Batalon (2015)

Veľmi zaujímavý exkurz do histórie, o ktorej som dosiaľ nič nevedel. Je trocha na škodu, že Rusi netočia viac filmov z prvej svetovej, pričom z tej druhej sypú každoročne filmov aj niekoľko. Príbeh v tomto filme však určite prekonáva väčšinu z nich. Veľmi dobrý scenár, solídne herecké výkony, kamera aj bojové scény na úrovni. Ono fakt, že takých brutálnych zákopových bojov sa zúčastnili aj ženy je sám o sebe fascinujúci. Isteže si nerobím ilúzie, že všetko vo filme naozaj odpovedá histórii, a taktiež že mnohé scény sú nasiaknuté masívnym pátosom, ale proste tento príbeh má svoju vnútornú silu a podľa môjho názoru ide o jeden z tých lepších ruských vojnových filmov. 75%.

Gran Turismo (2023)

Očakávania som od tohto filmu nemal takmer žiadne, a ani na chvíľu ma nenapadlo, že by sa film mohol čo i len priblížiť kvalite filmových veličín z prostredia závodných áut, ktoré sme dostali v pár posledných rokoch. Hlavne som sa teda obával toho videoherného formátu, aby nedostal vo filme priveľa priestoru, ale našťastie táto časť príbehu bolo odbitá relatívne rýchlo. Zvyšná časť filmu už ponúka tradičnú (v dobrom slova zmysle) pretekársku šablónu s tvrdou prípravou, pár neúspechmi, rivalitou na trati a napokon aj vytúženým úspechom. Scenár sa mi celkom pozdáva, nakoľko dáva akurátny priestor aj scénam zo zázemia, ale zároveň ich nenaťahuje ani príliš nepatetizuje. Záver je perfektne vygradovaný, a preto s čistým svedomím dávam filmu 4 hviezdy. 75%.

U nás na farmě (2004)

Táto disneyovka je jasným dôkazom, že v dobe jej vydania to išlo s týmto štúdiom dole vodou. Ide totiž o jeden z úplne najhorších animákov vôbec. Slabý príbeh, odpudivé animácie, a ani ten humor nie je to čo býval. Miestne "postavy" sú tiež skrz naskrz otravné a prakticky nič ma tu nezaujalo. Animovanej produkcii v tej dobe proste dominovali skôr iné štúdiá. 35%.

Věc (1982)

Najsilnejšou devízou a tajomstvom úspechu tohto filmu je jednoznačne napätie, ktoré sa v niektorých chvíľach hromadí až v neznesiteľnom množstve, a divák len milosrdne čaká na vytúžené odhalenie aj za cenu šoku nad nejakou podarenou gore scénou. Napätiu a atmosfére sa podriaďuje aj hudba či kamera. Ani neviem, či so niekedy videl film postavený hlavne na paranoji, ale tento formát uzavretej skupiny na odľahlom mieste funguje na výbornú. Na rok vzniku sú vynikajúce aj špeciálne efekty, a na niektoré scény budete myslieť ešte pár dní po zhliadnutí. Osobne horory až tak nemusím, ale toto je určite jeden z top príspevkov žánru. 90%.

Medvědí bratři (2003)

Úplne tradičný a staromilský Disney, ktorý sa štýlom príbehu vracia hlbšie do minulosti. Nakoľko mňa skôr bavili tie dobrodružnejšie a humorom nabitejšie filmy z 90.-tych rokov, prípadne začiatku milénia, v tomto prípade ma tento síce pekný, ale skôr jednoduchý príbeh až tak nenadchol. Animácie aj hudba spĺňajú kvalitatívny disneyovský štandard. 60%.

Tichá hora (2014)

Taliansky front v rámci prvej svetovej je jedným z najfascinujúcejších, ale aj najextrémnejších  bojísk v ľudskej histórii, nakoľko sa v ňom snúbi jednak krása, ale zároveň aj nebezpečenstvo samotnej prírody a krajiny, v ktorej sa tieto boje odohrávali. Filmy z tohto prostredia sú skôr raritou, a tento konkrétny kúsok sa nesie skôr v romantickom, než vojnovom duchu, hoci pár scén z bojiska nás neminie. Postavy sú skôr nevýrazné, a ani tá romanca nedokáže vytlačiť nejaké emócie. Najväčšou výhodou filmu je určite prostredie v ktorom sa film odohráva, a každý aspoň trochu skúsený kameraman to dokáže využiť. 50%.

