Uprostřed ničeho (2023)

Od začátku do konce film cílí na emoce diváka, přičemž ale nijak nenásilně a snímek na city funguje přesně tak, jak bych si představoval. Jsou zde místy nelogičnosti, které nechci prozrazovat pro diváky, kteří film ještě neviděli, ale to nemění nic na tom, že mě i mou ženu dlouho žádný film tak emočně nazasáhl, jako tento. Shodujeme se na verdiktu 4/5, ale pro nízké hodnocení ostatních, které nám přijde absurdní, dáváme pro "vyváženost" a celkový dojem 5/5. DOPORUČUJI!!!

The Science of Interstellar (2014)

V roce 2014 byl tento film ryze sci-fi. O pár let později dostal jeden z těch, ktěří se podíleli na tvorbě tohoto snímku Nobelovu cenu za fyziku, ve které se Kip Thorne zasloužil za obháhení / objevení a prokázání černých děr v našem vesmíru na základě výzkumu o gravitačních vlnách. Je to jeden z typických příkladů, kdy dnes je "něco" sci-fi a zítra se díky objevům ve vědě stane realitou. Bylo tak tomu i dříve kdy si v dané době nikdo nedokázal představit "plavidla" ponorky, které brázdí oceány naší planety bez povšimnutí pod hladinou moře. Že vám to něco připomíná a hledáte tuto literaturu v sekci sci-fi? Ale dnes je to opravdu sci-fi? Zajímavé a k zamyšlení, že? Jules Verne nebyl asi až tak mimo, jak si v té době někdo myslel a steně tak Kip Thorne nedávno a kdo to bude příští rok a za co? I když jsem vyrůstal na filmech jako Predator, Vetřelec a Terminaror, jedná se v tomto případě o bezesporu pro mne TOP sci-fi film, jaký jsem kdy viděl právě kvůli jeho vývoji napříč realitou. Navíc jako fanoušek těchto témat a respektu k těm, ktěří nás posouvají k původu a naději k přežití našeho druhu nemohu jinak než jak filmu, tak i tomuto dokumentu dát PLNÝCH 5* a vřele ho doporučuji všem, kteří film viděli a zaujal je. Možná si pak i řeknete, že tento dokument je ještě zajímavější, než samotný film, ke kterému byl natočen. To už ale nechám na vás :)

Vlk z Wall Street (2013)

Tak nevím, Scorseseho režie a DiCapriovo herectví jsou u mě na nejvyšších příčkách "filmotvurců" už dávno, ale tentokrát mi tato kombinace příliš nesedla. Martinova charakteristicky zábavná režie, super hlášky i zvládnuté herecké výkony včetně vedlejších postav byly cool (hlavně Jonah Hill), ale nedotažený scénář bohužel nevyvážil ani sebetalentovanejší Leo, který zde na mě navíc působil spíš jako beránek než Vlk. DiCaprio je výborný herec, ale z očí mu záporák nekouká. Tohle není Great Gatsby! Už z úvodního textu k filmu a ukázek je patrné, zda je nebo není vše úplně legální. Chápu, že tohle není Casino, ale člověk nemusí být génius aby si domyslel, co všechno se za takovým bohatstvím a životním stylem skrývá. Jinými slovy, nedokážu si představit, že by našňupané nosy podělaly v rozsahu několika set milionů dolarů tolik lidí a institucí bez jediného výstřelu, výhružek či vydírání (oboustranně). Takovou situaci nám celý příběh ukazuje jen jednou s homosexuálním týpkem na střeše, který našeho Robina z Loxley připravil při největší gay párty v New Yorku o usmolených 50tis. Možná Scorsese nechtěl napodobovat svá předchozí díla, možná už zesenilněl a možná se chtěl jen odklonit od klasického vyprávění kriminálních dramat a pojmout to více s humorem. Na jednu stranu jsem se od začátku až do konce královsky bavil, ale na druhou mi tam stále něco chybělo. Film ve mě nezanechal téměř žádné emoce ani silné momenty, které by mu propůjčovali něco jako duši. Roztržka kvůli dětem je ve srovnání s Casinem (De Nirem a Sharon Stone) umělá až trapná a snaha o vykreslení vztahu mezi vyšetřujícím agentem a největším podvodníkem z celé Wall Street je oproti American Gangster (Danzel Washington vs. Russell Crowe) zase poněkud krátkozraká. Celkově se snímek nepotýká s příliš častými ať už osobními nebo obchodními problémy. Když už je podnikání díky FBI na spadnutí a z Vlčka směrem k zaměstnancům padá jeden sentimentální průjem za druhým, vše pokračuje dál jakoby se nechumelilo, protože on přece není pokrytec, aby zrovna teď někomu ustoupil! Jenomže tentokrát se nejedná o nabídku jeho naivním zákazníkům, ale o jediné možné řešení jak z toho ven, když je ještě čas začít žít spořádaný rodinný život s pár melouny v kapse. Hold touha po tom mít víc a ještě víc je vždy silnější. Ve finále to na mě celé působilo jen jako dobře odvyprávěná pohádka o zkoksovaném ambiciózním multimilionáři, který s neadekvátním trestem ojebal tisíce lidí o jejich úspory a nakonec se stal ještě uznávaným marketingovým expertem, jenž nejen v závěrečné scéně nápadně připomínal nebožtíka Steva Jobse. Celkově je to zábavná kriminální komedie s dobrým tempem a nostalgickou hudbou, ale vezmu-li v úvahu, že byl příběh inspirován skutečností, do pěti hvězd by to příště chtělo i více dramatického realismu.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Druhý díl má od první minuty po závěrečné titulky oproti prvnímu tak nadupané tempo, že když film končil, připadal jsem si jako v polovině a chtěl naservírovat další hodinu a půl- rychle to uteklo a tak dobře jsem se už dlouho nebavil. Film je plný originálních, ale i starých hlášek poskládaných z filmů jednotlivých akčních hrdinů, což mi přišlo velmi povedené a v každé situaci vtipné. Děj je velice primitivní, ale velmi dobře zpracovaný, takže i když u něj nemusíte moc přemýšlet, nejde o výplach, na který by jste za 2 dny zapomněli. Naopak na tenhle snímek se v budoucnu rád opakovaně podívám a pokud jste fanoušci osmdesátek akčních filmů s klasickými herci a jejich hláškami, určitě na film zajděte do kina, ať je i příště na co se dívat. Za mě 100% na plné čáře :)

