateľný, tajomstvo tajomné len trochu. Herci nehrali zle, ale film na mňa nedokázal preniesť veľa emócií, čo je škoda. Plusom je, že film má takú fajn kontrastnú atmosféru. Temný smutný dom versus krásna farebná záhrada. Zadubení chorí obyvatelia versus zdravý čerstvý vzduch a vôňa kvetov. Viac už niet čo povedať. Videné, fajočka a ide sa ďalej. 54% - 3*

Banging Lanie (2020)

Americká teen chce-byť-humorná vec o Lanie - dievčati, ktoré sa snaží zahopsať si s chalanom, pričom nevie ako na to. Možno to znie zaujímavo, hlavne ak herečka ujde, je sympatická a pekná (okrem tých kruhov pod očami na štýl Derricka). Bohužiaľ, rola jej úplne nesadla. To, ako jej postava všetko rieši rozumom, analýzou, poznámkami atď, to jej ešte žeriem. Tá druhú stránka, teda ako zlyháva v citových a sociálnych sférach života, to už na mňa pôsobilo umelo. Dejové zápletky sú tak trošku gýčové, atmosféra celý čas zapácha akousi trápnosťou a nevie sa jej zbaviť. Mal som silné nutkanie pretáčať nielen kvôli trápnosti, ale aj preto, lebo som vedel ako to dopadne. Ostatní herci toho už moc nenahrali, možno s výnimkou jej sympatickej mamy. Ak ste intoška, alebo chalan s frajerkou intoškou, prípadne nemáte čo robiť, OK. Ale iste je tam vonku množstvo lepších vecí na pozeranie. Celkom slabotka. 36% - 2*

Torden (2020)

Bohužiaľ, námetovo nádejné, príjemne herecky obsadené a opradené slušnými efektami, celé toto dielo zlyháva na zlom scenári. Tiež sa réžii nepodarilo udržať ma neustále v tej správnej atmosfére a pozornosti, no to by som prežil. Od začiatku som nerozumel tomu, prečo sa tam cpali tí Amíci, kto im dával plné právo sa tam motať. Alebo keď už, tak prečo zasa Amíci nechali starého lokálneho poliša, aby to viedol podľa seba? A ten dôvod, prečo bol Eric nebezpečný, je totálne na hlavu. Čo na to povedia všetky náboženstvá? No kurňa, pod tlakom dôkazu im konečne dôjde, že sa mýlili a nebudem držať hromadnú lož umelo tým, že poviem "strieľaj". Och, no skazili to, stratili moje sympatie. Tri by som dal určite. Takto ale iba 38% - 2*

Konec věty (2019)

Na mňa to moc nefunguje. Áno, sú tam pekné chvíľky, prostredie, hrá to trochu aj na city... Nadávať veľmi nie je na čo, ale nič mi to nedalo. Plus zopár totálne obohratých situácií, nie veľmi sympatickí herci... okej, ale druhý krát už nie. 43% - 2*