Jackie Brown (1997)

Jackie Brown bol u mňa dosť dlho prehliadaný film, nakoľko aj v samotnej Tarantinovej filmografii je tak trocha upozadený a možno aj nedocenený. V konečnom dôsledku však ide takmer o tradičného Tarantina, vrátane kvalitnej réžie, zábavného soundtracku a scenáru plného nezabudnuteľných dialógov. Z hercov tiež dokáže Tarantino vždy dostať maximum, a v tomto prípade sa vynímajú výkony Pam Grier aj Robeta Forstera. S. L. Jackson zas vystrúhal ďalšiu nezabudnuteľnú zlodušskú kreáciu, a v podstate robí to, čo od neho v podobnej úlohe očakávate. Tempo film je oproti "Gaunerom" či "Pulp Fiction" o dosť pomalšie, a aj príbeh je menej násilný a zbesilý, čo je možno aj jeden z dôvodov, prečo je tento film tak trocha v úzadí. 80%.

Josef (2011)

"Josef" je film v prvom rade o tom, že vo vojne chce každý prežiť, a tomu podriaďuje svoje správanie. Film zaujme pochmúrnym vizuálom, vcelku trpkou a cynickou príbehovou skladačkou, zaujímavými postavami, a aj celkom peknou hudbou. Po technickej stránke je to vzhľadom k nízkemu rozpočtu trochu slabšie remeslo. A tá alternatívna verzia Titovho životného príbehu ma celkom pobavila. 60%.

Robocop (2014)

Remaky rôznych klasických filmov sa svojou kvalitou málokedy vyrovnajú originálom. Ono je dôležité pochopiť, že sila pôvodných filmov tkvie aj v tom, že boli natočené v dobe, keď so zobrazovaním explicitného násilia vo filmoch nebol až taký problém. V dnešnej dobe sa konečný materiál úzkostlivo kontroluje a strihá, aby náhodou neprekročil stanovenú mieru násilia. Na druhej strane, keď sa človek odosobní od porovnávania tohto remaku s originálom, dostane celkom nečakane viacero pozitívnych vecí. Ono sa totiž film snaží ísť svojou vlastnou cestou, pričom sem tam prihodí nejakú scénu, ktorou akoby "pomrkával" po znalcoch pôvodného filmu. V tomto filme tvorcovia pridali viac psychológie a sebareflexie, čo nemusí sadnúť každému, ale svojím spôsobom to filme posúva trochu iným smerom. Akčná stránka filmu je zvládnutá na úrovni, to si režisér Padilha postrážil. Herecká zostava je tiež celkom fajn, hlavne vedľajšie postavy ako Oldman či Keaton boli dobrou voľbou. Čiže suma sumárum, až na tú absenciu nejakej tej brutality ide o celkom podarený remake. 70%.

Planeta pokladů (2002)

Planéta pokladov je sci-fi variácia na literárnu klasiku "Ostrov pokladov" z pera R. L. Stevensona. Možno sa naskytá otázka, čo tvorcov viedlo k tomu, aby sa z prostredia pirátov v Karibiku 18.-teho storočia vybrali na pôdu vesmírnych korábov a vzdialených galaxií. Pritom základná kostra príbehu je v podstate totožná s literárnou predlohou. Najdôležitejšiu výhodu tejto zmeny vidím určite vo vizuálnom spracovaní, ktorý je možné považovať asi za absolútny vrchol animácie, aký kedy z továrne Disney vzišiel. Proste tie palety farieb použité v tomto filme sú úchvatné, a rovnako tak mnohé scény okúzľujú svojím vizuálnym a živelným spracovaním. Z obsahového hľadiska ide opäť o film, ktorý sa snaží pomrkávať po staršej diváckej základni, a v tomto smere sa mu to relatívne darí, nakoľko ide o solídny dobrodružný film. Za mňa teda opäť kvalitné disney dobrodružstvo, hoci výrazne k tomu dopomáha práve ten vizuál. 75%.