Avatar (2009)

Já nechci, abyste celé dvě hodiny a čtyřicet minut seděli v kině. Chci, abyste navštívili Pandoru. Nad plátnem uvažuju jako nad oknem či portálem do jiné reality. Právě tato slova Jamese Camerona se mi často vybavovala při sledování tohoto "revolučního" díla. Ano, revoluce se opravdu konala, Cameron totiž po technické stránce všem blockbusterům posledních let utekl na míle daleko a teď může jen čekat, zda-li ho někdo dokáže doběhnout. Nevědět o výrobě Avatara žádné informace, opravdu bych věřil, že Cameron na Pandoře doopravdy točil. Džungle překypuje životem, káždé stéblo trávy vypadá naprosto reálně - prostě po technické stránce naprostá dokonalost a jen za ni si Avatar zaslouží, aby na něj bylo dlouhá léta vzpomínáno. Ale Avatar navíc přidává i příběh, který i když je neoriginální, dokáže celou dobu udržet diváka přikovaného ke křeslu. Žádná minuta tady není navíc, žádný záběr není zbytečný - Cameron prostě věděl, co celou dobu dělá. Jedinou výtku, která mi brání v tom, abych Avatara zařadil mezi legendy typu Matrixu, či LOTRa je nevýrazný soundtrack - právě kvůli němu jsem se stále nedokázal emočně naladit na vlnu filmu. Kdykoliv se totiž ozval základní motiv ze singlu I See You, ihned mi přišla scéna daleko silnější a měl jsem pocit, že sleduji něco dokonalého. Škoda, škoda... nebýt hudby, hodně bych přemýšlel nad zařazením do mé (dlouho nezměněné) TOP10. Jamesi, děkuji! P.S. Zážitek z kina je v tomto případě opravdu k nezaplacení, navíc 3D verze jej ještě několikanásobně násobí. Pokud tedy stále přemýšlíte nad tím, na jakou verzi vyrazit, 3D je jasná věc - dabing totiž film vyloženě nezkazil (dokonce bych řekl, že se jednalo o lehčí nadprůměr) a pocit, který dokáže 3D vykouzlit už doma nikdy na takové úrovni nezažijete. P.P.S Viděno na půlnoční předpremiéře, která pocit něčeho vyjímečného patřičně vynásobila. Takové očekávání, při usednutí do křesla v kině, jsem měl naposled u Epizody 3. Po druhé projekci - WOW, ultimátní zážitek. Nic lepšího teď pár let v kinech nejspíš neuvidíme.

Diktátor (1940)

Zbytečně dlouhý, ale ve své době o to víc zásadní film. Začátek perfektní, jenže délka je opravdu přepálená a časem se začala dost projevovat nuda. Přesto scénky s diktátorem dokonalé a u závěrečného proslovu mě mrazilo i dnes.

Zlo mezi námi (2003)

Stejně jako Klass film z TOP200 zabívající se šikanou, stejně jako Klass film natočen v Evropě. A ikdyž je Ondskan natočen o něco lépe nemůžu dát více jak 3*. Opět sem totiž sledoval hrozně nereálný pohled na šikanu mládeže. Copak je opravdu možné, aby se v internátní střední škole, kde se navíc za výuku platí hodně peněz, stávalo, aby jeden z chlapců dostal 15 ran do obličeje a celý pedagogický sbor by na to nijak nereagoval? Opravdu by tam někdo z těch žáků zůstal a platil těžký prachy za to, aby co chvíli byl šikanován. Když se už se někdo snaží o realistické zobrazení šikany, měl by zapřemýšlet nad tím hlavním a to je uvěřitelnost. Herec do hlavní role byl sice vybrán perfektně, ale i přesto těžký zklamání a jeden z největších hypeů tady na CSFD.

