VFW (2019)

Tak to byl pěknej hepy brigdaj :-)) No neskutečná péčovina v hávu horrorovo-akčních filmů 70/80tých let. Dwóchodci mliňáci z Vjetntamu si chtěli zapařit a ... nakonec se jim to povedlo. Slasher s detaily tak hojně užívaných v oněch "zlatých časech" VHS Aiwa by asi nikoho v době nedávno minulých nenechalo na pochybách, že takovýto počin by v socialistickém Československu v kinech určitě soudruzi neuvedli. Jak píši - Inženýrská odysea hadr :-)) Nicméně v dnešních časech jsou tyto filmečky spíše úsměvné, protože důchodci měli poměrně dost příležitostí odrovnat hlavního "zlouna", ale to nééé... je potřeba, aby množství lítajících ručiček, hlaviček a případně i tělíček byl dostatečný a především... aby se film dostal na standardní délku 1,5h. Což na to... řezničina to byla a mnozí fandové slasherů si přijdou na své. Nicméně mi připadlo, že Begos po shlédnutí různých živých/mrtvích si řekl... to je dobrý, asi něco takovýho natočím taky..To se bude líbit ;-). Ale jak řikám - 80ky už jsou dááávno mimo a tím by bylo řečeno asi vše. Bohužel bylo použito i celkem dost "vaty", takže "FastForward" bylo celkem často použito.

Vivárium (2019)

Tak zajímavý námět na "emzácký experiment", aneb průnik do pocitů a duší lidských. Je docela zajímavé sledovat jak hlavní protagonisté pomalu ale jistě dospívají k nevyhnutelnému - t.j. že z (relativně) idylického satelitního městečka se jen tak nedostanou. Samozřejmě, že je zde poměrně dost "kopanců", avšak případné "rychlejší" zjištění by beztak těmto -zajatcům- moc nepomohlo. Nicméně zajímavé je, že až (po celkem dlouhé době) přicházeli na to, že ve "městečku" něco nehraje... (A to nemyslím pouze běžná TV, nebo rádio, či mobilní signál). Celkem pak závěrem nechápu, co tím experimentem emzáci sledovali... nicméně - až budu někdy kupovat nějaký baráček... tak asi budu obezřetnější :-)) PS: Krásně dvojsmyslně zněla zpráva: až vychováte toto dítě, můžete klidně odsud odejít :-)

Balkánská hranice (2019)

Začnu otázkou: Proč nezabil ten "turista" toho zlého Arabáča (Smuka) hned?? Odpověd: mohl, ale to by ten film skončil dříve než by se rozběhnul. A jen protože turysta nechala arabáča být, tak pak s ním bylo mrzení :-D (to je dneska velmi oblíbené slovo - mrzení :-)) No... film o partičce žoldáků, která se hnedka před něčím nezastaví a 100 kosovských "teroristů" vedeným jedním celkem krutým vůdcem svedou na jakýmsi už tak zničeným letisku takovou "malou přestřelku" v níž hlavičky, nožičky lítají vzduchem a minomety vesele bombardují pozice oněch 8mi statečných. Film byl protkán množstvím zbytečných vat, díky kterým se film natáhl na úctihodných 2,5hod. Nebýt nich, vešla by se stopáž do standardních rozměrů. Každopádně, abych pravdu řekl - jak Slobodan Milošević tak Josip Tito byli ti, kteří "horké jižní hlavy" drželi na uzdě. Jejich -odstranění- došlo k občanské válce a k celkem "nehumánního" zacházení ze strany Kosovských albánců na celkem mírumilovné Srbské šííty (teda, alespon to z toho filmu tak vyznělo ;-)). Proto si myslím, že ta rudá barva na vlajce Kosova není jen tak samo sebou ;-) Jinak akce byly celkem zdařile podány, nicméně opět se zde štáb nevyhnul celkem běžné chyby - rychlého stmívání a rozednívání. Hudba je zde typycky "moderní" což ani snad nemá cenu hodnotit. Takže za "natahování" a tuto chybku -2. Tím se dostáváme na klasický průměr

Další patro (2008)

Ideální pro zahájení hubnutí :-)) Když už tohle nepřesvěčí, tak už nic.

Díra (2019)

Tak na Španěly velmi skvělý počin.. Sci-fi založené na "baráku" s dírmama znamená, že nejde tak ani o "kulisy" jako na příběhu. V podstatě relaitvně minimalistické náklady, ale vysledek předčil očekávání. (samozřejmě film vyvolával určité otázky, které vysvětleny nebyly - především KDO a PROČ a K ČEMU to vlastně bylo určené, jak a KDO dané osoby přemistoval a dle jakého klíče. Možná to bylo jako "vertikální vězení" (ale vězení? když tam šli někteří dobrovolně?), jako alegorie k sociální solidaritě?? kdo ví.) Film byl svým pojetím dostatečně "surový" a nevím, nevím, kdyby daní "zájemci" věděli co je pak čeká, zda by k těm "pohovorům" šli ;-)

Monos (2019)

