• Western

Vysoká hra pro pravou dámu (1966)

Lepší podraz ako v Podraze. Človek vie, že je to celé finta, a predsa si vychutnáva to prevedenie. Navyše je to na tú dobu parádne dynamicky natočené a herci nemajú chybu - najmä Fonda v úlohe potiaceho sa infarktujúceho mužíčka pod papučou. Skvelá vec, u ktorej nechápem, prečo nie je omnoho slávnejšia.

Tvář vody (2017)

Roz-koš-ný romantický monster movie, s príbehom, kde všetko správne funguje (akurát tie eko-gay-black-trump-metoo agitačné tóny zbytočne rušia) a v dokonalom podaní Pána režiséra. Drl Toro ponúka ďalšiu temnú rozprávku, kde poetiku strieda funkčné brutálne násilie a tým sa len stupňuje emocionálny dopad. K tomu skvelé obsadenie - všetci sú výborní, ale Shannon samozrejme vládne. A jeden z najlepších Desplatov vôbec. (ako inak, všade vo svete film zbiera nadšené recenzie a priehrštia filmových cien, len na čsfd vám samozvaní filmoví odborníci vysvetlia, aká to je sračka :D)

Soudruh detektiv (2017) (seriál)

Nepamätám si, kedy som naposledy videl niečo také vtipné. Do absurdity dotiahnuté socialisticko-propagandistické retro, ktoré kriminálny rámec používa na vŕšenie ďalších a ďalších skvostných gagov. Všetko so smrteľne vážnou tvárou, výborne zrežírované a s ukrutne zábavným out-of-sync dabingom. "Dcérka, vieš, čo je to kurva? Veru, a presne tým sa staneš, ak budeš naďalej počúvať túto kapitalistickú hudbu."

Coco (2017)

Ak toto nedostane aspoň nomináciu za scenár, tak už neviem. Brilantne vystavaný príbeh s nečakanou krimi zápletkou a skutočne prekvapujúcim rozuzlením. Plus výživný doják - na konci som rumázgal ako dážď. K tomu fantasticky vyťažený svet mexicko-aztéckeho záhrobia. Nechýbajú solídne gagy, ale tentoraz to naozaj nie je o nich. Tlieskam, Pixar opäť na špičke.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

EXCELENTNÝ príbeh s bravúrnym finále a u mňa najlepší seriál roka 2017. Dokonalá kombinácia detektívky s historickým polit-thrillerom. Sympatické hlavné postavy, o ktoré sa naozaj bojíte, počas záverečných dielov som občas stopol prehrávanie a prešiel sa po byte, aby som to predýchal. Skvelá dobová atmosféra s kopou zaujímavých detailov (za 40 mega euro, bodaj by nie). Dekadencia Berlína, ozveny prvej svetovej, predzvesť druhej svetovej (to, ako sa boľševickí teroristi hladko premenia na hákové kríže, je super!), neustále zaujímavý dej bez minúty naťahovacej vaty. Pecka!

Godless (2017) (seriál)

Žrááádlo! :) Pre westernových fanúšikov tu nie je nič extra nové či objavné, je to vlastne moderne natočený remix klasických žánrových motívov, ale mne osobne práve toto strašne dobre padlo. Je tam vlastne všetko. Sympaťák pištoľník túžiaci vidieť oceán, démonický kazateľ s fakt početnou bandou extra odporných hrdlorezov, vdova s rančom a synom-miešancom, poklad z vlakovej lúpeže, indiánski šamani, slizký novinár, krátkozraký šerif hľadajúci svoj tieň, lesbická strelkyňa, komunita černochov z jednotky buffalo soldiers, bláznivá nemecká maliarka, ktorá to prekvapivo vie s winchestrovkou... K tomu veľmi dobrá hudba a kamera, ktorá sa kochá rozľahlými scenériami Nového Mexika. Miestami to spomalí a vravel som si, že tých flashbackových príbehov z minulosti je už trochu priveľa, ale všetko sa to krásne splieta a graduje k záverečnej časti, ktorá je... skrátka skvostná. Drnčí napätím, až kým sa nestrhne hádam polhodinová prestrelka s tuctami mŕtvych, ktorú považujem za jednu z najlepších v tomto žánri (a to som videl naozaj stovky westernov). A k tomu ešte leonovský súboj muža proti mužovi a fungujúci záverečný doják. Toto som si fakt maximálne vychutnal.

