Svět zítřka (2004)

Tak takhle by měl vypadat retrofilm. Zdařile navozuje atmosféru starých fláků jako Metropolis nebo Vynález Zkázy. Také na mnoho z nich odkazuje, ať už vizuálně nebo v narážkách. Lehce natočený snímek s pohodovou atmosférou, která kamufluje slaboučký scénář, jež je podprůměrný i na standarty žánru těchto filmů. Ale scénář je asi jediný nedostatek celého filmu. Všechno ostatní už pouze potěší. Efekty, herecké výkony i námět zaručí divákovu spokojenost. A to se dnes podaří pouze malému počtu filmů.

Liga výjimečných (2003)

Představte si krásnou, inteligentní slečnu tak něco po dvacítce - tak to je komiks nazvaný Liga Výjimečných. A vedle toho postavte jedenáctiletou, retardovanou holčičku - to je film Liga Výjimečných. Hollywoodské zjednodušování a přibližování se řadovému divákovi dosahuje u tohoto díla svého vrcholu. Z předlohy tak zůstaly pouze jména hlavních hrdinů. Jinak je celý příběh překopaný jak zahrádka po nájezdu krtků, postavy jsou charakterově jednoduché a ploché a v celém ději je logických chyb jak hladu v Africe. Toto dílko je krásným důkazem toho, jak se mrší dobré předlohy.

Má tlustá Valentýna (2002) (seriál) odpad!

Další z kýblů hnoje (a to ještě urážím poctivou stájovou mrvu), který nám poctivě nakydali soudruzi filmaři ve Venezuele se v podstatě neliší od předchozích splašků ze stejného regionu. Scénář (?) psal zřejmě tuleň po trojnásobné lobotomii, režie (??) ani neexistuje, podobně jako herecké (???) výkony, které svým provedením připomínají cosi mezi partií pokeru (všichni v záběru používají zásadně jeden škleb) a tancem sv. Víta (to když se musí hýbat více, než je norma). Kolem a kolem je to další zábava pro TV NOVA a zaryté fanynky podobných žánrů - ten ženský rod není urážka něžného pohlaví, ale pevná víra autora komentáře, že na tohle se muži - a doufám, že i většina žen - pravidelně nekoukají (alespoň ne dobrovolně).

Battle Royale (2000)

Dokonalý námět a scénář dochucený kvalitním hudebním doprovodem a precizním zpracováním dělá z BR jeden z nejlepších japonských filmů přelomu tisíciletí. Přestože se dějem proplétá velké množství postav - i když některé se neproplétají dlouho - nikdo z nich nepůsobí jako maník od komparzistů, ale všichni naopak působí velmi realistickým dojmem. Mezi hereckými výkony vyniká Takeshi Kitano coby sadistický učitel. Tento film bych nedoporučoval slabým povahám a moralistům, naopak příznivci japonské kinematografie a milovníci drsnějších filmů a černého (místy hodně černého humoru) budou nadšeni. Rovněž bych to doporučil učitelům nebo táborovým vedoucím, kteří nemají nápady na celodenní hry a naopak mají tábor plný rozjívených dítek.

Purpurové řeky (2000)

Solidně nastartovaný příběh, podpořený hutnou atmosférou, opravdu slibuje nevšední zážitek a divák si to užívá opravdu vrchovatě. Je tu ovšem jedno velké ALE. To nastává cca po dvou třetinách filmu, kdy tempo filmu nabere nevídaný spád a rychlostí utrženého vagonu se řítí do cílové stanice. Tady se už vytrácí i ona atmosféra a závěr celého filmu proběhne tak rychle, že ho méně pozorný divák ani nepostřehne a zůstane civět na závěrečné titulky v domnění, že se ještě něco musí stát. Ale ono nic. Takže nám tu zůstává kvalitní detektivka s řádně temnou atmosférou, která je totálně pohřbená poslední třetinou filmu.

Strážci vesmíru (1993) (seriál) odpad!

"Příběhy" pětice teenagerů bojujících v křiklavých kombinézách proti čarodějce z Měsíce a její armádě monster (kde naprostý prim hrají gumáci, k jejichž likvidaci znázorněné epiteptickým záchvatem stačí jediný kopanec) zasáhly do života snad každého dítěte v republice. Naše generace tak zůstane postižena tímhle výkalem a hláškou "morfujem". A přitom není o co stát. Všechno, od triků přes herecké výkony až po scénář, je dělané naprosto amatérsky. Autor seriálu měl při tvorbě patrně zataženou mentální ruční brzdu a ještě stál oběma nohama na brzdě nožní. Ve dvanácti to byl kultovní humus, ve dvaceti už jen humus.

Blackadder: The Cavalier Years (1988) (TV film)

"Mám moc práce a nemůžu tě teď mlátit. Tady je má pěst, buď tak laskav a naběhni na ní, jak nejrychleji můžeš." I na tak malém prostoru musí být člověk chtě nechtě ohromen vybroušeným scénářem pánů Curtise a Eltona a samozřejmě i skvělými hereckými výkony Rowana Atkinsona v roli sarkastického a prospěchářského aristokrata, Tonyho Robinsona, který se snad pro roli Baldricka (zde se jak vzhledem, tak svou tupostí nejvíce podobá Baldrickovi ze třetí série) narodil a v neposlední řadě i Stephena Frye coby trochu natvrdlého monarchy.

Hvězdná srážka (1978)

Po druhém shlédnutí musím jít na plný počet. Tohle se prostě jen tak nevidí. Z čistě filmového hlediska druhý jeden z nejhorších filmů, jaké jsem kdy viděl, ale kurňa, když ono je to taková prča. A kupodivu, nejlepší na celé této šou není David Hasselhoff, ale Joe Spinell coby hlavní záporák (který přehrává o106) a Christopher Plummer (kterého snad museli ožrat, aby ho udrželi na place). Zkrátka jeden neví, co dělá, a druhý si to, co dělá, užívá dosyta. Už jenom tihle dva (za spolupráce ostatních zúčastněných) jsou zárukou kvalitního filmového zážitku.

Matrix Reloaded (2003)

Zatímco jednička tvořila chytrý amalgám různých děl (GitS, knihy P. K. Dicka atd.), dvojka už přichází s vlastními nápady a je to jenom horší. Akčním scénám není co vytknout, ale v rovině příběhové to drhne až běda. Kromě rozhovoru s Architektem tu není skoro nic zajímavého. Reloaded je prostě takový druhý nálev jinak výtečného čaje.