Celou dobu co jsem sledoval tento snímek jsem nemohl přijít na to, PROČ vlastně byl stvořen. Nějak mi přišlo to příliš šílené, než aby to opravdu byla skutečnost. Pár výrostků ve věku 12-15let si v džungli hraje na vojáky a terorizuje tam jakousi amíkovskou tůrystku. Občas někde v dáli buše zaznějí výstřely, občas dopadne nějaký ten granát, aniž by divák tušil vo co gou, pak je zase klid - partička se mezitím různě "poštuchuje", tůrystka občas prchne (avšak dítka džunglí znalá jí bezproblému dopadnou, jako kdyby nebohá měla na sobě GPS tracker. Paxe zase nic kloudného neděje a najednou je konec... Nevím, ale dětští jakovojáci mi přišli docela "zvláštní" a narozdíl třeba od Hitlerjugend ani né tak věrohodní. Krásná tamní příroda a různé nástrahy džungle sice zvýraznují stěžejní survival situaci, ale bohužel to nezachrání od nesourodého děje "o ničem".

Skrytá hra (2019)

Co k tomu říct.. Špatné to úplně nebylo. Tím, že to točili Poláci, tak přecejen se tam objevila ona (pro amíky třeba nepodstatná) -odbočka- nevraživosti Poláků k Sovětům. Jinak reálie super¨... akorát "jedna dolů" za angličtinu. Přecejen - natáčelo se to v Polsku, s polskými herci a režisér byl polák, tak by měli muwić po Polski s podtytulami v języku angielskim, když ti sověti tam taky govorili pa rusky. Ono by se H** stalo. Ale chápu zase na druhou stranu, že a) hrál tam hlavní roli amík (zřejmě v poslední době nějaký středoevropský "mor" - nasazovat do hlavních rolí "národních" filmů cizáky??), takže VŠICHNI kolem něj museli spíkovat excellent ingliš a za b) film nebyl určen "jen" pro evropský trh, ale bo se tam jednalo o amíky a americko-sovětskou krizi, tak samozřejmě (především) do USA, kde imperialistické dolary zajistí další zdárnou budoucnost polskému filmovému průmyslu :-)

The Mandela Effect (2019)

Tak do posledních 10min jsem uvažoval pouze o dvou *, nicméně závěr tomuto celkem dramatickému snímku o muži, který se (v podstatě) pomátl po ztrátě své dcery, dostatečně zajímavé vyvrcholení. Opakovel bych stejný názor jako @AminRa, který dílo dostatečně vystihl. Špatné to celkově sice nebylo, ale dlouho v hlavě to divákovi rozhodně nezůstane. Postřehy: 1) co se týče security, nevím, nevím... ale tipnul bych si, že ve vědeckých institucích (kde mají kvantový PCčka) mají něco jako kamerový systém a že studenti zřejmě také do těchto míst nechodí jak do sámošky :-) 2) je zajímavé, že jako televizní kulisu ti amíci mají v 99% kačera donalda a zbytek postaviček z Loonly Tones :-D Zřejmě autorské práva (na "normální" TV pořady) jsou v US drahá a na kresleniny tohoto typu už vypršela. Tak možná proto :-)

Čekání na Aňu (2020)

Tento film byl spíše dramatem, než válečným snímkem, nebot se děj odehrával v podstatě v jedné odlehlé horské vesničce o 50ti lidech, někde na jihu Francie, kde -úřadovali- občasné německé jednotky hledajíc "zapomenuté" židy. Ono to nebylo úplně špatné, ale nízké hodnocení jsem dal z důvodu velké rozvláčnosti děje. Když už film sleduji na dvakrát, tak to o něčem svědčí. Známe lepší filmy o ukrývání a osudech židů, zde to byla taková "drobnůstka", která určitě ani moc nestála (nakolik sponzorů se na tom podílelo), protože pár uniforem, žádný tank, žádný letadlo, jen jeden nákladák a možná jedna motorka - určitě mnoho výdajů nestálo. Krajina OK, herci OK (tak... Jean Reno už asi nic akčního natáčet nebude, jen nějaké sentimentální roličky jako tomu je u Seagala nebo Schwarzenegera. Přecejen těmto zmíněným je přes 60 a taky kosti řidnou, kyčle a záda bolí, fastumgel nezabírá....), nicméně akce mohlo být přecejen trochu víc...

Vlkodlak (2018)

Tohle ani nemuselo dát tolik práce a přitom je to taková blbost... Sorry jako, ale tohle snad nemáme (jako fandové válečných filmů) zapotřebí. OK - nechal jsem se "namlsat" tématikou KL (začátek vypadal velmi slibně), jenže paxe to -zvrtlo- do sraček... V podstatě 90% filmu je o tom, jaxe dostat ze "šlamastiky" a o tom, že proužky rozhodně štěstí nepřináši. (Já teda nevím, ale přecejen už (alespon to starší osazenstvo) mohlo vědět, že pejskové v KL jsou tak nějak "drezůrováni" na proužky a tudíž docela NECHÁPU, proč se to tak dlouho řešilo). Já mám celkem polské firmy s válečnou tématikou rád, ale tohle byl fakt hodně špatný "šláp" vedle...pan Wajda se musí v hrobě otáčet. Shrnuto a podtrženo - viděl jsem velký špatný....