• Krátkometrážní

Transformers (2007)

Letní blockbuster napěchovaný pořádnou akcí, zajímavým námětem, povedeným příběhem, skvělými přestřelkami v poušti nebo ve městě, vtipnými scénami, ale zároveň scénami ve kterých člověka zamrazí a honičkami které se posléze změní v boj obrovských kovových monster. A málem bych zapomněl na krásnou Megan Fox a na Shia LaBeoufa který hraje nemehla v kterém se vidím. Jenže se nemohu zbavit pocitu, jakoby před poslední čtvrtinou zasedl na křeslo režiséra / scénaristy někdo úplně jiný. Postavy se začnou chovat zcela nelogicky, zmatečně a ve spěchu, ti kteří se neměli v rádi jsou najedou přáteli a všechny scény jsou najednou nějak hrr. Nicméně je to film, za kterým stojí pozadí, chcete-li universum, z kterého mě až mrazí. Někdo může namítnout, že svět postavený na tom, že mimozemšťani jsou vlastně živé auta, je blbost, ale já v něm vidím (viděl) potenciál. Je škoda, že díky dalším dílům této série zůstal právě ten potenciál zcela nevyužitý. Ale alespoň za tento ve výsledku povedený film jsem rád. ► 75% ◆ 7.5/10 ◆ 4* ◄

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Charismatický a šarmantní Antonio Banderas aka mladý Zorro a neodolatelně krásná a svůdná Catherine Zeta-Jones jako Elena. A abych nezapomněl, ne tak charismatický, ale ještě více šarmantní Anthony Hopkins jako starý mstitel a učitel Zorro. Příběh zasazený do Kalifornie a Mexika na začátku 19. století se sleduje pěkně a nenudí a ani tolik zmiňované klišé mi nepřipadaly nijak obtěžující, naopak jsem si jich ani nevšímal. Ale až několik nezapomenutelných scén v čele s šermířským soubojem mladého Zorra a Eleny, stejně tak třešnička na dortu v podobě epické (nevím proč, ale narozdíl od dnešních ještě větších a na oko epičtějších akčních scén tahle nepůsobí tak bezúčelně a filmu něco dodává) exploze dolu. Až ty dělají z tohoto filmu takový triumf a takový nezapomenutelný zážitek. ► 100% ◆ 10/10 ◆ 5* ◄

John Wick 2 (2017)

Obsahuje spoilery! Znatelný propad oproti jedničce. Postavy (kromě Wicka) nesympatické, naopak mně iritovala jejich přítomnost, skoro nulový příběh (ano, i u jedničky by se o tom dalo polemizovat) a naivní, otravná, uměle nastavovaná motivace / chtíč k pomstě. Zatímco u jedničky byla ta motivace k pomstě lehce uvěřitelná a s Johnem Wickem jsem tak nějak soutícil a chápal proč se za ní stále žene, tady už ne. Shořelý dům a obrázek prostě není to, co štěně a auto v minulém díle. No, řetízek je možná ještě horší, tak uvidíme jak to bude příště (jestli vůbec bude?). Jediná akce - stylová, dobře natočená a zahraná, prostě stejně jako u jedničky něco, co se dá považovat v rámci žánru za vrcholný počin. Jenže, já od filmu očekávám něco víc, než jen akci. Navíc nemůžu opomenout fakt, že některé detaily a věci jsou extrémně přitažené za vlasy (například konec, jsem zvědav jak vyřeší případné pokračování) a fakt, že tvůrci, ač jsou zde stále věci velmi originální, někdy prostě jen hrubě okopírovali věci z jedničky (např. smrt po svém). Ani jednička nebyla nijak zázračná, ale oproti tomuto byla alespoň fajn. ► 30% ◆ 3/10 ◆ 2* ◄

Spojenci (2016)

