Experiment (2010)

Pôvodne som si chcel pustiť nemeckú verziu, ale keďže som odchovaný na hollywoode, dal som prednosť tej americkej a to bola asi zlá voľba. Mám rád filmy, ktoré zobrazujú to, čo sa skutočne udialo. Neviem ako je to s tou nemeckou, ale dej tohto filmu je len kostra skutočných udalostí, ktoré nie sú až také vyhranené ako vo filme. Čo na jednej strane chápem, na strane druhej sa z filmu vytratil pocit realizmu. Experiment na mňa pôsobil dosť umelo a chladne. Brody a hlavne Whitaker to zahrali vynikajúco. I zopár šokujúcich scén v kontexte s myšlienkou experimentu akosi nedávalo na konci zmysel (hlavne autobus v závere). Slabšie tri!

Šéf (2011) (seriál)

Tom Kane (Kelsey Grammer) je Boss a nie je kladnou postavou. Napriek tomu mu držíte palce, aby jeho špinavá hra uspela. Politické zápletky striedajú tie osobné, klasicky ako v každom seriály. Osobné príbehy postupom dostávajú politický význam. Tom Kane mi v istých momentoch, hlavne ku koncu prvej sezóny, pripomínal Tonyho Soprana. Rozdiel je len v tom, že všetko prebieha vo vysokých politických kruhoch, používa však rovnaké zbrane. Kanenovi tiež úspešne sekundujú výborné (a v prípade Kitty aj "eroticky") vedľajšie postavy. Zaujímavé, že žiadna z nich nie je skutočne nevinná (nakoniec tak ako v realite) a má svoju temnú stránku. Osem dielov výbornej drámy. Chcem viac, a zároveň radšej nie. (Je správne robiť zlé veci, pre vyššie dobro?)

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Tak ako v predchádzajúcich dvoch častiach sa opakujú rovnaké nedostatky. Nedá mi znova prstom neukázať na toporného Michaela Nyqvista, o ktorom som sa v jeho profile dozvedel, že patrí medzi najobľúbenejších švédskych hercov. Z toho sa dá usudzovať nesprávne vedenie hercov a zlá vízia filmu, čo ide na triko hlavne režisérovi. V niektorých scénach som si všimol, že herec pri vstávaní zo stoličky udrel do kameramana a záber je v tom okamihu kolísavý, alebo si herci doslova zavadzajú, či samotné scény sú nedobre nasvietené. Technické nedostatky však idú v ruke s celkovým vyznením filmu. Knižná predloha je obsiahla a snaha podať ju čo najvernejšie Švédom ani tentoraz nevyšla. Postavy sa objavujú často krát ako zajace z klobúkov, nie sú dostatočne predstavené, nemožno tak k nim nadviazať akýkoľvek vzťah. Sledujeme tak jednotlivé scény, ktoré síce majú štruktúru, ale ich nadväznosť kolíše a v konečnom dôsledku pôsobia neucelene a z filmu tak plynú nulové emócie. Navyše mi táto časť prišla najnudnejšia. Noomi to tentoraz neutiahla, keďže je jej postave venovaný malý priestor a posledná časť v súdnej sieni za veľa nestojí. Neodpustím tvorcom, že odignorovali jednu z point knihy a to dôvod prečo Lisbeth nenávidí Mikaela Drbnutého Blomkvista (z knihy). Vrcholom je tehotná herečka, ktorej tehotenstvo je ostatnými postavami vo filme dokonale prehliadnuté, čiže všetci vidia v miestnosti slona, ale zaryto o tom mlčia. No a nedá mi nevyjadriť sa k hodnoteniu tejto trilógie. Nerozumiem tým, ktorí tomuto dajú viac ako tri hviezdičky, dokonca pochvalné komentáre. Aj keby som si odmyslel výbornú predlohu a nesúdil by som film podľa nej, sám film nie je taký dobrý na takéto vysoké hodnotenie. Je šití horúcou ihlou a je to na ňom vidieť. Alebo som sa pozeral na niečo iné ako väčšina z hodnotiacich.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Tvorcovia mali pred sebou ťažšiu úlohu ako pri prvom filme, pretože druhý diel trilógie Milénium je výrazne rozsiahlejší ako prvý diel knihy. Viac postáv a niekoľko prelínajúcich sa dejových línií. Ustrážiť všetky prvky tak, aby dávali zmysel a boli zábavné si istotne vyžadovalo kopu energie, avšak výsledok v tomto prípade za veľa nestojí. Tŕňom v oku, podobne ako pri prvej časti, je zase Michael Nyqvist. Chápem, že by sa ťažko znášalo, keby preobsadili jednu z kľúčových postáv filmu, na druhej strane by sa kvalita filmu bezpochyby zvýšila. Na margo obsadenia, ani ostatná osádka nepobrala veľa hereckého talentu. Zopár výnimiek sa predsa len nájde, predstaviteľ Bublanskeho, napríklad, ale herecky drží, bez pochýb, film nad hladinou iba Noomi Rapace. Stále si myslím, že Mara stvárnila Lisbeth vernejšie, ale v tomto konkrétnom filme je to tá najmenšia výčitka. Švédi to nezvládli, utopili sa v záplave postáv a príbehu. Žiadnej postave nevenujú dostatok času, aby sa s ňou mohol divák zoznámiť, informácií je tak strašne veľa, že človek, ktorý nečítal knihu sa len ťažko zorientuje v príbehu. Navyše sa k mnohým postavy dostávajú nevysvetleným spôsobom, akoby si ich cucali z prstov. Chápem, že sa scenárista musel uchýliť k vynechaniu niektorých častí príbehu a mnohé prepísať. No často vynechal podstatné informácie a tie čo prepísal, prepísal neadekvátnym spôsobom. Neviem si predstaviť ako je možné, že ignorovali dôvod prečo Lisbeth nenávidí Blomkvista (z filmu túto nenávisť ani nepostretnete) a táto skutočnosť sa nesie v pozadí celej trilógie (vo Fincherovej verzii je to evidentné)! Celý film pôsobí ako zlepenec nesúvisiacich a nudne natočených scén. Keby sa režisér vyhral aspoň s detailmi násilných scén (ehm), ale vykašľal sa i na to. Posledná desaťminútovka mohla byť vyvrcholením filmu, pretože faktom je, že samotná kniha veľa akcie neponúka, ale ani tá za veľa nestojí. Akoby ste sa pozerali na tuctovú nemeckú kriminálku. O hudbe sa vám pri tomto filme môže akurát snívať. Myslím si, že aj keby mali k dispozícií o nejaký milión navyše a možnosť to roztiahnuť do viac ako troch hodín, sfušovali by to rovnako. Pretože som fanúšikom Lisbeth a Larssona, dávam lepšie dve.

