Godzilla (2014)

Nejsem vůbec žádný znalec Godzilly a před tím jsem viděl tak akorát Emmerichovu verzi a možná pár obrázků té originální japonské Godzilly, takže jsem byl dost překvapen "rolí", jakou Godzilla v tomto "novém" příběhu hraje. Trailer je totiž dosti zavádějící. V kombinaci se znalostí Emmerichovi verze totiž tak nějak čekáte, že Godzilla je bad guy, který demoluje město a lidi se ho snaží zabít. Bylo tedy velké překvapení vidět v zásadě "dospělejší" verzi Pacific Rimu. Jakožto velký fanda Star Wars jsem film chtěl vidět taky proto, že Gareth Edwards by měl točit jeden z nových spin-off SW filmů. Díky bohu to naštěstí vypadá, že by mohl být dobrou volbou... The Force is strong in this one! :-)

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Ještě než se vůbec objevil aspoň první trailer, bylo nad slunce jasné, že tento filmu bude prostě nabitý. Nabitý akcí, emocemi, temnotou a osudovostí. Tolik se toho přeci mělo stát, tolik postav mělo zemřít, tolik postav se mělo s někým utkat. Vzpomínám si, že když jsem viděl první teaser, bylo to jako "WHAT?". Musel jsem si ho pustit znovu a znovu a znovu. A tak to šlo se všemi dalšími upoutávkami, krátkými dokumenty, videoklipy (A Hero Falls), atd, atd, atd. Očekávání byla obrovská. A trailery a klipy už toho přeci tolik ukázaly. Co víc nám ten film může dát? Všechna má očekávání byla překonána. Příběh byl skvělý a celý pád Republiky a zrod Impéria byl úžasný. Pád Anakina byl emotivnější a úžasnější, než jsem si kdy přál. Ale pro mě to byly nakonec takové ty malé scény, krátké momenty, jednohubky chcete-li, které tento film pro mě povyšují kvalitou na úroveň E5. Jen namátkou - úvodní scéna, titulky odlétly do dalekého vesmíru, kamera sjíždí níže a...zvuk bubnů, křižník vlétá do záběru a na scéně se objevují dvě vesmírné stíhačky a k tomu hraje motiv Síly. Pokaždé mám u této scény husí kůži. A druhý příklad - Obi-Wan odlétá na Utapau a nastupuje do křižníku. Anakin se s ním loučí a omlouvá se mu za jejich předchozí neshody. To je však naposledy, co se vidí jako přátelé. May the Force be with you...

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Způsob, jakým se Palpatinovi podaří provést onu pověstnou pomstu na Jediích, je prostě parádní. Před tisíci lety mezi sebou Jediové a Sithové válčili po tisícovkách. Ale mentalita a nastavení Sithů je prostě a jednoduše nepředurčovalo k tomu, aby jich byl takový počet. Nakonec by totiž zničili sami sebe. A tak vzniklo pravidlo 'Rule of Two'. Darth Bane se zbavil všech ostatních a začal se svou učednicí pracovat v ústraní na plánu, kterým by Sithové vykonali pomstu na svých odvěkých nepřátelích a ovládli galaxii. O tisíc let později jsou už Sithové v zásadě u moci. Jediné, co zbývá, je zbavit se Jediů a srazit galaxii na kolena, aby si ji Sithové mohli přetvořit k obrazu svému. A prostředkem k tomu jsou Klonové války. Brilantní. Ale počkat... je tu přeci Vyvolený. Dokáže tomu zabránit a nastolit rovnováhu Síly? Ale co je vlastně rovnováha Síly? A za jakou cenu může být její rovnováha navrácena? --- Jango Fett, Battle for Geonosis, Count Dooku, Windu's purple lightsaber? Tohle nejde nemilovat :-)

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Valná většina SW fanoušků tenhle film prostě nemá rádo, stejně tak jako E2... u E3 už většina vyměkla, ale koneckonců završení prequelové trilogie opravdu bylo nejlepším dílem novodobých SW, i když těžko dokázalo navázat na původní trilogii. Na jednu stranu sice fanoušky chápu, ale na druhou mi přijde že to přechází spíš v levnou pózu "prequel trilogy is bad". Já musím přiznat, že ačkoliv jsem si zrod impéria a vlastně všechno, co bylo před E4, představoval úplně jinak, tak zbožňuju celou prequel trilogii a neváhám jí dát 5*. Jasně, někdo může namítnout, že to není objektivní hodnocení, ale k tomu jsou přeci ty procenta, které tu máme. :-) Nové Star Wars byly prostě natočeny v nové době a přinesly něco jiného, nového. Těžko se na Lucase v tomto zlobit. V 70. a 80. letech v zásadě dělal to samé. Točil filmy nově a převratně a chtěl technologii a efekty někam posunout. V prequel trilogii od tohoto nijak neupustil. Pravda je to možná víc samoúčelné, ale musí se uznat, že svou představivost dokázal na plátno přenést bravurně a zas nám naservíroval skvělé dobrodružství. Pod-racing, Coruscant, Darth Maul, Qui-Gon Jinn, Jedi Council, Duel of the Fates, Battle for Naboo... prostě to zbožňuju :-)

