Avatar (2009)

Od Avatara jsem nic nečekal. Předem jsem nevěděl o čem to vlastně bude, neboť jsem po žádných informacích nepátral, spíš jsem se jim vyhýbal, o to se ostatně snažím u všech filmů (úspěšně). Ovšem, že to bude pohádka pro celou rodinu, to bych si netip. To by samo o sobě nevadilo, kdyby nebyla opředená tak "neotřelou" zápletkou, resp. "originálními" scénaristickými postupy a zejména "vytříbenými" dialogy. Myšlenka Avatarů byla zajímavá a skýtala vcelku dobrý potenciál, který se bohužel ani zdaleka nenaplnil. Ke ko slovu se dostala ta nejprostší klišé a stejně tak se všechno mohlo odehrát i bez Avatarů. Hned z počátku byla Pandora představena jako místo, kde probíhají tvrdé střety mezi lidmi a domorodci, pro tyto slova za celou stopáž svědčil pouze jeden záběr, a to hned jeden z prvních, tedy projíždějící těžební vozidlo s několika šípy v kolech. Poté až do chvíle, kdy lidé zaútočili, byla Pandora pohodovým místem k životu. Ostatně proč by se domorodci vůbec s lidmi (byť v podobě Avatarů, přičemž stějně veděli, že se jedná o lidi) bavili, pokud by s nimi den co den sváděli tvrdé boje? Resp. proč by si je připouštěli k tělu? Tady se nabízí otázka, co vlastně chtěli zkoumat na hlavním hrdinovi? Přeci za ta léta už museli lidi poznat. A dle všeho s lidmi přerušili kontakt (zmíněná výuka angličtiny). Čekal jsem střet lidí s mimozemskou rasou, ale co čert nechtěl, mimozemská rasa jsou vlastně lidé. Mají naprosto lidské emoce a biologické potřeby. Až nebezpečně se podobají Indiánům. To, že byl hlavní hrdina ochrnutý nevadilo, byl to zajímavý kontrast s tím, že coby Avatar mohl chodit. Nicméně na tento aspekt se vcelku rychle zapomnělo. Nejvíce se klesající tendence začala projevevovat od scény, kdy hlavní hrdinka přivedla našeho hrdinu do tábora a reagovala na fakt, že bude Sullyho vyučovat způsobům jejího kmene. Reakce přesně ve stylu dítěte, kterému se nechce dnes umývat nadobí vyzněla opravdu trapně. Zvlášť když předtím osočovala Sullyho, že se chová jako dítě. Navíc ho sama přivedla, co čekala, že bude následovat? Každopádně to byl ovšem také jediný a poslední záběr, kdy projevila k Sullymu negativní postoj (pokud nepočítáme povinný krátkodobý rozchod). Pak už byl postup standardní, tedy sled výcvikových scének ve stylu "Rocky se připravuje na zápas" (nic proti Rockymu), zadívání se z očí do očí (asi dvakrát) a byla ruka v rukávě. Samozřejmě tu byl sok z kmene se svojí partou, který hlavního hrdinu nemusel od první chvíle, aby se klasicky na konci stali přáteli na život a na smrt. Nechyběl ani zmíněný krátký rozchod, aby vše mohlo vyvrcholit osedláním bájného Fénixe, které zabralo sotva dvě minuty. A rázem se ze Sullyho stal spasitel. Vtipné byly také informace, které Sully předal plukovníkovi ohledně tvaru kořenů stromu, na kterém žili domorodci. Bez těchto životně důležitých informací by jistě útok, jehož sme byli svědky vypadal zcela jistě úplně jinak :). Největší předností filmu je pochopitelně grafické zpracování, které působilo skvěle i v klasické verzi, nicméně pro jistotu jsem o týden později zašel ještě na 3D verzi. Ovšem ani 3D vychytávky mě nezachránily od nudy, neboť jejich plus je zde hlavně ve venkovním prostředí resp. soubojích, a těch je v Avataru pomálu. Pouze dvě bitvy (to první vlastně ani nebyla bitva), které se odehrají až ke konci filmu. A ta vata mezitím je nemastná-neslaná. Spousta scén resp. dialogů zněla hrozně uměle a křečovitě, za všechny ještě třeba scéna v jidelně po tom, co se Sully ztratil a nebo poslední dobu nezbytný huličský vtípek. A když se něco zdá křečovité v originále, tak v dabingu je to mnohdy ještě znásobeno, což se zde potvrdilo. Osobně tedy považuji intonaci, dikci atd. jinak řečeno verbální projev za neoddělitelnou součást role (herce), takže z mého pohledu dabing film ničí. Ano, je mi známo, že spousta lidí na to kašle. Je to pochopitelně každého věc. :) Ale jelikož jsem viděl Avatara nejprve v originále, tak dabing nemá na mé hodnocení vliv. Kromě grafického zpracování stojí za pochvalu tradičně skvělá hudba Jamese Hornera, i když mnohé motivy zněly dost povědomě. Akorát titulní písni jsem rozhodně na chuť nepřišel. Co závěrem? Jak jsem zmínil v úvodu, nic jsem nečekal, ale nyní bych uvítal, kdyby Avatar vsadil na temnější notu a mnohem méně povrchnosti a té až neuvěřitelné kupy divácky vděčných (bohužel) klišé, to by k té základní myšlence sedělo víc. Pak by z toho ovšem dost možná nebyl kasovní trhák současnosti. Tak velkolepá výprava si zasloužila mnohem víc. A to, že už tu skoro všechno bylo není až tak podstatné, podstatné je to jakým způsobem se to poskládá dohromady. Za ty prachy mohli udělat spíš 3D verzi Aliens SE (1986), ne remake, pouze 3D verzi. ;)

RoboCop (1987)

Skvělá zábava kdysi, skvělá zábava dnes. Nikdo asi nebude vyzdvihovat herecké výkony či perfektní scénář. Nicméně pro mě je tohle ten typ filmu, u kterého se skvěle bavím, přestože jednotlivé ingredience jsou v lepším případě průměrné. Zkrátka ideální akční béčko.