Americký gangster (2007)

Snímek Americký gangster s odstupem času hodnotím jako jeden z nejlépe povedených mafiánských filmů motivovaný skutečným příběhem s vynikajícími hereckými výkony všech zúčastněných, celkově bezchybným zpracováním a úžasně se hodící hudbou, která jen podtrhuje atmosféru New Yorkského Harlemu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Charismatický Denzel Washington zde představuje na jedné straně intelektuálního a zásadového obchodníka, velkorysého syna i starostlivého strýce, který stanovuje nový trend a nová pravidla. Na straně druhé je to chladnokrevný gangster beroucí spravedlnost a zákon do svých rukou, který nemá problém vydělávat na utrpení druhých a ještě se u toho cítí jako hrdina. Russell Crowe zde obsazuje roli nekompromisního policisty a začínajícího právníka, který chvílemi působí dojmem, že neumí do pěti napočítat. Ovšem ani on není žádný svatoušek. V době, kdy se vše řídí úplatky a protekcí, je jedním z mála, který svou práci bere opravdu vážně a je si kvůli ní ochoten kohokoliv znepřátelit, přijít o rodinu i sám porušovat zákon. Děkuji Ti Ridley, máš dalších 5 hvězd!

Miami Vice (2006)

Dva detektivové motivovaní osobní ztrátou svých blízkých, nasazení do tak nejisté mise, že i Ethan Hunt by radši zůstal doma. Chvílemi jakoby si neuvědomovali riziko, které podstupují jejich každým druhým nejistým krokem. Tady nebezpečí číhá opravdu všude a tihle dva ani nemůžou být vždy na vše připraveni. Mají ale perfektně sehraný tým a tak trochu potřebují k životu adrenalin i pomstu, kterou jim tahle práce hlavně ke konci ráda dopřeje. Příběh vás mimo jiné provede prodejci, distributory, ale i výrobci drog, kteří využívají všech dostupných sofistikovaných prostředků, ale neváhají použít ani ty nejhorší metody k tomu, aby jim business zkvétal. Miami Vice v kombinaci s Colinem Farrellem a Jamie Foxxem byl pro mě velmi příjemným překvapením. Podle mě perfektně zvládnutý snímek s patřičnou dávkou autentičnosti, výbornými zvukovými efekty a skvěle hodícím se ponurým soundtrackem, na který se v pohodě můžete podívat i se svojí přítelkyní.

Sociální síť (2010)

David Fincher nezklamal stejně tak, jako většina neotřelých postav, které vás dostanou do varu děje, i když třeba vůbec netušíte, co je to facebook. Zrození a vývoj geniální myšlenky, ze které se stal světový fenomén, ještě více umocňuje skvělá hudba, střih a hlavně nadupané dialogy "harvardské úrovně".

Casino (1995)

Díky hercům jako je Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci, ale i mnoho dalších, se tento snímek pod vedením Martina Scorseseho stal mou srdeční záležitostí, kterou nelze nevidět. "V poušti je spousta děr a v nich je pohřbena spousta problémů... Ale musíte vědět jak na to... Díru je třeba vykopat předem dřív, než se tam objevíte s nacpaným kufrem, jinak vám to zabere tak půl až třičtvrtě hodiny... A kdoví, kdo tam během tý doby zavítá... S takovou, aby jste kopali další díry... A tak by jste tam mohli zkejsnout celou noc..."

Počátek (2010)

Leo DiCaprio poslední dobou točí jednu pecku za druhou viz Prokletý ostrov, Nouzový východ, Krvavý diamant nebo Skrytá identita a Počátkem dokazuje, že ani tentokrát nešlápl vedle. Naopak, jedná se o opravdu kvalitní snímek, za kterým navíc stojí Christopher Nolan, který duši filmu propůjčuje detailně propracovaný a originálně složitý příběh, jenž je nejlépe vidět vícekrát. K tomu vynikající soundtrack od Hanse Zimmera a pro mě je to jasných 5 hvězd...

Bourneovo ultimátum (2007)

Nejen Bourneovo ultimátum, ale celá dosavadní trilogie, je pro mě s trochou nadsázky nejinteligentnější akcí nadupaný thriller, jaký jsem zatím viděl. Režie, hudba i herecký výkon Matta Damona, kterému role více než sedí, nemají chybu. Ultimátum vás od počáteční scény na Waterloo, až po Moby titulky nenechá prakticky vydechnout a dokazuje, že první díl nemusí být vždy tím nejlepším.