1911: Pád poslední říše (2011)

Film vznikol ako pripomienka stého výročia zvrhnutia poslednej čínskej imperiálnej dynastie, ale kvalita filmu nanešťastie nie je poplatná významu onej udalosti v čínskej histórii. Z historicko-informačného hľadiska ide o miestne chaotický súhrn, z ktorého sa bežný divák dozvie len hrubé obrysy oných udalostí. Film však ešte viac upadá z pohľadu aspektov základnej filmovej tvorby. Síce sa snaží kombinovať politické dianie s výbušnou vojnovou akciou, ale výsledný strih je dosť neforemný a chaotický. Charakterizácia a rozvoj postáv je tiež na slabej úrovni, vo filme proste vidíme len Jackieho Chana, ktorý sa snaží o stvárnenie nejakej historickej postavy, ale ani on, ani žiadna iná z postáv nemá potrebnú hĺbku. Výsledok je proste nezáživným pokusom o historickú drámu, ktorá má slabý scenár a nevýrazné postavy. 40%.

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Na jednej strane ma podobne ladené dobrodružnejšie disneyovky dokázali vždy zaujať viac než ich tradičné "spevavé" a rozprávajúcimi hlodavcami oplývajúce filmy, ale v tomto prípade je ten príbeh trochu menej záživný. Síce počiatočná objavná ceste je celkom energická a plynulá, ale v závere sa príbeh trošku vlečie. Animácia, tento raz dokonca využívajúce prvky anime, je už tradične dokonalá. 65%.

Krotitel Morant (1980)

Pozoruhodná súdna dráma, pretkávaná nemenej dramatickými scénami z Búrskej vojny, ktoré prostredníctvom flashbackov slúžia primárne ku konečnému zloženiu príbehovej skladačky s emotívnym koncom. Nosným prvkom filmu je hlavne morálnosť vedenia vojny a následné hľadanie obetných baránkov za cenu "vyššieho dobra". Film je skôr komorného charakteru, a dáva preto vyniknúť hlavne scenáru a hercom. Kvalita tohto filmu len potvrdzuje vysokú úroveň austrálskej kinematografie v 80.-tych rokoch, a je trochu škoda, že tento film je trochu v tieni ďalšej (proti)vojnovej klasiky Gallipolli. Rozhodne by si totiž zaslúžil vyššiu divácku pozornosť. 80%.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Nadviazať na kvalitu vynikajúceho prvého dielu muselo byť dosť zložité, a hoci toto pokračovanie v mnohých prípadoch ponúka len variáciu už videného a chýba mu sviežosť či moment prekvapenia, stále ide o zručne natočenú výbušnú zábavu. Po excelentnom S. L. Jacksonovi to mala ťažké aj záporná postava v podaní Julianne Moore, ale nakoniec sa úlohy zhostila celkom na úrovni. Zvyšok osadenstva do bodky spĺňa svoj účel, a to pôvodná zostava z jednotky, ako aj nové postavy. Dokonca ani ten Elton John mi tam nevadil. Film je plný skvelej akcie aj humoru, je vizuálne pôsobivý a hoci zápletka je tak trochu padnutá na hlavu, konečným výsledkom je občas chaotický, nie úplne dokonalý film, ktorý však rozhodne dokáže pobaviť. 70%.

Mladý Winston (1972)

Winston Churchill mal naozaj pestrý životný príbeh, a to nielen ako skúsený politik, ale aj ako mladý junák, ktorý pred svojím vzostupom zažil nečakane veľa dobrodružstiev. Tento film sa však jeho mladosť snažil zabrať snáď až z príliš širokého uhla pohľadu, nakoľko sme svedkami nielen postupného zbierania skúseností v rôznych vojnových konfliktoch, ale aj jeho raného detstva, vzťahu k rodičom, a snáď až príliš času je venovaná priamo jeho otcovi a konci jeho politickej kariéry. Je nutné podotknúť, že ako režisér sa Attenborough v tomto prípade až tak nevyznamenal, nakoľko mnohé scény sú spracované naozaj nudne a bez iskry, a je jedno či ide o nejaký dialóg, bojovú scénu alebo útek zo zajatia. Žiadna scéna nemá náznak napätia alebo vzrušenia, pričom príležitostí by sa vo filme našlo viacero. Pozitíva možno hľadať v hercoch, nakoľko Simon Ward sa úlohy Churchilla zhostil vynikajúco, vrátane práce s hlasom. Nuž a taktiež Robert Shaw podáva v úlohe Winstonovho otca veľmi kvalitný výkon. Z celkového pohľadu však ide skôr o nezáživné spracovanie. 55%.