Prometheus (2012)

Ridley Scott je podvodník. Ale šikovný. Vie presne ako využiť starú značku, aby nám úkosom podstrčil pod nos epickú kravinu. Prometheus mal byť prequel k Votrelcovi, toto nám vtĺkali do hlavy tak dlho, že nemá význam sa k nemu nevyjadrovať ako k prequelu. Problém je však ten, že dej Prometheusa sa neodohráva na planéte kam pristála posádka Nostroma. Čo je celkom podstatný fakt, pretože s pôvodným filmom ho tak spája veľmi málo a navyše nevysvetľuje prakticky nič. Práve naopak! Scott s netalentovanými scenáristami upiekli tortičku, ktorá však nechutí ako vyzerá. A vyzerá veľmi dobre. Režisérovi nemožno uprieť niekoľko úchvatných scén (búrka) a ich celkovú kvalitu. To je forma. Obsahovo však výrazne zaostáva. Príbeh nie je tak komplexný a rozsiahly, aby sme ho mohli označiť za epický. Chýba mu viac dejových línií a logickosť tých existujúcich. Hlúpe jednanie postáv, chabé až primitívne dialógy dodávajú filmu punc béčkovosti. Nad náboženským vyznením filmu už len úsmevne kývam hlavou, hoci ma vytáčal už od začiatku. Potom pri záplave hlúpostí, ktoré sa na plátne začali diať som nad tým mávol rukou. Herci. Kde ich splašili, to netuším, ale v Hollywoode im tuším vyschol rybník . Za zmienku stojí akurát Michael Fassbender, ktorého David ja naozaj vynikajúci. Charlize Theron je tam akurát do počtu, ale vďaka za ňu, povie asi štyri vety za celý film, tvári sa v každej scéne rovnako, ale aspoň je cool. No a Noomi je zlá voľba. Hrá tam kresťanskú naivku s krucifixom na krku, je otravná, nudná a nevýrazná. Ak hľadali opak Ripleyovej, tak si vybrali správne. Ostané osadenstvo nestojí za reč. Prometheus nie je film o Votrelcoch. Osobne ním strácam vieru k Ridleyho schopnostiam. Obrovská škoda, že sa látky neujal Cameron. Prometheus však ako obyčajná sci-fi obstojí. Napriek všetkým výhradám je to priemerný film, ale musíte si z hlavy odstrániť všetko votrelecké. Mal to byť prequel, nie je to prequel. Mission F ::::: F A ::::: F A I ::::: F A I L ::::: F A I L E ::::: F A I L E D.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

