Total Recall (1990)

Veľmi zvláštne, ba priam bizarné sci-fi. Verhoeven nezostal svojej povesti nič dlžný a namiešal dynamický príbehový cocktail plný brutality, úchylnej atmosféry, ľahkej erotiky a odľahčenej zábavy v podobe nezabudnuteľných hlášok. Pre Arnolda je to ďalšia z jeho kultových úloh, Sharon Stone je neuveriteľne sexi a je na škodu, že nedostala aj viac priestoru. Nič nemôžem namietať ani voči hudbe a (z väčšej časti) vizuálnym efektom, ale trochu mi vadí absencia logiky v niektorých kľúčových situáciách, respektíve mi to niekedy prišlo mierne nejednoznačné, ale možno to bol aj zámer, nuž ktovie. Na plný počet to síce nebude, keďže v rámci akčných sci-fi filmov existuje aj viacero legendárnejších diel, ale tento film sa mi v pamäti povaľovať ešte dlhú dobu. 80%.

Rok jedna (2009)

Väčšina filmu sa nesie v znamení primitívnych a trápnych vtipov a len zopár situácií je skutočne zábavných. Zo začiatku to nevyzeralo až tak zle, okrem účasti Jack Blacka bol potešujúci aj príbeh poprepletaný zábavnými odkazmi na biblické udalosti, ale postupne zábavy ubúdalo a moje prvotné nadšenie veľmi rýchlo vyprchalo a z filmu sa stala ďalšia z radu plytkých a nechutných "komédií". 35%.

Jeden musí z kola ven (2011)

Špionážny thriller v oldschool štýle, aké sa v súčasnosti točia už len výnimočne. Najväčším lákadlom je určite obsadenie zložené z britskej hereckej elity a obdobie studenej vojny. Spomínaní herci podávajú zväčša výborné výkony, aj keď niektorí mi prišli nevyužití, celkom ma oslovila kamera aj hudba, ale dej plynie veľmi veľmi pomaly, a tým pádom dochádza aj na poriadne nudné pasáže. Úprimne, pred tým aby som film nevypol už v polke mi zabránil len sporadický záujem o výslednú informáciu, že kto bude tým "krtkom". Pár momentov mi utkvelo v pamäti a spomínané pozitíva mi zabraňujú dať nižšie hodnotenie, než aké dávam, ale chuť na ďalšie zhliadnutie budem nachádzať len veľmi ťažko. 55%.

Temný rytíř povstal (2012)

Fantázia! Po zdanlivo neprekonateľnom „Temnom rytierovi“ nám páni Nolanovci naservírovali neskutočne epické zakončenie už teraz kultovej trilógie. Režisér polovicu filmu starostlivo buduje tú pravú atmosféru, pomocou ktorej nám prostredníctvom hlavných postáv dáva pocítiť poriadnu dávku neistoty a strachu. Zo začiatku si film vystačí aj bez akcie, ktorá dostáva len okrajovú šancu, a pozornosť sa upriamuje skôr na charakterové vlastnosti a rozvíjanie niektorých hlavných persón, ale žiaden strach, v druhej polovici filmu prichádza aj na energický výbuch akcie, ktorá prekonáva aj tie najoptimistickejšie očakávania. Zaujímavé je, že dianie vo filme je napriek žánru až neuveriteľne blízko realite, a to je jeden z dôvodov, prečo si nielen tento film, ale aj celú trilógiu cením zo všetkých komixových filmov najviac. K ostatným aspektom filmu môžem písať len pozitívne názory; réžia, scenár aj kamera sú na špičkovej úrovni, hudba je ako z iného sveta a herecký ansámbel je, ako je u Nolana zvykom, starostlivo zvolený. K novým postavám len toľko, že Anne Hathaway celkom zapadla a na jej ladné krivky je radosť hľadieť a Tom Hardy ako Bane to mal síce ťažké, pretože prísť na scénu po geniálnom Jokerovi nie je jednoduché, ale napokon jeho charizma a herecké umenie slávili úspech. 95%.

