Na hraně temnoty (2010)

Z ucty k Melovym vraskam. Mel sice po letech dokazal, ze hereckou jistotu neztratil, ale pri vyberu filmu slapnul sakra vedle. Nechce se verit, ze film, ktery je rezisersky tak zoufale nevyrazny, bezpohlavni a beztvary, reziroval clovek, co ma na svedomi Casino Royale. Pribeh je navic uhneteny tak, ze mi po chvili bylo jedno, kdo a proc konspiroval. Ne proto, ze to bylo zrejme, ale proto, ze na tom nebylo nic zajimaveho. PS: Je legracni ze film, jehoz nazev obsahuje slovo "darkness", se odehrava za slunecneho pocasi.

Prokletý ostrov (2010)

O pointu tu vubec neslo! Marty pro zasvecene polozil karty na stul velmi rychle, ale ta cesta, kterou musel divak k finale urazit! Vzhledem ke sdilene perspektive s hlavnim hrdinou byla ta cesta pro divaka stejnym ocistcem, jako pro hlavniho hrdinu. Navic ta pecliva prace s zanrovymi odkazy, uvedomele michani stylu, z toho cisela laska k filmu az za roh. Tomu se neda neudelit plny pocet!

Carlitova cesta (1993)

Bylo mi cti potkat jednoho z nejcharizmatictejsich gangsteru filmoveho platna! Ztotoznit se s nekym, kdo prodaval heroin a zabijel lidi, slouzi Alovi ke cti. Navic je pozoruhodne, ze kdybych mel vybrat, kterou scenu vypustit, tak neuspeju. Vse melo svuj smysl a slouzilo celku. Proto tech 144 minut uteklo az prilis rychle. Navic s De Palmou jsem se tu stretl potreti a navzdory citelnemu rukopisu to bylo znovu nove. Sean Penn se pak Pacinovi zcela vyrovnal (misty ho zastinoval), obdivuhodne!

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Ja si vlastne vubec nejsem jisty, jak moc si Jewison hral s divakem. Ona satira na pravni system mela misty natolik komicky nadech, ze jsem ho chvilemi podezrival, ze se mu to jednoduse vymklo z rukou. Pokud to byl zamer, nebyl jsem dostatecne pozorny, nutne dalsi zhlednuti! Pacinuv vykon me opet polozil na lopatky, ALE mel mimoradne silne protihrace - John Forsythe jako soudce Flemming byl vskutku demonicky a dostatecne odporny, Jack Warden alias soudce sebevrah odzbrojujicim zpusobem tragikomicky a Lee Strasberg jako senilni (jak priznacne!) Pacinuv dedecek a mentor okouzlujici. EDIT: Po 9 letech a druhem zhlednuti zvedam na plny pocet. Ta satira mistrne balancujici na hrane absurdniho humoru a tragedie je natolik brilantni, obzaloba systemu americke justice tak dusledna (a jeji provedeni natolik intenzivni) a Pacinuv vykon, podtrhnuty ve finalni scene, natolik sebeobnazujici, ze to je jasna stovka. Obe oscarove nominace jsou naprosto na miste.

Ostrov (2005)

Zpocatku jsem veril, ze Bay bude chtit neco sdelit, ale misto toho spachal jen velkej podvod na divacich. Bay totiz neni Gilliam, Proyas, Cuaron ani Cameron. Mel hned priznat barvu, ze znovu jde jen a o brilantni remeslo, rychlej strih a roztresenou kameru, a ze na ucelenou a originalni vypoved o mozne forme budoucnosti kasle. Bay tak nutne musel nas.at uplne vsechny-priznivci cekali na akci pekelne dlouho, ti ostatni se inteligentni sci-fi avizovane v prvni pulhodine nedockali.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Hvezdicky u tohohle filmu nehrajou roli. Mohl bych dat pet, nebo taky jednu. Divalo se na to krasne, ale vetsinu casu jsem vubec nerozumel tomu, proc se neco deje tak, jak se to deje. Navic mam dojem, ze to nevedel ani Gilliam. Tak moc si hral, ze zapomnel, ze kazda hra by mela mit pravidla. Ja je tam nenasel.

Občan pes (2004)

Interpretovat se tu da cokoliv a jakkoliv, ale na to kaslu. Ja videl predevsim vizualne zcela nevazany film, ktery pretekal svebytnou poetikou, krasnou infantilni vlezlosti a osobitou melancholii. A to neni malo.

Lítám v tom (2009)

Je to trapne, ale dobehl me! Reitman me dostal presne tam, kde me chtel mit a pak me prastil tyci po hlave. Vsechny ty hrejivy sceny, svatba, navrat ztraceneho bratra, vlezly kytary, chtel jsem happyend, aby George zazvonil u dveri a ona mu padla do naruce. Ala zapomnel jsem, ze Reitman je chytrej chlap. Pustte z hlavy laciny oslavy tradicnich hodnot, jako jsou rodina, pratelstvi a zodpovednost k tem, kteri nas maji radi. Kdepak, jak jsem rikal, Reitman je mnohem chytrejsi. PS: Uvodni sceny baleni zavazadel a z letisnich hal jsou genialni.

Milionář z chatrče (2008)

Ani kulove pratele, ani kulove! Zapomente na krev, spinu a bidu, na tom preci nezalezi. Hlavne ze pohadka dopadla dobre! Navic rytmus vypraveni je mechanicky a po chvili zacne ubijet. At si Boyle strci tenhle dvouhodinovej videoklip z indickyho slumu za klobouk! Jinak hlavni dva predstavitele odvedli dobrou praci, o tom zadna.

Až na krev (2007)

Neosobní, nepřístupné a TOTÁLNĚ antidivácké. Jedinou motivací hlavní postavy je, že žádnou motivaci nemá. Jeho umanutost je natolik absurdní, že ji nelze zdůvodnit. Daniel Plainview spolu se svým alterem egem Eliem jsou příkladem toho, jak to vypadá, když člověk přijde o svou podstatu - o lidství. A Day-Lewis? Žádná cena nemůže jeho výkon postihnout.