V prvom rade treba poznamenať, že trilógia Milénium je pútavý a skvele napísaný kriminálny román. Už prvá časť Muži, ktorí nenávidia ženy obsahuje množstvo postáv a bočných dejových línií, čo sťažuje prerod knihy do filmu. Obom filmom (švédskemu i americkému) sa to viac menej podarilo. Akurát, že americkej verzii viac a švédskej (napodiv) menej. Práve tá švédska trpí ešte jedným veľmi výrazným neduhom - Michael Nyqvist. Jeho stvárnenie Blomkvista je ploché, nevýrazné a nudné. Veľmi zlý výber herca v tomto prípade to ostatné film nezachráni. Ani Noomi Rapace. V jej prípade tkvie problém celkom inde. Naproti tomu je Nyqvist proste biedny herec a s tým sa už dá ťažko čosi robiť. Rapaceovej herectvu sa nedá v podstate nič vytknúť, avšak s postavou Lisbeth to trošku prešvihla. V porovnaní s knihou pôsobí príliš sebaisto, miestami afektovanie a niektoré scény sú úplne „mimo“ (posielanie emailu Blomkvistovi, kde mu prezrádza kľúčové informácie k prípadu). Ale v tomto prípade si myslím, že herečka na vine nie je. Celé to spackali švédski autori, hlavne scenárista a režisér. Obaja totiž tú knihu museli čítať tak na pol oka. Úvodom filmu sa zdá, že film sleduje knižnú líniu celkom úspešne, avšak od príchodu Blomkvista do Hedestadu si línie podajú roky a zbohom, každá sa vyberá vlastnou cestou. Áno, nie vždy to je na škodu, ale aby si scenárista dovolil vyslovene debilné vsuvky, prepis kľúčových okamihov a vytvorením priestoru pre postavy, ktoré sú tam zbytočné, to si zasluhuje odvahu. Lenže v tomto prípade nie je odvaha na mieste. Pretože filmu to neprospieva, ku koncu sa stáva čoraz viac rozdrobenejší a nekonzistentnejší, a za najväčší prešľap (okrem Nyqvista) považujem hrubé ignorovanie myšlienky knihy. Pretože názov Muži, ktorí nenávidia ženy, si predstavte, má dokonalý zmysel, ktorý však tvorcom akosi unikol (v kontexte Lisbeth). Fincherova verzia je proste filmovo lepšia, príbehovo autentickejšia, so skvelým Craigom a Marou (takto vyzerá pravá Lisbeth) v hlavných úlohách.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Od Tarantina mám však radšej Kill Bill. Ak by chcel však niekto vedieť ako zadefinovať "kult", tak mu pustím Pulp Fiction a pochopí sám.

Den před krizí (2011)

Banda inteligentných (avšak záleží akú mierku máte pre zhodnotenie inteligentného človeka) chumajov, ktorým "nečakane" došlo, že obchodujú so vzduchom, čo následné spôsobí trošku väčšiu hospodársku krízu. Stačí ak sa povozia na svojich aston martinoch, aby im bol osud miliónov ľudí celkom ukradnutý. Výborný príklad toho, aby sme pochopili, že naše životy sú na špagátikoch, ktoré držia v rukách bezohľadní jednotlivci. Pravdou je, možno, ak by sme boli na ich miestach, konali by sme rovnako - všetci sme sebci hladkajúci si len tie vlastné egá a ostatní nám môžu byť ukradnutí. Nenechajte sa zmiasť, film to je výborný. Čerešničkou na torte je Spock s jeho ironickým "live long and prosper". Ďalej odporúčam dokument Inside job, v ktorom sa dozviete presnejšie ako to celé vlastne bolo, je a bude!

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Asi som to nepochopil. Ak to mala byť paródia, tak to nevyšlo. Toľko otravných postáv pokope som už dlho nevidel. Ich jednanie a správanie mi, doslova, liezlo na nervy a byť hlavnou postavou, postrieľam ich do jedného. Rozumiem, že to malo byť zábavné, možno dokonca i vtipné, ale mňa to týmto spôsobom rozhodne nezasiahlo. Hoci dejová línia celkom ušla a vedenie postáv bolo zvládnuté dobre - teda tak ako to mal zrejme režisér v úmysle. Uznávam zopár vydarených vtipov a akčných sekvencií a strih bol tiež svižný. Kvôli forme a vytrvalosti hlavného hrdinu sa nezblázniť dám veľkorysé dve hviezdy!

BloodRayne (2005) odpad!

Tento "rádoby" film by nemal byť titulovaný ani ako film, skôr nepodarené domáce video. Čo sa osadenstva týka... herci sa zúčastnili konkurzu, na ktorom natočili cvičné zábery a keď zistili aká to je sračka, dali tomu košom. Boll sa nevzdal a zostrihal z natočených kúskov túto zlátaninu. So strihačom nad tým museli sedieť aspoň dve hodiny, ak by tomu venovali čo i len minútu naviac, bolo by to životu nebezpečné. Prečo som si to pozrel? Bol som zvedavý. Človek nikdy neprestane robiť chyby...