Království nebeské (2005)

Mé hodnocení nejnovějšího Scottova snímku balancuje mezi *** a ****. Nakonec jsem přepadl ke čtyřem, ale je to jen tak tak. Hlavní zásluhu na tom má vizuální a hudební stránka filmu. Té není co vytknout. Podobně jsou na tom i herecké výkony. Výborným výkonům Ironse a Nortona se snaží sekundovat Orlando Bloom. I když je jeho výkon stabilní, nedá se mluvit o nějakém zázraku (nejlépe svůj part zvládá, když nemluví, protože, jakmile začne, je to buď nějaký plk nebo papouškovaná fráze od někoho jiného). Co ale potápí celý film, je scénář, který je přímočarý až hanba. To také dosti brání ponořit se do děje a celým filmem vlastně jen tak proletíte coby nestranný pozorovatel, prostě vás to nevtáhne do sebe. Takže celkově tak 3,5*.

Ve spárech yakuzy (2000)

Tenhle film rozdělí své diváky do čtyř skupin: ta první odpadne po čtvrthodině, kdy ji přestane bavit koukat na pobíhající Japonce, kteří jsou jeden jako druhý. Druhá skupina to vypne tak v polovině, znechucena přemírou násilí. Ta třetí skupina to dokouká a odejde s pocitem, že shlédla vcelku zajímavý, ale ničím výjimečný film. A ta čtvrtá? Ta bude nadšená syrovostí a odosobněním, které nám tu Kitano servíruje v plných porcích. Obojí naprosto dokonale zapadá do jednoduchého příběhu yakuzákovi rozbíhajícím svou "živnost" v Americe. A ta živnost přece není o citech, nebo snad ano?

Román pro ženy (2004)

Tenhle film je krásnou ukázkou toho, jak by neměla vypadat inteligentní romantická komedie (i když se nám to distributor snaží namluvit). Je to spíše slepenec více-méně (spíš méně než více) vtipných momentů z milostného života hlavní hrdinky. Navíc jde o momenty sotva reálné, které se pohybují i mimo pojem "nadsázka" a které nutí hlavní postavy pronášet sotva uvěřitelné dialogy a repliky. Stejně jako scénář jsou rozporuplné i herecké výkony. Přes výborné (Simona Stašová a kupodivu i Marek Vašut, který dokázal dát oněm překombinovaným replikám alespoň nějaký náboj) přes průměrné (Zuzana Kanócz a dosti nevýrazný Saša Rašilov) až po naprostý otřes. Něgrešové by měli zakázat dělat cokoliv na veřejnosti v rámci zachování dobrého vkusu nás ostatních. Ona ale není jediné herecké dřevo v celém filmu. Zdatně jí sekunduje obludně přehrávající osazenstvo kadeřnického salonu nebo David Švehlík v roli intelektuála Huberta. Proti tomu stojí klady v podobě hudebního doprovodu a několika dobrých vtipů. To ale nemůže tomuhle filmu pomoci dostat se nad dvě hvězdičky.

Někdo to rád horké (1959)

Nestárnoucí travesty-komedie s výborným ústředním párem Curtis - Lemon patří k filmům, na které se dá koukat do zblbnutí. Nemalou zásluhu na tom mají i nezapomenutelné hlášky, jimiž film doslova hýří (Byli jsme rok na konzervatoři. Zbytek nám prominuli za dobré chování. aj.).

Plán 9 (1959)

Příšerná podivnost. Nebo snad podivná příšernost? Kdo ví.

Právo na lásku (1998) (seriál) odpad!

Maurice de Boulinard jednou řekl, že doba je charakterizována tím, co pokládá za zvrhlost. Děsím, se toho, že na nás budou další generace koukat jako na troglotydy, kteří holdovali takovým obludnostem. Nebo možná, a to je snad ještě horší, budou oni ti troglotydové, co budou čučet na dílka jako "Právo na lásku XVI: Luciana vrací úder."

Teror na londýnském mostě (1985) (TV film) odpad!

Další z řady "perel" hollywoodské kinematografie, kde David opět předvádí jeden ze svých dechberoucích "výkonů". Pokud máte rádi opravdu blbé filmy, budete u tohohle chrochtat blahem. Scénář je pitomý jak nudlový vývar, řádně ochucený nelogičnostmi a nereálnostmi (pokud něco o Jacku Rozparovači a jeho vraždách víte, u tohohle budete trpět). Celé to korunuje opravdu trapné finále, které je předvídatelné asi jako finále Superstar. Prostě ztráta času.

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

De Niro a Stiller se vracejí v dalším kole rodinné předsvatební seznamovačky. A tentokrát přibrali další hvězdný pár - Dustin Hoffman a Barbra Streisand coby Gaylordovi rodiče předvádějí herecký koncert. Jestli jste z De Nira coby agenta na penzi dostávali vředy, tak Hoffman coby hippie na penzi vás naprosto odrovná. Inu, rodiče si člověk prostě nevybere. Dvojka má oproti jedničče ještě další výhody - kvalitnější scénář a svižnější tempo, které omezuje hluchá místa na minimum. Dočkáme se tedy většího množství vtipů, jež mají vyšší kvalitu než ty z prvního dílu. Rozhodně to je skvělá oddechová komedie, ke které nepotřebujete vidět první díl.

Vím, co jsi dělal minulý pátek 13. (2000)

Komedie, která se snaží vézt na vlně popularity Scary Movie. Avšak je to horší než jeho vzor a některé vtipy sklouzávají až do trapnosti. I tak to však nepadá pod průměr a ve finále celého filmu se dočkáte i několika dobrých fórků. V součtu tedy vychází průměrná komedie, kterou shlédnete a po třech hodinách si stěží vzpomenete, že jste se na nějaký film vůbec dívali.

Snowboarďáci (2004)

Naprosto samoúčelný film, který má za cíl přinést do české filmové tvorby "nový, svěží vítr". Přitom jediný primát, který si zaslouží, je post první české teenager-comedy. Teenageři jsou také patrně jedinou skupinou, které se tohle může líbit. Solidně to vykrádá své americké bratránky a navrch přihazuje kopu "nováckých" trapností v podobě infantilního příběhu a rádoby-vtípků. Ta hvězdička je za těch pár (rozuměj dva) vtipy, které mi trochu zvedly koutky úst směrem vzhůru. Ale čeho se nejvíce obávám, je pravděpodobnost, že tento film spustí lavinu jemu podobných (slyšel jsem o Rafťácích, Expertech aj.). A možná od stejných tvůrců. Konec možná nastane, až vznikne film Vozíčkáři a tvůrci zemřou.