Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Hodnocení obsahuje malé spoilery. Jsem fanoušek, takže těžko hodnotit s nějakou snahou o objektivitu. Na BvS jsem se moc těšíl a to i navzdory tomu, že Man of Steel se nepovedl na 100%. Na úvod, BvS je rozhodně mnohem lepší, ale opět se nevyvaroval nějakých chyb, kvůli kterým nedokážu dát plné hodnocení (i když bych moc chtěl). Začněme však pozitivy filmu. Obsazení je prostě skvělé a dokládá to ambice toho filmu. Henry Cavill je jako Superman stejně dobrý jako Chritopher Reeve. Jsou to ale hlavně nové tváře, které mile překvapily. Obsazení Bena Afflecka se setkalo s masivní vlnou negativního ohlasu, ale myslím, že nám všem vytřel zrak. Jeho Batman je úplně jiný než všichni jeho předchůdci a je naprosto skvělý. Ztvárnění Temného rytíře jakožto stárnoucího hrdiny, který ztratil spoustu blízkých a na němž se nenávratně podepsal boj s kriminálníky, jsme dosud znali jen z comicsových předloh (Bale v TDKR tak prostě nepůsobil). Benovo podání Batmana je naprosto skvělé a jeho brutální styl boje s bezprávím je parádní. Jeremy Irons jako Alfred je taktéž výborný a Eisenberg jako Lex Luthor taktéž, i když se místy zdálo, že trochu vykrádá Ledgerova Jokera. Dokonce se výtečně podařilo začlenit i Wonder Woman, aniž by si tvůrci vystříleli munici pro její sólo film. Příběh a styl vyprávění je asi to, co je na filmu to nejrozporuplnější. Je tam pár skvělých zvratů, výborně se inspirovali u kultovního komiksu Návrat Temného rytíře, ale pak je tam spousta skřípajících momentů. Mám pocit, že celkově postava Lois je v tomto sdíleném univerzu tak trochu navíc a snaží se jí vecpat všude možně, jen aby tam byla. Zároveň snaha dát nám souboj titánů + ještě navíc souboj se záporákem, proti kterému se nakonec hrdinové sjednotí je možná už trochu moc. Závěrečný souboj je sice pěkně zpracovaný, hudba je přímo famózní (Hans + Junkie XL stvořili pár moc pěkných motivů), ale... Je to sice jiný záporák, ale vlastně je to zase Kryptoňan. Možná to chtělo trochu něco jiného. Přeskakování mezi Gothamem a Metropolis nakonec nijak nevadilo a režie byla v tomto ohledu v poho. Krátké představení dalších členů Justice League bylo nakonec taky fajn. Co bych ubral, jsou snové scény, zpomalovačky a příliš CGI v některých scénách, hlavně na konci. To, co se Snyderovi povedlo s Watchmen, tj. ta atmosféra, perfektní převedení comicsu na stříbrné plátno, celkový audio-vizuál a příběh, tak to se zde povedlo jen částečně. Oproti Man of Steel je to lepší, ale stále to není ono. Za mě 70%.

Show Leoše Mareše (2015) (pořad) odpad!

Když jsem poprvé viděl Tonight show s Jimmy Fallonem, byl jsem nadšen tím vtipem, spádem a hlavně neuvěřitelnou všestranností hlavního protagonisty. Zároveň jsem věděl, že něco podobného může v našich končinách vzniknout jen velmi těžko. Mám pocit, že aby vznikl zajímavý a úspěšný pořad, není potřeba vždy kopirovat zahraniční koncepty, ba to většinou ani nejde. Jsou samozřejmě věci, co se okopírovat dají - znělka, formát studia, celkový vizuál, atd. To nejdůležitější ale nikdy neokopírujeme. V našich končinách není moc známých tváří, na které bych byl v podobném pořadu zvědavý. Kohák je možná jedna z výjimek, ale ani on to nezachrání. A hlavně, nemáme Jimmy Fallona. Mareš může být úspěšný moderátor všemožných akcí a ranní show na E2, ale tohle už je zkrátka mimo jeho ligu. Nechci být hater [hejtr], byl bych mile překvapen, kdyby se nám podobná show v našich končinách povedla, ale většina našich nových televizních pořadů (většinou kopií svých zahraničních předloh) je stále plná takové divné trapnosti a patosu, kterých se ne a ne zbavit... Snad to někdy přejde... (0%)

Thor: Temný svět (2013)

O něco lepší než jednička. Pořád to sice není tak dobré jako první nebo třetí Iron Man, ale aspoň to nabízí pro celou dějovou linku Avengers poměrně důležitou zápletku s jedním z "Infinity stones". A navzdory tomu, že všechna pokračování - tzn. Thor 2, Kapitán Amerika 2 a Iron Man 3 - hrají na temnější notu, tak sem se podařilo vměstnat poměrně dost vtipných momentů, za což dávám jednoznačně palec nahoru. (77%)

Thor (2011)