1898. Los últimos de Filipinas (2016)

Solídny vojnový film o u nás prakticky neznámej epizóde dejín. Film je skôr zameraný na psychológiu postáv než na nejaké akčné hody. Výstižne zobrazuje šialenstvo vojny aj pomýlené ideály, a z celkového pohľadu je realizmus jedným z pilierov tohto filmu. Na jednej strane je film tak trochu patriotický, ale zároveň sa nebojí ukázať zbytočnosť "hrdinstva za každú cenu". Herci podávajú oduševnené výkony, kamera ako taká využíva krásy exotického prostredia a atmosféru vhodne dopĺňa aj sugestívna hudba. Filmu je možné vyčítať pomalšie tempo, nedostatok akcie a možno aj povrchnejšie charaktery. 60%.

Expedice: Džungle (2021)

Pokus o odľahčený letný blockbuster vyšiel v tomto prípade len tak na pol. Na jednej strane sľubný námet, ktorý v sebe snúbi tradičné exotické archeologické dobrodružstvo ála Indiana Jones s modernejšími "disney" projektmi ako Piráti Karibiku. Film sa zdá nabitý všetkým možným, od akcie, cez humor až po romantiku a zároveň má v hlavných úlohách sympatickú ústrednú dvojicu, ktorej vzájomná chémia výborne funguje. Vizuál je za tie peniaze určite kvalitný, len na môj vkus je tu trochu priveľa CGI. Vo svojej podstate ide však len o bežný šablónovitý produkt bez výraznejšej pridanej hodnoty, akých sme mali možnosť vidieť desiatky. Zároveň v mnohých momentoch pôsobí chaoticky, a naviac samotný humor nie vždy padá na úrodnú pôdu. 60%.

Tvrdí chlapi (1997) (TV film)

"Rough Riders" pokračuje v tradícii kvalitných amerických historických TV produkcií z 90.-tych rokov (mimo iné aj Gettysburg alebo Syn jitřní hvězdy). Tento je síce trochu viac patetický, heroizujúci a občas sa nájdu aj historické nezrovnalosti, ale v celkovom ponímaní ide na TV pomery o veľkolepé spracovanie. Filmu dominuje charizmatická herecká zostava, kde hlavne Berenger podáva vynikajúci výkon (tá teatrálnosť údajne Roosveltovu osobnosť vystihuje). Bojové scény sú na pomery vzniku vynikajúco spracované, a aj vďaka akurátnej hudbe a oným "heroizujúcim" momentom sú aj celkom dobre vygradované. Úvodná hodinka je taká "prípravná", a tým pádom trochu nudnejšia, ale po presune na Kubu sa dianie oživí a v podstate takmer do konca je tu nonstop akcia. Síce občas môže pôsobiť jednotvárne, ale rozhodne som sa nenudil. 75%.

1883 (2021) (seriál)

Westerny mám rád, a rovnako tak obdivujem tvorivý talent Taylora Sheridana, a preto som mal od tohto projektu dosť vysoké očakávania. Seriálu nemožno uprieť slušný scenáristický základ a skvelo vystavané dialógy, výborných hercov a aj solídnu atmosféru divokého západu s krásnou a nekonečnou krajinou. Lenže nie všetky epizódy ponúkajú nevšedný a neprvoplánový zážitok, ale skôr sa tiahnu veľmi pomalým tempom, a to neustále premietanie o živote proste nedokáže upútať pozornosť. Občasné nelogickosti ako fakt, že v úvodnej epizóde vie anglicky jeden imigrant, a o pár epizód ďalej už takmer všetci sú veci ktoré ma dokážu rozhodiť. Taktiež je škoda, že seriál je až veľmi politicky korektný, hlavne vo vzťahu k Indiánom, pretože v histórii takéto priateľské vzťahy určite neexistovali. Na druhej strane, seriál je dostatočne dramatický aj emocionálne silný a ponúka vcelku zaujímavý pohľad na divoký západ z takého "newesternového" smeru. 70%.

Není král jako král (2000)

Tak túto disneyovku som v detstve akosi prehliadol. A určite je to škoda, pretože ide o vcelku originálnu, a hlavne zábavnú vec, či už vo forme hlášok alebo vizuálnych scénok. Slovenský dabing je naozaj vynikajúci. 70%.