• Krátkometrážní

Místo u moře (2016)

Nečekal bych, že film s tak pomalým dějem a sázkou na realistické herecké výkony dokáže s takovou lehkostí udržet diváckou pozornost po celých 140 minut. Snímek je velmi zajímavý strukturou vyprávění. Míchá různá časová období v jednotlivých fázích života hlavní hrdiny a sami diváci musí rozlišit, kdy a kde se jednotlivé scény odehrávají. Nicméně v tohle povedeném rozvrstvení děje není těžké se orientovat. Naopak mě tento styl velmi zaujal a možná i právě díky němu, mají ty nejvíc emotivní scény hluboký depresivní dopad. Atmosféra snímku je od začátku do konce skutečně ponurá a po celou stopáž jí čím dál víc zhutňuje výkon postavy Caseyho Afflecka, který zde podává výkon své kariéry. Jeho minimalistické herectví a chemie mezi ním a Lucasem Hedgesem či Michelle Williams je velmi intenzivní a patří k těm nezapomenutelným momentům celého filmu. Snímek nepatří mezi ty filmy, které by jste si měli chuť někdy pustit znovu a ani mezi ty nejlepší bezútěšně realistické kousky, ale svou jistou režií, skvělým scénářem a bezchybnými hereckými výkony se řadí mezi ty nejlepší filmy roku 2016 a upřímně doufám, že promění alespoň jednu ze svých oscarových nominací. Zasloužených 8.5/10.

Mělčiny (2016)

Lehce nadprůměrný survival, který však neoplývá nervydrásající atmosférou ani patřičnou vlnou emocí. O hrdinku strach nemáte, i když se Blake Lively snaží, tak nemůže po herecké stránce nijak zazářit. Režie Jaumeho Collet-Serry je taková jako vždycky. Jeho filmy mají náběh na to být něčím víc, ale nikdy nejsou. Napínavé scény umí, jak už předvedl na příklad ve filmech s Liamem Neesonem, ale nikdy nejde až na dřeň. Chvilku jsem měl pocit, že se tento film možná stane milníkem v jeho kariéře, ale pochybný scénář a závěrečné finále plné hloupostí to opět srazilo do vln běčkových produkcí. Vizuální efekty se mění jako film sám, v některých scénách jsou na výborné úrovni, jindy zas jak z laciné produkce od Asylum. Kvůli Blake Lively alespoň těch 6/10.

Sing Street (2016)

Přesně ten typ feel-good snímku u kterého si přejete, aby nikdy neskončil. Dlouho jsem neviděl tolik úžasné atmosféry, naprosto neuvěřitelného soundtracku a výborné režie, díky které jsou charaktery tak bravurně vykresleny. Nemám výhrad, ani na chvilku jsem se nepřestal bavit, prostředí Dublinu 80.let je dechberoucí a působí velmi realistickým dojmem, stejně jako všichni mladí hrdinové tohoto energického snímku. Čirá radost, jeden z filmů, který si kdykoli pustím zas a znovu. "I'm so happy sad." 9/10

Čapí dobrodružství (2016)

Hravý animák, který nadchne svou nápaditostí, vtipem a povedenými akčními sekvencemi. Animace nepatří mezi úplnou špičku, ale na úrovni sérií jako Já, padouch či Doba ledová je. Film je v originále výtečně namluvený a takový čapí šéf v podání Kelseyho Grammera mi v paměti ještě nějaký ten pátek zůstane. Škoda nepřekvapivého děje, který je alespoň částečně vynahrazen agresivním tempem a krátkou stopáží, díky které mě snímek nepřestával bavit. Plus je zde spousta nahláškovaných sekvencí, které pobaví víc, jak leckterý jiný animák pro děti. 7.5/10

Než jsem tě poznala (2016)

Slaďárna, která ani ten dojemný konec nezvládla ukočírovat. Hlavní hrdinové za moc nestojí. Emilia Clarke je v GOTu ještě vcelku přijatelná, ale tady přehrává neskutečným způsobem a celý její výstup je křečovitý a ani Sam Claflin zrovna charismatem nehýří. Tvůrci vsadili na zajeté šablony a na poli romantických komedií/dramat toto dílo nic nového nepřináší. Jediným kladem je pro mě velmi povedený hudební doprovod. Je spousta povedenějších, romantičtějších a dojemnějších snímků, než zrovna tento. 4/10

