Legendární parta (2012)

Dětem se to líbilo, animace ve 3D zábavná.. Asi tak vše, co se k tomuto filmu dá říct. Dějově slabé, spíš jakoby kompilace toho, co už tu všechno bylo.

Panna a netvor (1978)

První místo na žebříčku každoročních vánočních pohádek. Ponurost, melancholie, hororová výprava, dusot kopyt..pohádku je vhodnější sledovat večer, potmě...a hlavně tedy není moc pro děti. Příběh by si zasloužil podrobnější závěr a propracovanější milostný vztah obou hlavních postav, láska versus smrt...pak by z něj byl klasický kultovní "artový" film, což by mu slušelo víc. Osobně Netvorově stylizaci s ptačím zobákem příliš nefandím, ale jinak výtvarně nádherné.

Žiletky (1993)

Film, který je celkem odsuzován pro své objektivně chabé kvality. Neumělý scénář, bez začátku i konce, ba dokonce se dvěma různými konci, a slabší výkony herců v čele s duem do sebe uzavřeného Filipa Topola a duševně zcela vyprázdněné Markéty Hrubešové. Lepší střih by možná ledacos zachránil, kdyby film očistil o mnohé nadbytečné a pomalu se vlekoucí scény, byť natočené v architektonicky velmi inspirativním prostředí. Sázkou na Filipa Topola sice film nezískal na uměleckých kvalitách, ale dostal tak vstupenku do mlhy undergroundu, ve kterém osobnost a léty vybudované jméno znamená více, než často individuální umělecký dojem. Doprovodná hudba Psích vojáků s charakteristickou dominancí Topolova klavíru je ovšem více než zdařilá. Pro mě film zafungoval a stal se tím, čím se stát asi měl - kultovní generační zpovědí (dnes již s kapelou stárnoucích) posluchačů Psích vojáků. Za geniální klavír a za Topolovy texty (a kvůli H.K.) dorovnávám hvězdičky do plného počtu.

Cosmopolis (2012)

Cosmopolis není lehké shlédnout. První polovinu filmu se ptáte sami sebe „Co to sakra je? “, druhou polovinu pak čekáte, jestli v závěru přeci jen nedojde k nějakému překvapivému zásadnímu dramatickému vyvrcholení, které by vás přesvědčilo o tom, že mělo cenu si na tento film zajít a do konce počkat (nedojde). Nepochopitelný světu odtažitý milionář se na celém světě zajímá jen o tři věci – o pohyb čínské měny, o soulož se svou manželkou, která mu ji z nepochopitelných důvodů neustále odpírá, a o návštěvu holiče. Celým filmem mě provázelo jedno velké PROČ, proč hlavní postava jedná tak, jak jedná, proč se dobrovolně a bezmocně řítí do záhuby… nicméně pamětliva dekadentních středoškolsky intelektuálních časů, jsem v kině vydržela až do konce a sebemrskačsky se pokusila porozumět. Podstoupila jsem nutnost zamyslet se nad dobou, ve které žijeme a totální společenskou vyprahlostí, na kterou si dennodenně zvykáme a bezmyšlenkovitě ji přijímáme. Na chvilku mně přeci jen napadlo přečíst si novelu - knižní předlohu filmu, ale asi si na to „nenajdu“ čas. Roberta Pattinsona je mi líto, je příliš mladý a hezký na to, aby v předklonu s cizí rukou v konečníku zpoceně filozofoval o životě, nicméně hraje dobře..neboli tentokrát jeho kamenný mdlý výraz naprosto odpovídá divné náladě filmu.

Mamma Mia! (2008)

Neuvěřitelný úkaz. Předvídatelný, dějově plytký, místy trapný dojemný muzikál, u kterého jsem raději, když nikdo neví, že se dívám…Upřímně neumělý zpěv hlavních pánských představitelů bere za srdce, stejně jako záviděníhodná energie Meryl Streepové a zmrtvýchvstání písniček od skupiny Abba. Jediné co bych vynechala je homosexuální ladění Colina Firtha, nesluší mu to...

Princ a Večernice (1978)

Krásná nadčasová pohádka, natočená v roce kdy jsem se narodila..Přes svůj pokročilý věk mě ale stále baví a stejně tak mé děti...:-) Co se krásných princů týče, tak v MÉ době byl největší hvězdou Pavel Trávníček, co naplat. Horor, napětí, ponaučení že není všechno zlato, co se třpytí, a že existují i takoví padouši v rouše stařešinovském, kterým pomůžete, a oni s vámi stejně vyjebou. Jedna z pro mne nejzásadnějších rolí Radovana Lukavského a super efekt, když Mrakomor vyteče na podlahu. Krásná Večernice, pět hvězd.

Země bez zákona (2012)

Nádherná hudba, nádherní špinaví hoši. Burani z venkova, tvrdí jak kámen, ruce jako lopaty, ale přesto se srdcem, hihi, ...vynikající herecké výkony, echtovně slizský a po zásluze potrestaný záporák a na závěr happyend. Parodie sama na sebe, plný počet, nadšení.