Metropolis (1927)

Kdyby se sestavoval žebříček filmů, které nejvíce ovlivnily filmovou tvorbu, Metropolis by s přehledem obsadila první místo. Na svou dobu skutečně převratné dílo, které ani po 78 letech neztratilo nic ze svého kouzla. Opravdu nezapomenutelný zážitek, zejména kouzelná architektura celého města a pak také démonický inženýr Rotwang.

Mortal Kombat 2: Vyhlazení (1997) odpad!

Tak tohle je opravdu zhovadilost, od "triků" přes "herce" až k "příběhu". Z celkem koukatelné jedničky tu nezbylo naprosto nic. Co však přibylo a zabíjí to celý film, je urputná snaha předvést ve filmu co nejvíce bojovníků z legendární hry. Výsledek: totální zhovadilost.

Pánská jízda (2004) odpad!

Když jsem poprvé v televizi uviděl upoutávku na "nov(áck)ou českou komedii", myslel jsem, že jde o další z řady televizně-studiových filmů s papundeklovými kulisami a několika známými tvářemi. Jaké bylo mé zděšení, když mi bylo sděleno, že tenhle počin je určen pro stříbrné plátno. No, myslím, že postačí sdělení, že vizuální stránka tohoto filmu zcela odpovídá jeho kvalitám. Slepenec rádoby-vtipných scének o kutilství a vedení domácnosti rozhodně nepobaví a některé muže, jenž žijí sami a sami také vedou domácnost, to může i urazit. Ti snad vědí, kde mají otvírák (a pokud ne, jsou schopni si koupit nový), v obchodě najdou regál s pečivem, dokážou si vyprat a vědí, že vrtačkou ledničku neopraví.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

I když je počet hvězdiček někdy mírně zavádějící, tady má své exaktní odůvodnění: jedna je za vetřelce, druhá za predátora. Třetí strana, lidé, jsou jen pobíhající terče pro zmíněné legendy a každý jen trochu zběhlý divák pozná, které rase je ten který terč určen. Jediní trochu zapamatovatelní humanoidi jsou Charles Wayland v podání Lance Henriksena a výzkumná pracovnice trapně imitující poručíka Ripleyovou. Takže lidé svou hvězdičku nedostanou. Jediným kladem tak zůstávají dvě filmové ikony a jejich vzájemné střety. Jinak je celý film zbytečný asi jako jméno druhé oběti predátora v tomto filmu.

Darkside Blues (1994)

Povinnost pro všechny fandy anime a dobrých filmů vůbec.

Smrtonosná past 3 (1995)

Třetího dílu se opět chopil John McTiernan a film se tak může pochlubit kvalitou srovnatelnou se svými předchůdci. Pro oživení byl policistovi McClaneovi přihrán černý parťák v podání Samuela L. Jacksona a jejich souhra dopadla na výbornou. K tomu je třeba připočíst výborný hudební doprovod a charismatického padoucha ztvárněného Jeremy Ironsem. Film trochu sráží rozvleklý závěr a nenápaditá likvidace zloducha. Ale ve výsledku je to stále hodně nadprůměrný akčňák. Kde jsou ty doby, kdy takovéto snímky byly standartem filmové tvorby? Probably they died hard.

Přátelé (1994) (seriál)

Opravdu je obdivuhodné, že se šest lidí za deset let neokoukalo a seriál stále dokázal vrhat nové a nové vtipy (které byly, kupodivu, vtipné). Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že epizody z dřívějších řad jsou o chlup lepší než ty z řad novějších. Ale i tak kvalita zůstává pořád stejně dobrá, takže se nemusíte bát sestupné tendence seriálu.

Galaxy Quest (1999)

Velmi povedená sci-fi komedie parodující modlu žánru - Star Trek. Zároveň jako první reflektuje jeho fanouškovskou komunitu. Její největší výhodou je rozhodně fakt, že se u ní budou bavit i lidé, kteří znají ST jen okrajově nebo vůbec. Zároveň nenabízí pouze tupé přehrávání náhodných scén ze svého vzoru, ale nabízí vlastní a inteligentní příběh o partě herců ze sci-fi seriálu postavených do reálných úloh svých filmových charakterů - totiž do rolí posádky vesmírné lodi. To vše je podpořeno vynikajícími hereckými výkony (Allen, Weaver, Rockwell), ale nejvíce vyniká Alan Rickman coby doktor Lazarus (naprosto nezapomentelný je pro mně ve scéně v úvodu filmu, kde dává autogramy zarytým fanouškům filmu - tohle mě donutilo film zastavit a tři minuty se nezřízeně smát). Při Grabtharovu kladivu, tohle se prostě musí vidět.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Tak jsme se konečně dočkali. Po dětinské první epizodě a po rozvleklé epizodě druhé Lucas dovršil druhou SW trilogii? A jak se mu to povedlo? Řekněme si na rovinu, že hodně dobře. Epizoda 3 má všechno, co by mělo vyvrcholení podobného ražení obsahovat - působivé akční scény, výborné herecké výkony (jasně dominuje Ian McDiarmid coby kancléř Palpatine, ovšem nejvíce překvapí Hayden Christensen v roli Anakina, kterou potvrzuje, že umí taky hrát a nejen dobře vypadat), skvělý hudební doprovod Johna Williamse, ale hlavně je tento film řádně temný a místy se svými kvalitami přibližuje nejlepšímu dílu celé šestidílné ságy, Epizodě 5 a některé momenty se mohou stát klasickými stejně tak jako se to povedlo některým z původní trilogie. Za nejlepší moment celého filmu považuji vyvražďování Jediů klonovými vojáky a finální souboj Obi - Wana a Anakina. Prostě důstojné vyvrcholení jednoho díla, které je "větší než život" v tradičním SW duchu (což znamená i drobné nedostatky v logice apod. - např. při dobývání Kashyyyku armáda droidů volí jako první čelní útok, místo aby napřed planetu trochu pocuchala bombardováním nebo neschopnost bojových droidů vůbec). To jsou všechno ale jenom mikroskopické vady na kráse (dalo by se říct, že podobné lapsy prostě do světa SW patří) a my můžeme být rádi, že Lucas nezapomněl točit dobré filmy a nepředložil nám další Epizodu 1, ale opravdu kvalitní řemeslo.

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Ačkoliv v porovnání s ostatními díly JC je tato hra slabší, pořád se jí nedaří spadnout pod 5*... Copak hvězdičky, ale jmelí. Všimli jste si, co se letos urodilo jmelí?