Profesionál (1981)

Přes slibný začátek je profesionál zklamáním. Scéna výslechu jeho ženy byla tak nějak "mimo mísu" a v tomto duchu to celé pokračovalo. Belmondo by si zasloužil trochu sofistikovanější plán pomsty, i když úplnej konec špatnej nebyl. Atmosféru, kromě již zmíněného záčátku, tady budovala snad akorát nádherná ústřední melodie.

Vozka smrti (1921)

Dvě za pěkné triky a hudbu. Jinak je mi celá zápletka tak trochu proti srsti, ale hlavně je to po většinu času dost nuda.

Dobrý Will Hunting (1997)

Nějak jsem Mattovi nevěřil toho génia, možná to nebyla ani tak jeho chyba jako chyba scénáře. Těžko uvěřit, že někdo oplývající takovým intelektem a zároveň i sociální inteligencí by si nedokázal poradit sám se sebou. How do you like them apples?

Mlčení jehňátek (1991)

Tolik věcí působilo zcela nepřesvědčivě. Už jenom to, že v FBI nemají nikoho lepšího, než studentku, která to ještě zdaleka nedotáhla na plnohodnotného agenta. Např. mladou pohlednou agentku :). Dále scéna odchodu z prvního setkání s Dr., ta působila spíše trapně, než cokoliv jiného. Pak onen pověstný útěk, na počátku je Dr. ve speciální cele, za přísných bezpečnostních opatření. Při převozu je Dr. spoustán kazajkou, přikurtován a navrh má ještě slušivou masku (stejně tak jako, když ho v původní cele navštíví Chilton) a přesto je na setkání se senátorkou potřeba cca 50 po zuby ozbrojených můžu, zatímco v zápětí volně pobývá ve své kleci a při tak nebezpečné situaci jakou je vstup do klece, tedy do jeho bezprostřední blízkosti, jsou přítomni DVA postarší, navíc znudění policisté, to je jako pěst na oko, vzhledem k tomu jak často je zmiňována jeho nebezpečnost. A vrcholem toho je, že se následně na svobodě pohybuje nejnebezpečnější masový vrah poslední dekády a všichni jsou v naprostém klidu, no hlavně, že chytili Billa. To ještě nemluvím o tom, že tak závažný případ vede "studentka" na vlastní pěst, alespoň jeden parťák by v průběhu vyšetřování působil věrohodněji. Ono celé to vyšetřování není nijak zvlášť záživné. Vlastně na celém filmu je nejlepší osoba Hannibala Lectera resp. pověst, která ho provází tedy spíš předchází.

Jue ming pai dui (2009)

No původně ta jedna měla být za 3.6L V8, ale scéna, kdy se jim ani tak nepodařilo ujet, to pěkně zazdila. I přes debilní scénář, potažmo zápletku to přeci jen na odpad není, pár věcí by snad za zmínku stálo, ale celkově to je bída s nouzí nejenom v rámci žánru. Detailní záběry na porcování těl, byť mi nedělá problém to sledovat, zkrátka ne vždy stačí, přestože jsou technicky na výši. Jsou filmy, kde to zapůsobí víc, a tohle neni jeden z nich.

Paranormal Entity (2009)

Tento film je zářným příkladem, že kopírování není zas tak jednoduché jak by se mohlo zdát. A tomu takové "finále"... to se jen tak nevidí, člověk čeká, čeká, čeká a .... NIC. Jenom si na to vzpomenu tak se musim smát. Ale jestli o tom budu ještě chvílí přemýšlet tak to nebude ani na 1*.

Paranormal Activity (2007)

Podle mě podobné filmy resp. horory jako takové prostě nemůžou fungovat v kině. Naštěstí jsem v kině nebyl, takže hodnotím vcelku kladně. Pokud se člověk dívá sám doma, ideálně ještě někdě na samotě, tak to nějakou atmosféru rozhodně má. Tvůrci ovšem mohli přitlačit na pilu mnohem dříve. Trailer jsem zhlédnul až následně a opravdu pobavil, jak řikám, v kině to prostě fungovat nemůže.

Magická hlubina (1988)

Nejslabší článek celého filmu, kvůli kterému jsem se rozhodoval mezi 3* a 4* je pro mě představitelka hlavní ženské role, to byl vyloženě rušivý element. Sice nedokážu říct, kdo by se do té role hodil, ale Rosanna Arquette to určitě není. I přesto mě příběh zaujal a dokázal jsem se do filmu ponořit :). Pokud bych ale nedopatřením zhlédnul US verzi, tak za ten happyend bych šel na 3* určitě. I hudba Erica Serry se mi zamlouvala víc.