• Krátkometrážní

Zúčtování (2016)

Komorní krimi drama, které se ve finální třetině přehodí do nepřekvapivého akčního módu. Děj je jednoduchý, i když se nám tvůrci po celou stopáž snaží prezentovat opak, budete vědět jakou souvislost mají jednotlivé postavy s hlavními aktéry a kam to celé směřuje, vážně nedojde na žádné překvapení a k tomu celá linka kolem FBI je až na pár scén zbytečná. Šlo by to celé sestříhat o čtvrtinu, ale i tak musím říct, že jsem se celé dvě hodiny bavil. Ben Affleck je v hlavní roli výtečný a drží celý film v nadprůměru. Zamrzí malé role Anny Kendrick a Jona Bernthala, kteří nemají jak vyniknout a jsou velmi upozadění. Kamera ani střih ničím nezaujmou, jen hudební podkres je povedený a originální. I přes nepřekvapivost se jedná o povedenou jednohubku, která dokáže balancovat v žánrové různorodosti a přitom si zachovat svou tvář. 6.5/10

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Po velmi vlažném přijetí v Čechách (na západě jsou mnohem nadšenější), jsem byl mile překvapen. Ano, co se týče výtek k postavám, tak jsou oprávněné. Postavy (vyjma Jyn Erso) nejsou zdlouhavě a pečlivě představeny a nijak zvlášť rozvíjeny po celý průběh snímku, ale co se týče celkového dojmu, tak jsem s nimi neměl nejmenší problém, a když si na konci uvědomíme, k čemu skutečně sloužili, tak jejich přímočarost ani ničemu nevadí. Příběh taktéž nepřináší víceméně nic nového, objasní jednu důležitou logickou trhlinu z původní trilogie, ale jinak je také poměrně jednoduchý bez větších překvapení. Další výhradu mám k "oživení" již zesnulého Petera Cushinga pomocí CGI, které stále není dokonalé a po celý film tato postava působila nedodělaně až směšně, pocta tomuto herci to opravdu nebyla. Také zamrzí nevyužití Darth Vadera, který je v tomto snímku jen ve dvou scénách po dvou minutách. Jeho akční sekvence na konci je povedená, ale to je tak všechno. K jednoznačným pozitivům patří všechny ostatní vizuální efekty, které jsou jedním slovem fantastické. Akční scény jsou bravurní a napínavé. Hranice mezi reálnými exteriéry/interiéry a zeleným plátnem je zde takřka snímatelná. Na poli triků má tento snímek jen velmi málo konkurentů a za tento rok patří skutečně k tomu nejlepšímu. Za zmínku také stojí již zmíněná Jyn Erso v podání Felicity Jones, která i přes jednoduchý scénář dokáže diváka zaujmout. Taktéž výborný je zde Ben Mendelsohn, který si svého záporáka patřičně vychutnal. Když si tak procházím, co jsem o tomto filmu vlastně napsal, tak to nezní zrovna dvakrát lákavě, ale pravdou je, že mě film opravdu bavil. Na velkém plátně je to patřičný zážitek a špinavý válečný look, excelentní vizuál a umírání jak na běžícím pásu nejen vedlejších postav tomu dodává dávku "dospělosti", za kterou jsem (alespoň já) velmi rád. 7/10

Pustina (2016) (seriál)

