• Western

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Zhruba do polovice je to strašne skvelý film. Potom sa scenár totálne rozsype a od istého okamihu už príliš netuší, kam by mal smerovať. Našťastie to Frances a Sam svojimi výbornými výkonmi udržia nad vodou.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Upgrade, ktorý je lepší ako pôvodný film. Ideálna rodinná zábava, ktorá funguje ako komédia aj ako dobrodružný film. Pomáha tomu hlavne výborný casting, ktorý aj inak otravných hercov (Kevin Hart) perfektne zužitkoval.

Bright (2017)

"I´m motherfucker with the magic wand!" V alternatívnom svete, kde sa v minulosti odohralo čosi ako vojna so Sauronom, žijú vedľa seba ľudia, elfi, trpaslíci, orcovia. Takisto sú tam víly, ale tie sú len otravná háveď, ktorú treba rozpleštiť metlou. Elfi ovládajú finančné trhy a tak celkovo majú ekonomickú a teda aj politickú moc. Orcovia žijú v getách a ich klany bojujú s černošskými a hispánskymi gangami. A do toho prídu odpadlícki bojovní elfi, ktorí chcú pomocou magického artefaktu vzkriesiť Temného pána. Lenže tento artefakt chcú získať aj zločinecké gangy a oddiel FBI na boj proti mágii. A to celé nie je natočené ako komédia á la Muži v čiernom, ale v duchu Ayerových predošlých filmov, teda ako ultradrsná policajná dráma a gangsterka, v ktorej je každé druhé slovo motherfucker a polovicu deja tvoria tvoria brutálne prestrelky s hlavami odstrelenými brokovnicou. Will Smith tu hrá úlohu podobnú tej z Bad Boys, Joel Edgerton je jeho parťák orc a Noomi Rapace vládne ako elfka, ktorá s nožom v ruke dokáže rozsekať SWAT komando. Niežeby to bol najzábavnejší film roka, ale je to rozhodne "niečo iné", je v tom kopa akcie, ten cheesy svet celkom dobre funguje a je v ňom plno zábavných detailov (orcovia zásadne počúvajú death metal: "Hej, prečo si to vypol, je to známy love song!") a je to natlakované hláškami až po strop ("Vy orcovia proti potu určite používate Axe."). Netflix servíruje vianočný film ako lusk.

Virginia City (1940)

Výživný epický western s dobre vystavanou, skoro špionážnou zápletkou, bohatými dekoráciami, davovými scénami a veľmi dobre zrežírovanými bojmi. Flynn bol proste neodolateľný, Scott je kvalitný urputný protivník a Bogart výborne zúročil svoj slizký ksicht v úlohe podlého banditu. Curtiz to perfektne zrežíroval a Steiner zložil luxusný soundtrack.

Rána na oplátku (1956)

Sturges! Mám rád tie filmy, čo nás hodia rovno doprostred konfliktu a zápletka sa objasňuje až spätne počas výdatných porcií akcie. A toto je jeden z najakčnejších westernov 50. rokov.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Asi v polovici filmu som si zhrozene uvedomil, že sa vlastne celkom nudím. Dejová línia s Lukom a Rey celkom fajn, pretože Hamill to hrá s chuťou a Daisy Ridley sa od minula citeľne herecky posunula (alebo jej proste iba pristane tá vážnejšia poloha). To ostatné je skôr otrava - Finn už je celkom zbytočná postava, o tej Vietnamke Rose ani nehovorím (to je skoro na úrovni Jar-Jara), na Carrie Fisher už je bohužiaľ vidieť, že ledva stojí na nohách. Zloduchovia stále za debilov (možno je to zámer, lebo sú to v podstate náckovia, a keď si z nácka odmyslíš jeho nebezpečnosť, zostane len ukrutne smiešny chumaj). Vtipy často nefungujú, resp. sa nehodia do konkrétnej scény (hoci chápem, že pri tom temnejšom tóne treba udržať aj pozornosť detských divákov a tak švác balvan na fúrik, haha... ehm). A tak si vravím: Zlatý Abrams! Kam sa podel jeho švih, zmysel pre timing vtipov a schopnosť oživiť a zhutniť ten svet? V The Last Jedi je vesmír akýsi prázdny, pol filmu sa prestriháva medzi dekoráciami kozmických lodí a jedným ostrovom, čo to má byť, keď už do toho Disney sype prachy, chcem letieť a objavovať nové planéty a bytosti, normálne mi začína chýbať všetko to digitálne hemženie z prequelovej trilógie. Tak príde bondovská planéta s kasínom a dostihovými emzákmi a stále ma to nechytá, pretože tam vystupujú tie prázdne postavy. Dokonca aj BB-8 je tu skôr na oštaru. Nuž ale potom príde za Lukom nečakaný hosť a zrazu to začne. Ten epos. Učinené orgie "cool starwars momentov" (súboj jeden proti všetkým je geniálny). Solídne zvraty, solídna dráma, veľmi pekne sa zužitkuje vývoj vzťahu medzi Rey a Kylom. Tvorcovia zábavne reflektujú na fanúšikov (najviac ma dostalo "Ty nie si nový Vader, si iba decko v maske!") a je to s blížiacim sa záverom čoraz napínavejšie a čoraz viac to vyzerá ako ten SW film, aký potrebujem k svojmu zdravému vývoju. Na konci spokojnosť, ale zároveň obava, kam to chcú posunúť v tretej časti. Lebo figúrky sú už teraz rozostavené dosť jednoznačne.

The Ballad of Lefty Brown (2017)

Bill Pullman si vychutnáva úlohu starého, neveľmi bystrého kovboja, ktorý v živote neurobil nič správne, tak chce aspoň poriadne pomstiť vraždu dlhoročného priateľa, prípadne aspoň "die trying". Obstojný starecký western má dobrý, tak trochu detektívny príbeh s dobre prekreslenými postavami a dostatkom akcie. Len to mohlo byť lepšie zrežírované a zostrihané (najmä v prestrelkách je to trochu chaos) a chcelo to lepšie obsadenie (napríklad Tommy Flanaghan v úlohe chľastajúceho šerifa čeliaceho ťažkej dileme sa síce snaží, ale toto je postava presahujúca jeho schopnosti a celkovú charizmu). Zľahka nadhodnocujem, je to max. tak 7/10.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Výborne natočený, ľahkonohý a až nepatrične zábavný spin-off Narcos. Cruise si to evidentne užil.

Contratiempo (2016)

Vychutnané scenáristické cvičenie na tému "splietame niekoľko falošných verzií príbehu a vŕšime jeden zvrat za druhým". To, že je to pritiahnuté za vlasy až mimo realitu, nekazí pôžitok z perfektnej premyslenej hry.

Naprostí cizinci (2016)

Konverzačka ako víno, na talianske pomery nečakane civilná a nevyhrotená v emóciách - aj keď teda v druhej polovici je to poriadna nálož. :)