Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Odsoudit možná nevinného člověka k trestu smrti, nebo propustit člověka možná proviněného z vraždy? Na to především se film soustředí, ne na to, jestli je obžalovaný skutečně vinen. Geniální film se dá natočit i v jediné místnosti a nižším než televizním rozpočtem, když na to máte scénář a herce.

Equilibrium (2002)

Je mi opravdu líto těch tří hvězd, když to skoro až do konce vypadalo na čtyři. Jenže, pokud se film celou dobu snaží o poctivé vybudování děje a nějaké té myšlenky, představoval bych si vyvrcholení jinak než ve stylu starého známého "jdu a všechny postřílim". Takhle bylo zakončeno už hodně špatných filmů.

Drž hubu! (2003)

Jedna z mých nejoblíbenějších komedií vůbec. Geniální dílko, při kterém jsem se smál v podstatě celou stopáž.

Dokonalý trik (2006)

Na první zhlédnutí mi přišlo, že bez Tesly (a tedy bez jakékoliv nadpřirozenosti) by to byl bezchybný film, ale na druhé zhlédnutí už chápu, že s tímhle filmem se nikdy nepočítalo bez elementů nadpřirozena, protože právě s nimi do sebe všechno zapadá. Mimochodem jsem také zjistil, že filmy, které začínají a končí stejným monologem, prostě žeru. Nejvíc mě ale asi dostal Tesla a jeho dopis. You will find what you are looking for in this box. Alley has written you a thorough set of instructions. I add only one suggestion on using the machine: destroy it. Drop it to the bottom of the deepest ocean. Such a thing will bring you only misery.

Sociální síť (2010)

Tenhle "poutavý" film mě skutečně moc neupoutal. Možná proto, že historie vzniku Facebooku není na dvě hodiny vyprávění, nebo to Fincher neodvyprávěl zrovna nejzajímavěji. Oscara za střih bych sice ještě bral, ale za scénář? Nemůžu se zkrátka zbavit dojmu, že jsem tu "poutavost" na první projekci nepochopil, na druhou ale opravdu nemám nervy. Možná si ale někdy pustím soundtrack a budu meditovat nad tím, čím mohl u akademiků překonat How to Train Your Dragon.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Jedním slovem: blbost. Předloha bratří Grimmů znásilněná až nad rámec možností boří zažité mýty, které známe z pohádky. Svým způsobem (a rychlopalnou kuší) je tedy originální. Svou neskrývanou béčkovostí už ne. Ale přiznám se, že jsem se docela často smál, jak mám u takových blbostí ve zvyku.

Memento (2000)

První třetina mě zcela vtáhla do děje, ve druhé jsem si skoro připadal taky jako bych měl amnézii a ve třetí jsem s napětím čekal, jak se to rozuzlí. No a ten konec... úžasně překvapivý. Jeden z nejoriginálnějších filmů všech dob. Řekl bych, že to je experimentální film, ale Nolan moc dobře ví, co dělá. Now... where was I?

Králova řeč (2010)

Králova řeč je v první řadě hereckým koncertem Colina Firtha (o Oscarovi tady rozhodně není pochyb) a filmařsky dobře odvedenou prací. Po stránce obsahové však nemá moc co nabídnout, příběh by se dal shrnout do jedné věty a celkově mě nezaujal tolik, jak bych od snímku s podobnou režií čekal. Komu ale příliš nezáleží na příběhu, když se jedná o po všech ostatních stránkách skvělý film, tomu můžu The King's Speech jen doporučit. In this grave hour fuck fuck fuck perhaps the most fateful in our history bugger shit shit.

Arrow (2012) (seriál)

Žel bohu nic moc. Inspirace Nolanovým Batmanem je zřejmá a občas i funguje. V těch ostatních chvílích je to velmi průměrný seriál, který po 6. epizodě vzdávám. Trocha originality by mu v žádném případě neuškodila, protože jaký smysl má sledovat směsici všemožných již dávno okoukaných klišé?

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

Téměř půl roku jsem čekal, jestli Steve dokáže napravit chyby, kterých se dopustil při psaní sedmé sezóny. Ve chvíli, kdy skončila éra Amy a Roryho, se s kvalitou jednotlivých dílů a celého storyarcu šlo velice dolů. Ne že by za to mohla Jenna-Louise Coleman alias Clara, ale epizody byly v podstatě o ničem a odhalení v poslední epizodě (kterou jako jedinou psal Moffat osobně) mě nijak nepřekvapilo. Velká škoda, 5. a 6. série byly Moffatovou mistrovskou prací. Na 7. sérii se jaksi odmlčel, ale teď nám napsal multidoctorovský speciál, což už samo o sobě zní skvěle. A jak to vypadá v reálu? Fantasticky! Všech 13 Doctorů, 3 sonické šroubováky, epická bitva na Gallifrey, spousta timey-wimey a přístroj, který dělá DING! Za mě je to vedle "Blink", "The Empty Child" a v podstatě celé 6. série jeden z nejlepších dílů všech dob.