Komici (2009)

Apatow nám ve Funny People pěkně scénaristicky vyrostl a naservíroval nám velmi zdařilý mix mezi dramatem a komedií. Rogen opět předvedl svůj standart, vyzdvihnout bych však chtěl Sandlera, který zahrál jednu z jeho nejlepších rolí. Nebýt na komedii přespříliš natahované délky, přemyšlel bych aji nad 5*.

Ať vejde ten pravý (2008)

Pěkná, ale zbytečnýma a nudnýma scénama natahovaná emo pohádka. Zkrátit tak o půl hodiny a bylo to minimálně o hvězdu výš.

Hanebný pancharti (2009)

Tak trochu jiná tarantinovka. Z celého filmu mám stejný pocit jako z posledního filmu Kevina Smithe (Zack a Miri)... i když je patrný režisérský a scénáristický rukopis, nějak se nám kluci víc než by se mi líbilo, přiblížili mainstreamu. U panchartů mi prostě chybí to, co uměl Tarantino nejlíp - dokonale vypointované dialogy. Tentokrát se klasicky hooodně mluvilo, ale dialogům chyběla ta potřebná šťáva. Po herecké stránce však téměř dokonalé... Waltz skvělý, Pitt si svou roli viditelně užíval, Laurent by pomohla filmu i kdyby vůbec nemluvila... a hlavně celou 2,5 hodinovou stopáž jsem se nenudil. Prostě lepší 4*

Stmívání (2008)

Nechápu, jak něco takovýho může mít takhle vcelku vysoké hodnocení a jak může taková sra*ka vydělat takový prachy. Nápad možná dobrý, ale úplně tragicky zpracovaný. Jediným plusem filmu byla asi atmosféra, za kterou taky dávám tu jednu *. Ale po režisérské stránce tragédie ve všech ohledech, herci všichni doslova strašní - Stewart je sice docela pěkná, ale celou dobu se tak jaksi divně třese, blbě mluví - furt jsem si myslel, že má snad nějakou nemoc... no a Pattinson je kapitola sama o sobě - už v Potterovi byl strašnej a fakt nechápu, koho z castingu napadlo dát mu hlavní roli. No a ty dialogy - ach jo. Ale film si pěkně vydělal, emo holky se maj aspoň konečně na co dívat... prostě peklo, které se bude ještě dokonce 2x opakovat v pokračování. Nedoporučuju všemi deseti!!!

Děti (2008)

Shit, to byl hnus!!! Já se snad začnu bát děcek.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Dlouho jsem se rozmyšlel co napsat a stále pořádně nevím. Oproti 5ce přibylo humoru (až moc - zfetovaný Harry) a ubylo napětí, akce. Trochu mě mrzí, že kniha mohla být chycena trochu jinak....mohli se víc zabývat minulostí Voldemorta, linii s Malfoyem měli taky nechat víc napínavou a nečekanou - takhle se už v půlce filmu vědělo o co se vlastně snaží. Věcí, které chyběly bylo mnoho, ale mám takový pocit, že tvůrci moc dobře věděli, co dělají a všeho důležitého se ještě dočkáme v posledním dvojdíle (přece jenom 7ka zas tak dlouhá nebyla, aby naplnila 2 filmy). Ale tak jak u 5ky jsem chápal všechny vynechané scény z knihy, tady nakonec celý film vyznívá trochu jinak než v předloze, což je asi největší slabina filmu. Vynechanou bitvu v Bradavicích chápu, stejně bude v 7ce a akorát by se nadávalo, že v 6ce byla lepší apod.; vynechaný pohřeb xxx sice zamrzel, ale rozloučení bylo a k pláči, stejně jak v knize, dohnat mohlo. Prostě Yates opět předvedl, že umí, ale tentokrát ho nejspíš zradili scénáristi.

Fall (1997)

Nepříjemní herci, debilní dialogy, nezajimavý příběh. Čekal jsem pořádný romantický film, dostal jsem akorát zkaženou náladu. Už se nedivím, že film má tak málo hodnocení a asi by to tak i mělo zůstat. 1* za občas dobře padnoucí hudbu (ale i to se obšas brutálně nepovedlo).