Konečně naše malá zemička vyprodukovala jeden z nejlepších novodobých dramatických seriálů. Momentálně mě nenapadají žádná negativa, tudíž jdu horečnatě chválit. Začněme na příklad vskutku tísnivou, skličující a tou nejdepresivnějších atmosférou, která mě po skončení každičkého dílu nenechala chladným. Bylo mi zle, opravdu zle z toho všeho, co jsme viděl a z toho, co to ve mě probouzelo. Takhle mi bylo naposled u francouzské minisérie The Missing a ani tam mi z toho všeho nebylo tak nepříjemně. Tento seriál má i tu výhodu, že je nám všem tak povědomý, dokážeme postavy chápat a vcítit se do nich o to víc, že se děj odehrává v naší České kotlině. Realismus celého seriálu je dechberoucí, a proto tak nesmírně depresivní. Herci se bravurně vtělili do svých postav, většina zúčastněných podává výkony své kariéry. Nejvýrazněji hlavní herci v čele s Jaroslavem Duškem a Zuzanou Stivínovou, takový herecký koncert jsem v českém seriálu ještě neviděl. Vyzdvihnout musím taktéž do detailů propracovaný scénář Štěpána Hulíka a režijní preciznost Ivana Zachariáše, díky kterým byl celý tento seriál stvořen. Alice Nellis dokázala v každém svém zrežírovaném dílu udržet špinavou tklivou atmosféru I.Zachariáše a divák tak nepozná rozdíl na režisérské sesli mezi jednotlivými díly. Taktéž chválím uzavřenost celé série a nepřímé uzavření dějových linek jednotlivých postav. Úžasná podívaná, která se mi zaryla pod kůži a ten pocit bezmoci z ní jen tak nedostanu. 9/10

Anyone Can Quantum (2016)

Naprostá pecka. Neměl jsem o téhle krátkometrážní hříčce ani tušení, ale jsem nesmírně rád, že jsem na ní narazil. Všichni zúčastnění podávají úžasné výkony s vypiplanými vtipnými dialogy, které doplňuje nápadný chytrý "příběh". Keanu Reeves se nemusel ani objevit na obrazovce, a přesto jeho dialogy stály za to. Takhle jsem se za 12 minut už dlouho nepobavil. Komediální kraťas roku 2016. 9/10

Minions: Mini-Movie - Competition (2016)

Příjemná podívaná a to hlavně díky výborně zvládnuté animaci, která v některých místech byla lepší než v samotném prvním filmu z Mimoňské série. Pět minut uteče jak voda a nabídne vám nejedno pousmání. Je to velmi pěkně zpracovaná blbůstka. Internetový seriál krátkých několika minutových skečů by vůbec nebyl špatný nápad. 6/10

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Konečně Netflix dokázal, že je tou správnou volbou na produkování nových epizod Black Mirror. Po prvním a druhém dílu 3. série jsem nebyl, i přes jisté režijní kvality, zcela přesvědčený, ale tímto třetím dílem mi Netflix připomněl vše, co mi přijde na tomto seriálu tak výjimečné a intenzivní. Dokázal ve mně probudit velmi podobné pocity jako u zcela prvního dílu tohoto seriálu, který ve mně ještě dlouho po shlédnutí rezonoval. Strach a beznaděj všech zúčastněných je zde tak skvostně podaný a uvěřitelný, až z toho mrazí. Zarážející je to o to víc, že svět prezentovaný v tomhle dílu není žádnou technologickou vychytávkou odlišný od toho našeho, a proto je vše ještě nepříjemnější a to v tom nejlepším slova smyslu. Vcítit se do né úplně kladných postav není problém. Vždy bylo pro Black Mirror výsadou neprezentovat postavy jednotvárně s jasně vykreslenou charakteristikou na ty hodné a zlé, vždy se postavy prezentovali jako skuteční lidé ve vší představitelné odpornosti a blahosklonnosti. Realističnost tohoto dílu je tím největším pozitivem. Dialogy nepůsobí uměle, vše je nám velmi povědomé a o to je to celé mrazivější podívaná s výborným završením, které celkový dojem ještě vyvyšuje nad pouhý nadprůměr. Hlavní postava byla nepříjemně lidsky zahraná mladým Alexem Lawtherem, který je pro mě opravdový herecký objev. Takovéhle ucelené, režijně i herecky dokonale zvládnuté epizody dělají z Black Mirror nejlepší seriál ve svém žánrovém odvětví. 9/10

Příchozí (2016)