Budu možná trošku opakovat zdejší kolegy. Asgard = geniální, Země = nuda. Na Marvelu je super, že do svého rozšířeného vesmíru dokáže vměstnat tolik různých žánrů. V případě Asgardu to je hlavně fantasy protknutá zemskou mytologií. To jsou určitě hlavní silné stránky látky samotné a i tohoto filmu. A Branagh s nimi i skvěle pracuje. Celá ta zemská dějová linie to ale trochu zabíjí. Jasně, místy jsou tam fajn vtipy, ale ve srovnání s Iron Manem to prostě není úplně ono. I tak je Thor pořád druhý nejlepší člen Avengers v rámci první i druhé fáze Marvelovských filmů. (70%)

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Musím se přiznat, že sám o sobě mě Hulk jako ústřední postava prostě nebaví. Film to není špatný, ale z celé té Marvelovské série je jeden z nejslabších. Edward Norton byla zajímavá a asi i dobrá volba. Avengers však ukázali, že Mark Ruffalo jo možná ještě trošku lepší. Liv Tyler ani Tim Roth se mi do tohoto vesmíru nějak nehodí... No a ani ten finálový souboj, který je vlastně dost podobný jako v Iron Manovi, moc kreativity nepobral. Ale jinak je Hulk super! Fakt! Jako součást Avengers určitě ano. (60%)

Strážci Galaxie (2014)

Mám nesmírnou radost, že Marvel ke svému universu ve filmech přistupuje podobně jako v samotných komiksech. Čistě jednoduše - všechno je propojené. A to je prostě paráda! Samozřejmě nevím, jestli někdy uvidíme Iron Mana hláškovat bok po boku se Star Lordem, ale už jen ta představa je skvělá. A přestože Guardians of Galaxy jsou součástí rozšířeného Marvelovského filmového vesmíru, dovolují si být osobití a zase úplně jiným filmem než celá linie okolo Avengers. Ta skvadra je tak různorodá, fantastická a šílená, až je naprosto geniální. A Chris Pratt jako Star Lord je zkrátka geniální. (88%)

Avengers (2012)

První Avengers byly velkým překvapením. Do té doby totiž jediným funkčním superhrdinským týmem na velkém plátně byli X-Men. Marvel ale odvedl skvělou práci nejen v rámci samotného filmu Avengers, ale hlavně v tom, jak si pro něj postupně připravoval půdu. Jednotliví hrdinové nám byli samostatně představeni a prostřednictvím různých odkazů a bonbónků v podobě potitulkových scén nás Marvel pěkně navnadil na setkání všech hrdinů v jednom filmu. A toto setkání se nad míru vydařilo. Avengers mají šmrnc, vtip a výborný spád. Jestliže jako jedinci ve svých filmech fungovali dobře, pro Avengers pak platí ona známá rovnice synergie 1+1=3. V rámci Marvelovské fáze 1 jednoznačně nejlepší film, který výborně navazuje na sólovky a mistrně využívá celého propojeného universa. (85%)

Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

Velká výhoda Rebels spočívá samozřejmě v tom, že se odehrávají už poměrně blízko originální trilogii. Tím pádem nám dělají radost jak svým vizuálem - často velmi inspirovaným kresbami Ralpha Mcquarrieho, tak také svou atmosférou. Ve hře jsou tedy všudypřítomné hlídky stormtrooperů, TIE fightery s jejich typickými zvuky, imperiální důstojníci a spousta dalšího. Po shlédnutí prvního dílu jsem byl proto nadšený. Jenže toto prvotní nadšení z návratu onoho důvěrně známého nemůže vydržet věčně. A to je zároveň asi ta největší nevýhoda a výzva oproti Clone Wars. CW totiž měly usnadněnou situaci tím, že se točily okolo známých postav. Rebels museli zákonitě přijít s postavami novými a na ty je potřeba si zvyknout. Jsou bezpochyby zajímavé, ale zatím jsme se o nich moc nedozvěděli. Potenciál tam jistě je, jen ještě nebyl bohužel dostatečně rozvinut. Navíc i zde se objevil takový ten seriálový nešvar, že některé díly hlavně uprostřed první série jsou tak trochu nuda a hlavní děj neposouvají. Každopádně tvůrci na to v posledních 3-4 epizodách opravdu šlápli a Rebels nám naservírovali pěknou akci a hlavně i nečekaná překvapení, která ještě lépe propojují starou a novou trilogii. Snad se tvůrcům podaří vyšvihnout kvalitu na úroveň 6. série CW... May the Force be with us.

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (2014) (pořad)

Dle mého názoru je tato show jen smutnou připomínkou toho, že jakékoliv české pokusy o něco podobného jsou tak moc moc moc smutné a vlastně úplně zbytečné. JIMMY FALLON rulezzzzz!

Nic než pravda (2008)

Toto už podle textového popisku zní velmi zajímavě a skutečnost byla ještě lepší. Konečné rozuzlení bylo navíc celkem překvapivé. Herecké obsazení je však asi nejsilnější stránkou filmu a rozhodně nejvíc mě bavil Alan Alda, který hrál perfektního veterána soudních síní a požitkáře v jedné osobě.