Rozpolcený (2016)

Stejně jako uvedl v komentáři J*A*S*M, tak i já jsem z tohoto filmu velmi rozpolcený. Na jednu stranu tu máme exceletního řádícího Jamese McAvoye, který si vychutnává každou scénu a dokáže bravurně zahrát jakoukoli prezentovanou osobnost a výbornou Anyu Taylor-Joy, která mě zaujala už v předloňské Čarodějnici a tady mě nadchla ještě o kousek víc. Co naopak zamrzí je strohost prostředí ve kterém se skoro celý film odehrává, slabý scénář bez velkých překvapení a konečná hororová dvacetiminutovka, které nejvíce kazí dojem nepříliš povedené triky a absence patřičné děsivosti. Film stál pouhých 9 milionů dolarů a je to na něm bohužel znát, kdyby však bylo lepšího scénáře a nápaditější kamery mohlo se jednat o velký zážitek, takhle bohužel jen lehce nadprůměrný thriller s výbornými ústředními charaktery. 7/10

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Velké zklamání. Nejsem fanda prvního dílu, ale dokážu na něm ocenit výtvarnou stránku a povedený živý svět, který zároveň s divákem poznávala výborná Mia Wasikowska. Tady už herečka působí znuděně, dospěla a fantazijní prvek filmu už nepůsobí neokoukaně. Vše, co se ve snímku nachází jsme už vlastně až na pár drobností viděli. Vizuál a triky jsou stále excelentní, ale spíš než dechberoucím dojmem působí jako laciná atrakce pro diváka, kterého nemá šanci zaujmout okoukaný svět, jednoduchý dej či stupidně se chovající postavy, které nemají co hrát. Scénář je vycucaný z prstu a ani jako pohádka pro děti film vlastně nepůsobí. Cestování do minulosti ničím nevynikne a ani odkrývání zásadních životních okamžiků jednotlivých postav není ničím překvapivé. Celé je to mdlé a k uzoufání nudné, kdyby nebylo bravurních triků a povedených kamerových jízd skrze barevný svět, nic výjimečného či aspoň zajímavého by tu nezbylo. 3.5/10

Všichni jsme stejní (2015)

Ničím nevyčnívající kraťas s jednoduchou povedenou animací. Banální děj nezaujme, ale pěkné jednoduché ztvárnění, milý hudební doprovod a prosté poselství už ano. 6/10

Chytej! (2015)

Povedená animace surikat a savanské krajiny vynahrazuje slaboučký děj s jednoduchým poselstvím. Na Oscarech tento snímek neměl co dělat. Přesto tento kraťas dokáže na poli 5 minut udržet pozornost díky své bravurní vizuální stránce a dravému tempu. 6/10

Sherlock - Série 4 (2017) (série)

Kvalitativně nejkolísavější série. První dvě série jsou perfektní, třetí byla průměrná až běda a ve čtvrté se to celé překombinovalo. První z trojice se nesl v duchu průměrnosti třetí série, jednoduchý děj a otravné chování všech našich oblíbených charakterů, ani špičkový vizuál už to nijak nemohl zachránit a překvapivé úmrtí na konci němělo šanci nikoho zasáhnout. Druhý díl se zčistajasna sápal po kvalitách prvních sérií. Povedená kriminální zápletka, špičkový děsivý záporák v podání Tobyho Jonese a opět sympatické duo Sherlocka s Watsonem. Díl měl skvěle nasazené tempo, které ani ke konci neztrácelo dech a z celého dílu jsem byl nadmíru spokojen, kromě divného cliffhangeru na konci. Právě zmíněné překvápko na konci se proměnilo ve třetím dílu do čehosi naprosto šíleného. Vše se začalo vyvíjet nerealisticky a až moc překombinovaně, celé rodinné drama nebo co to mělo být, bylo absurdní a celý díl se tak proměnil asi v nejhorší díl ze všech sérií. Né že by tak nudil nebo měl až příliš jednoduchou zápletku, problémem jsou nerealistické a nepravděpodobné zvraty a spousta dějových berliček a chyb, překombinovanost v tom nejhorším světle. Celá série se souhrnně špatně hodnotí, ale slabý nadprůměr to stále je, 5.5/10.