The Punisher (2017) (seriál)

Čo sa mňa týka, Trestač ;-) je naj seriál tohto roka (sorry jako, pán Fincher), určite najlepší zo všetkých marvelovských seriálov (akože omnoho!) a povedal by som, že je to jedna z naj komiksových adaptácií vôbec. Nemá to slabé miesto, pokiaľ ste teda nečakali, že František Kaštieľ v každej časti vyhubí celý mafiánsky klan. Niežeby občas niekomu neodstrelil hlavu brokovnicou, ale o to tu nejde. A je strašne super, že to napriek tomu funguje. Má to skvelý príbeh, sústredený hlavne na osudy vojnových veteránov, cez ktorých seriál zaujímavo komentuje súčasnú spoločenskú situáciu v USA (zbraňová lobby a jej odporcovia, vnútorný terorizmus a pod.). Je to dráma s vynikajúcimi dialógmi v podaní veľmi dobrých hercov (Bernthal neuveriteľne vládne), má to zaujímavú špionážno-konšpiračnú dejovú líniu, je to aj napínavý thriller a, čuduj sa svete, hrdinov sidekick nie je stupídna komická postava. Je tam dokonca aj milostný trojuholník, spracovaný veľmi originálne a ani chvíľu to nie je nemiestne, práve naopak, prehlbuje sa ním tá dráma a bolesť. Všetko zavŕšené krvavými tromi dielmi vrátane brutálneho finálneho súboja, pri ktorom som skoro odvracal zrak. Je to pekelne temné, ale bez digitálnych mrakov a dažďa (ahoj, Snyder). Temnota vychádza z toho, že je to prísne realistické a počas akčných scén každý úder, každý zásah guľkou (nožom, šípom, mačetou...) fakt bolí. A že je tých zranení neúrekom. Castle je tu zhruba každý tretí diel rozbitý ako McClane na konci prvej Smrtonosnej pasce. Napriek tomu veríte, že vďaka svojej tvrdošijnosti sa z toho vyhrabe. Veľmi, veľmi sa im to vydarilo.

Blok 99 (2017)

Vince to už viackrát skúšal na vážnu nôtu, ale až v úlohe chladnokrvného lámača kostí a odkopávača hláv vás nechá zabudnúť na jeho komediálne časy. Vynikajúca záležitosť - herecky, režijne, atmosférou. Scenár? Len pre veľmi silné žalúdky, ako to už má Zahler vo zvyku, ale tentoraz sa mu podarilo dať tomu ten správny konzistentný tvar.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Dobre, bolo to jasné dopredu - Fincherom produkovaný a čiastočne aj režírovaný (prvé dve a posledné dve časti) seriál o FBI v 70. rokoch a počiatkoch psychologického profilovania sériových vrahov bol v podstate "odsúdený" stať sa televíznou udalosťou roka. A... je to tak. Tento rok už sa Mindhunterovi sotva niečo vyrovná. U mňa je to aj zápis do osobnej TOP 10 (a možno TOP 5). Ale asi to nesadne každému. Nie je to žiadne Sedem s kopami červivého mäsa a krutými zvratmi, "tichou" atmosférou sa to skôr podobá na Zodiaka. Dvojica agentov chodí po Štátoch, prednáša miestnym policajtom, popri tom robí analytické rozhovory s uväznenými vrahmi a sem-tam pomôže s nejakým aktuálnym prípadom. A popri tom za pochodu vymýšľa základy moderných vyšetrovacích metód (čarovná je hlavne scéna, v ktorej akoby mimochodom vymyslia termín "sériový vrah"). Je to BRILANTNE napísané, každý dialóg (hlavne tie s vrahmi) je scenáristické veľdielo. Každý herec presný (hlavne tie neznáme tváre, ktoré hrajú vrahov - každý z nich je na Emmy). Dobová atmosféra perfektná. Vie to byť napínavé a (čuduj sa svete) aj vtipné. Je tam množstvo nezabudnuteľných scén (nákup topánok, konzerva v pivnici, rozchod z poslednej časti). No a je to Fincher, samozrejme. Celý seriál je pekne kvalitatívne kompaktný, ale šéfove časti sú proste režisérska extratrieda. Mrzí ma len príliš otvorený koniec, nuž ale aspoň sa budeme viac tešiť na druhú sezónu.

Osedlat vítr (1958)

Excelentný western. Začne to ako tradičná kovbojka, ale rýchlo sa to zmení na nepredvídateľnú, psychologicky prepracovanú a presvedčivo vystavanú drámu s tragickým rozuzlením. Herci vynikajúci, réžia perfektná, o Bernsteinovej hudbe ani nehovorím.