Oprávněně jeden z nejlepších filmů roku. Denis Villeneuve opět nezklamal, rozšířil žánrově svou filmografii a zase dokázal nadchnout hlavní hrdinkou. Po Emily Blunt ze Sicaria přichází ještě lépe uchopená a propracovaná postava Amy Adams, která zde podává výkon své dosavadní kariéry a upevňuje své místo mezi nejlepšími herečkami současnosti. Příběh je zkrátka skvělý, chytrý a dává divákovi dojem dosud neviděného a to všechno ve velmi minimalistické pochmurné atmosféře s výborným hudebním doprovodem Jóhanna Jóhannssona. Děj nestojí za řeč, lepší před návštěvou kina nic nevědět a naštěstí ani reklamní kampaň nic důležitého ve svých trailerech nepropálila, takže jsme mohl být po celou (subjektivně příliš rychle plynoucí) dvouhodinovou stopáž jako na nitkách. Už dlouho mě takhle snímek nepotěšil a na konci nedojal svým šťastně nešťastným koncem. Byl jsem nadšen a Denis Villeneuve to tímto u mě dotáhl na přední příčky nejoblíbenějších režisérů současnosti. Čirá divácká radost. 9/10

Anděl Páně 2 (2016)

Povedené pokračování, které trpí jen velmi jednoduchým, místy nedodělaným a hloupým příběhem (na pohádku standard, na J.Stracha silný podprůměr) a přesyceností mini roliček ceněných i již vyhaslých osobností, které příběhu nedodávají zhola nic a v polovině případů otravují. Negativa však vynahrazuje ústřední dvojice, která dokáže bavit po celou stopáž. Duo Ivana Trojana s Jiřím Dvořákem je fantastické, funguje mezi nimi chemie a jejich pošťuchování a vtípky patří k tomu nejpovedenějšímu v celém filmu. Už jen kvůli nim by jsem si ten třetí díl přál. Za zmínku stojí ještě Anna Čtvrtníčková, která na svůj věk hraje překvapivě dobře, a Vica Kerekes, která dokáže být milá a nenucená ať už hraje cokoli. Kouzlu celého snímku dopomáhá opojná atmosféra zasněženého Českého Krumlova dokreslená jemnými triky k dokonalosti a decentní hudba Ondřeje G. Brzobohatého. První díl má lépe podaný příběh, ale myslím, že co se zábavnosti. chemie postav a hřejivé vánoční atmosféry týče, vítězí na celé čáře druhé pokračování, které má ambice na to stát se vánoční klasikou. 7/10

Come Together (2016)

Líbivá reklama, která těží z vizuálního opojení filmu Grandhotelu Budapěšť. Adrien Brody je na poli 4min naprosto výtečný a podává svůj vysoký standart. Kouzlo celé reklamy tkví v detailních a velmi sytě barevných interiérech a kostýmech v minimalistickém provedení. Snad bude Wes Anderson pokračovat v takovýchto reklamních hrátkách, které zahřejí a neurazí. Po dlouhé době konečně kvalitní reklama na českých obrazovkách. 7/10

Kosmo (2016) (seriál)

Výborná česká minisérie. Konečně přišel komediální seriál, který je vtipný, dokáže si inteligentně utahovat z našeho národa a z absurdní myšlenky, na které je celý děj postaven. Nečekal jsem takovou komediální perlu a po shlédnutí prvního dílu jsem byl spíše v rozpacích, než že bych tomuhle kousku nějak fandil, ale každý další díl už byl tak precizní, zábavný a tak napěchovaný různými narážkami a vtípky, že nemohu jinak, než říct, že takhle jsem se bavil naposled u Okresního přeboru. I když oba seriály jsou svými světy a dějem nesrovnatelné, tak na poli zábavnosti jsou si podobné. Celé herecké osazenstvo je výborné a casting se zde opravdu vydařil. Zejména pak ministr školství, tělovýchovy a kosmonautiky v podání Martina Myšičky, který si i přes svou vedlejší roli dokáže ukrást každou scénu a objevuje se v těch nejlepších scénkách. Také musím zmínit s nadhledem podané herectví Evy Josefíkové, která dokázala s přehledem uhrát naprostou blbku. Scénář nepřestává překvapovat a po všech stránkách se jedná o velmi kvalitně zpracovanou sérii. Doufám, že takových komediálních seriálů se u nás objeví více, i když překonat výborné Kosmo nebude zrovna jednoduché. První díl = 6/10, druhý díl = 7.5/10, třetí díl=8.5/10, čtvrtý díl=8/10, pátý díl= 710.. celkově 75%.