NON-STOP (2014)

Určitě to není tak skvělé jako první Taken, ale Liam Neeson je prostě skvělý herec. Přijde mi, že skoro nejde ho nemít rád. Do těchto drsňáckých rolí se až překvapivě hodí a navíc...navíc je s ním spojena velká Síla :-)

Na hraně zítřka (2014)

Musím říct, že jsem se královsky bavil! Možnost opakovat časový úsek dokola samozřejmě není nic nového, ale když se správně pojme a okoření (jako např. Jack O`Neill v jednom z dílů SG-1, když odpaloval míčky do červí díry, líbal se s Carterovou, atd.), tak může i ohraná písnička pěkně pobavit. A Edge of Tomorrow baví zatraceně. Rozhodně jedna z nejlepších sci-fi za poslední roky. A že jich za posledních pár let bylo - Elysium, Oblivion, Pacific Rim, deset variací Transformerů, atd., atd. V tomhle pčípadě je vlastně taky zajímavé sledovat, jak tvůrci a protagonisté dokáží mít nevyrovnané výkony. Kupříkladu Cruise - Oblivion = zívačka, Edge of Tomorrow = skvělý a zábavný výkon. Liman - Jumper = shit, Edge of Tomorrow = masterpiece. Víc takových one-off blockbusterů! (btw, doufám, že je nenapadne dělat pokračování...už i ten konec to trošku shodil)

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Čí je ta motorka? - To není motorka to je chopper. - A čí je ten chopper? - Ten je Zeda. - A kdo je Zed? - Zed je mrtvej.

Temný rytíř povstal (2012)

Když si vzpomenu na moment, kdy jsem poprvé viděl Batman Begins, mám takový pocit, že tehdy to každý bral jako další pokus...další přírůstek do Batmanovy filmové rodiny. Myslím, že ani já jsem ten film tehdy dostatečně nedocenil. Když jsem pak slyšel, že se chystá pokračování a že se bude jmenovat The Dark Knight, něco se změnilo. Věděl jsem, že Nolan nás nezklame a že to bude něco speciálního. Do té doby nikdo toto Batmanovo alternativní pojmenování ve filmech nepoužil. Tehdy jsem to viděl tak, že Nolan nám chce naznačit, že bere comicsové předlohy vážně a že bude pokračovat ve hře na temnou notu. To, co následovalo, předčilo všechna má očekávání. Proto logicky očekávání na završení trilogie byla o mnoho větší. Hltal jsem každou novinku, byť jen třeba spekulaci o nadcházejícím finále netopýří trilogie. Soundtrack jsem měl perfektně naposlouchaný ještě před promítáním filmu. A v létě roku 2012 jsem se konečne dočkal. Když jsem odcházel z kina, bylo mi hrozně líto, že to těšení a čekání na film už je pryč. Ale zároveň jsem byl strašně šťastný, že existují filmaři jako Christopher Nolan. Lepší zakončení jsem si neuměl ani představit. A i když jsem film viděl aspoň už desetkrát, při závěrečné sekvenci mám pokaždé husí kůži. Ale co je na tomto filmu podle mě to nejlepší, je to, že z předchozích dvou filmů dělá ještě lepší, než jsou samy o sobě....vzájemně se doplňují a tvoří jeden celek. A takových filmových trilogií je opravdu málo. Nebo je tahle snad jediná?

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Na úvod je potřeba říct, že spousta epizod byla relativně nudná. Ale ty díly, které opravdu posouvaly děj a přinášely nějaké perličky z expandovaného univerza, byly pro mě jakožto pro zarytého SW fandu naprostá lahůdka. Mandaloriané, Nightsisters, Darth Maul, ...prostě nářez! A po záverečné 6. sérii, která byla pod názvem Lost Missions zpřístupněna na Netflix, jsem musel dokonce změnit hodnocení na 5 hvězdiček. Kdyby některé z těch myšlenek a dějových zvratů byly ve filmech, dávala by celá zápletka klonových válek, ba možná celá prequel trilogie a její návaznost na starou trilogii o dost větší smysl.

Star Wars: Klonové války (2008)

Oproti předchozímu a následujícímu CW seriálu to bylo o dost slabší. Hlavně ta infantilní zápletka s malým huttem mě iritovala. Ale lightsabery tam byly, takže aspoň 3 hvězdičky si to zaslouží ;-) PS: když se podívám na komentář od T2, tak z ekonomického pohledu to je bomba. Investice cca 9 mega, příjmy cca 90 mega USD. Parádní návratnost 1 000 % :-)