Pěkný film s dobrou gradací a skvělým závěrem. Ale stále se nemohu zbavit pocitu, že je film jakýsi umělý. Kulisy nevypadají jako reálné místo, ale jako umělé kulisy, Brad Pitt zase vypadá jako by byl vytvořen počítačem do počítačové hry, nebo po několika plastických operací. Jinak ale povedený film, který mi v mnohém připomíná Hanebné Parchanty. ► 75% ◆ 7.5/10 ◆ 4* ◄

Síť (1995)

Nejlepší na tomto filmu je to, že krásně předpověděl budoucnost. ▷ "Děláte v počítačích?" "A nedělá v nich snad každý?" ◁ Všichni u počítače, celý svět u počítače; a to už v roce 1995! Film si vzal vlastně do parády ve své době jednu z těch méně pravděpodobných věcí a předpověděl jím to, co by dnes vlastně mohlo skutečně být pravdou a dokonce už pravdou i je. Sice ne v takovém rozsahu, ale myslím, že logicky to jednou v takovém rozsahu musí být a proto pevně doufám, že bude zrovna po ruce Sandra Bullock, která zachrání svět. Tento film mám rad, ne proto, že by byl bezchybný (i když 64% je podle mého dost málo), protože bezchybný není, ale mám ho rád proto, že se v něm sám vidím. Proto dávám o hvězdičku víc. ;-) ▷ "O co se tady snažíš? Zachránit svět?" "Ne, celý svět ne, jen sebe" ◁ ► 90% ◆ 9/10 ◆ 5* ◄

Dr. No (1962)

Pomalejší a nijak nevýrazný film Dr. No, začínající však jednu z nejdelších a nejkultovnější filmových sérií vůbec. První Bondovka se sice prakticky odehrává jen na dvou místech (Jamajka a ostrov Crab Key) a má celkem jednoduchý a přímočarý děj, za to se zde však prvně (pokud nepočítám původní Flemingovu předlohu) rýsují a definují všechna pravidla, hlášky a samotné charisma Jamese Bonda, které nás budou provázet dalšími díly - a za to všechno vděčíme právě tomuto filmu. ► 60% ◆ 6/10 ◆ 3* ◄

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Guy Ritchie se s fantasy žánrem velmi rychle ztotožnil a nabídl epickou akční fantasy řežbu, která si nebere servítky a jede si svou vlastní cestou. Rychlost, zběsilost, parádní akční scény a příběh který neurazí. Možná by tomu opravdu neuškodila delší stopáž, ale to už bylo zmíněno mnohokrát. ► 100% ◆ 10/10 ◆ 5* ◄

Příchozí (2016)

Asi to chce ještě více zhlédnutí, nicméně teď to na mně působí tak, že ačkoliv celý film jsem byl napnutý a mnohdy mi mrazilo v zádech, konec a rozhřešení celého příběhu, na který jsem se celou dobu tak těšil, se nekonalo. Možná je to způsobeno tím, že jsem zápletku a film celkově zřejmě nepochopil tak jak bych měl, nicméně i přesto jsem od Příchozích čekal něco víc. Nicméně bavilo mě to a až si to pustím příště, třeba tomu porozumím více a hodnocení budu moci zvýšit. ► 78% ◆ 8/10 ◆ 4* ◄

Dívka ve vlaku (2016)

Nečekal jsem od toho nic, dostal jsem všechno. A není to díky názvu, který mě ještě před vydáním samotného filmu donutil ke koupi knihy, kterou jsem stejně nečetl. Film mě krásně dokázal vtáhnout do děje a nepustil mě až do konce. Ten přinesl přesně to co očekávám od filmu (respektive thrilleru) - to neočekávatelné. Myslím že Dívka ve vlaku jakožto film podle knihy, která vyhrála cenu GoodReads Choice Awards a čtenáři byla uznávaná, je velmi podceňovaný a zasloužil by si lepší hodnocení. ► 100% ◆ 10/10 ◆ 5* ◄