Obávaný bojovník (2006)

Konečne ďalší film s bojovými umeniami, ktorý nevyznieva ako komédia (rôzne filmy zo 70. a 80.-tych rokov) alebo fantasy (všelijaké wuxie). Jet Li tu naplno preukazuje svoje majstrovstvo, aj príbeh má čosi do seba, choregorafia je vskutku dokonalá, jeden súboj lepší než druhý. Naviac práve kominácia rôznych bojových štýlov tomu dodáva to správne čaro, pretože vidieť proti sebe napríklad wushu a wrestling je určite zážitok. Vadí mi však trochu uspávanková pasáž na vidieku a aj to okaté povyšovanie sa nad západnú spoločnosť, ktorú musia samozrejme predstavovať nenažraný boháči v drahých handrách. Napriek tomu ale tento film radím spolu s Ip Manom k tomu najlepšiemu v rámci filmov o bojových umeniach. 80%.

Akta X (1993) (seriál)

Toto som ešte nehodnotil?! Svojho času som na tomto seriáli dosť ulietaval. Niektoré časti sú proste výborné, atmosféra by sa dala doslova krájať, ale zas boli aj epizódy, keď som prevracal oči na scenáristickými nápadmi a výmyslami. Dvojica D. Duchovny a G. Anderson sa vďaka tomuto seriálu stali nesmrteľnými ako najcharizmatickejšia dvojica agentov vôbec. Jedným slovom legenda!

Rebelka (2012)

Pixarovské animáky ani nemôžu dopadnúť inak než na výbornú. Originálny príbeh, komické aj dojímavé situácie, dokonalé animácie, sympatické postavy a naviac fakt pekná škótska hudba vytvárajú vydarené animované dielo, ktoré vo mne zanechalo veľmi príjemný pocit.

Tři dny ke svobodě (2010)

Film sa zo začiatku javí ako nevinná rodinná dráma o osude otca a syna, ktorí zostali sami, ale postupne sa začína všetko zamotávať do premysleného plánu "všetko alebo nič", ktorého dejové napĺňanie predstavuje množstvo režijných vychytávok, vyhrotených situácií a (do istej miery) nepredvídateľného konca. Štandardne dobrý výkon Russela Crowea dodá filmu potrebú hereckú kvalitu, nechýbajú ani emócie, ale na druhej strane mi prišlo pár vecí v scenári nedotiahnutých a tým pádom je to s logikou vo filme niekedy na hrane. 80%.

Red 2 (2013)

Príbeh síce tápe, v podstate ide len o skákanie z jednej destinácie do druhej, ale na druhej strane sme v každej z týchto destinácií obšťastňovaní jednou dynamickou a efektnou scénou za druhou, humor má celkom grády a obsadenie je vskutku lahôdkové. Jednotka bola určite kompaktnejšia, ale aj tak dávam hoci slabé, ale predsa štyri hviezdy. 70%.

Amazing Spider-Man (2012)

Už keď film vznikal, tak som si hovoril, či má vôbec význam len pár rokov od zakončenia Raimiho trilógie znovu natočiť ďalšieho Spider-Mana. Po zhliadnutí tohto filmu môžem povedať, že ide viac menej o zbytočnosť. Radosť môžu mať len producenti z vysokých tržieb. Jednoducho pri sledovaní v podstate rovnakého príbehu ako bol prvý Spider-man, len s novými hercami, som mal veľmi prázdny pocit a takmer nič ma nedokázalo nadchnúť, keďže som to už niekde videl. Pozitívom je možno Andrew Garfiel, ktorý sa so svojím zjavom hodil na úlohu stredoškolského loosera viac než svojho času Tobey, prípade aj Emma Stone, ktorá je tiež o niečo krajšia než tuctová Kirsten Dunst. A v podstate sa mi pozdával aj protivník, a to ako v ľudskej, tak aj v plazej podobe, a aj hudba mala niečo do seba. Nemôžem povedať, že som z filmu ako takého sklamaný, ale ako som už napísal, druhý krát to už nie je ono.