5x Favela, Agora por Nós Mesmos (2010)

Budúci právnik si musí privyrábať dílovaním koksu, aby mal na autobus do školy. Dvanásťročný chalan chce prekvapiť otca a na narodky mu zohnať kurča, kedže si môžu dovoliť len ryžu s fazuľou. Počas vojny gangov zabije policajt svojich dvoch najlepších priateľov z detstva. Výprava za strateným šarkanom do susednej znepriatelenej štvrte. Na štedrý deň vypadne elektrina a niekto to musí opraviť. Päť pútavých príbehov, ktoré vám ukážu, že život vo favelách je naozaj ťažký, ale ma neopakovateľné čaro. Sonda do chudobných štvrtí brazílskeho Ria, režírovaná skupinou režisérov pochádzajúcich z tohto prostredia. Autentickosť filmu je znásobená hercami-nehercami žijúcimi v chudobných štvrtiach brazílskeho veľkomesta. Vrelo odporúčam. (Brazil Visual: festival brazílskeho filmu, KC Dunaj)

Celebrity (1998)

My body belongs to my husband. But from the neck up, that's another story. Krásne vykreslený svet celebrít. Majú to ťažké. Nie je im čo závidieť. Alebo áno? (STV2)

Do Říma s láskou (2012)

Trošku slabší Woody, Polnoci v Paríži siaha tak po pás. Poviedkový film natrieskaný americkými aj európskymi filmovými hviezdami pripomína reklamu platenú rímskou agentúrou cestovného ruchu. S product placementom to Woody tiež prestrelil. Lepšie poviedky striedajú horšie, ale aj vďaka fajn soundtracku hodnotím film viacmenej pozitívne. Amada Mia, Amore Mio! (FK Nostalgia)

Match Point - Hra osudu (2005)

Skrachovaný profesionálny tenista, chudobný ctižiadostivý Ír so slušným vystupovaním a intelektuálny babyface heartbreaker prichádza do Londýna za lepším životom. Narazí si babenku z bohatej rodiny a vďaka tejto známosti stúpa závratnou rýchlosťou po spoločenskom rebríčku. Nie je však všetko také ideálne ako sa zdá. Do hry vstupuje potenciálna americká švagrinka, neúspešná herečka a hlavne "raketa" (Scarlett Johansson), ktorá pomúti rozum nášmu hochštaplerovi. Ich vzťah prechádza rôznymi štádiami a nekončí happyendom. Po zločine však nie vždy prichádza aj trest. Woody Allen sa týmto filmom snaží pozastaviť nad otázkou, ako veľmi závisia naše životy od šťasteny a osudu.

Atlas mraků (2012)

Najskôr som sa strácal, mnoho rýchlych skokov medzi príbehami ma rušilo, ale postupne som si zvykol. Film ma zaujal natoľko, že mi tých 172 minút ubehlo veľmi rýchlo. Najviac sa mi pozdával matrixovský príbeh z budúcnosti a taktiež postapokaliptická časť. No úplne najlepšou scénou bolo spúšťanie plachty na plachetnici v otrokárskom pribehu. Nerád pozerám filmy viackrát, ale v tomto prípade urobím výnimku veľmi rád. Tento film si to určite zaslúži.

Nenápadný půvab buržoazie (1972)

Prvá skúsenosť s Buňuelom. Veľmi pozitívna. Buňuel bol vraj považovaný za kráľa absurdity a po vzhliadnutí tohto kusu môžem len a len súhlasiť. Miestami som neveriacky krútil hlavou a nechápal čo sa to vlastne deje, ale všetky tie groteskné absurdnosti nakoniec vytvorili veľmi zaujímavý celok. Určite si pozriem aj iné výtvory tohto režiséra.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Po dlhej dobe som sa odhodlal ísť na film do multiplexu. Nie som totiž veľkým fanúšikom chrámov popcornu. Hobita som si ale chcel vychutnať v čo najvyššej obrazovej a zvukovej kvalite. Zároveň som siahol po 3D verzii nech to už mám "all inclusive". Ku knižnej predlohe som sa dostal viac ako pred desiatimi rokmi a bol som uchvátený. Z celej "stredozemnej" ságy mam totiž práve tento príbeh najradšej. Po tom čo som zachytil šuškandy, že Jacskon z knihy natočil každú čiarku, som sa už nevedel dočkať. Úvodné upútavky na nabubralé blockbustery som ako tak zvládol, ale reklama "kozi-kuzi-kuzuka" na pomaranč ma odrovnala. Áno, to je presne to, čo chcem v kine za 9 € vidieť. Nestačí, že sa na mňa táto primitívnosť valí z telky, musia to drbnúť ešte aj do kina. To ma akože malo navnadiť na filmový zážitok? No, ale teraz už k veci. Film sa nesie presne v duchu prsteňovej trilógie. Rovnako úchvatné scenérie, rovnako premakané efekty, podobný hudobný podmaz. Celý film som čakal na niečo, čím by sa film trošku odlíšil od trilógie, ale nedočkal som sa. Film si príjemne plynie, ľudia do seba hádžu popcorn, sŕkaju kolu, Gandalf núka rozrušenému Radegastovi fajku s ukľudňujúcou náplňou, trpazlíci odsekávajú hlavy škretom, elfovia sú vážni ako kilo múky a Bilbo je zlodej čo kradne prstene. Ešte že Glum je charakter. Akčné scény boli na mňa príliš akčné, hlavne nekončná nahánačka v podzemnom bludisku mi už vyslovene liezla na nervy. Suma sumárum, film do multiplexu ako vyšitý. Na dvojku už do kina určite nepôjdem. Stačilo. (CinemaCity, Eurovea)

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Jedna veľká provokatívna mystifikácia. Je však tak kvalitne prepracovaná, že si netrúfam ani odhadnúť čo je pravda, čo výmysel, kto je kto a kto spravil čo a nechcem sa púšťať ani do konfrontácie Thiery vs Banksy (napokon to kľudne môže byť aj tá istá osoba). Pri pozeraní som sa príjemne bavil a z kina vychádzal z úsmevom na perách. Street Art Rulez! (Jeden svet, Lumiére)

Zvonky štěstí (2012)

Roman sa hrá na Darinu, Mariena na Karla. Žijú v osade na Spiši a hľadajú to svoje štastie. Roman definoval vo filme štastie tromi slovami: peniaze, láska, deti. Mám rád filmy z rómskeho prostredia, pomáhajú mi pochopiť mentalitu rómskeho etnika. (Jeden svet, Lumiére)

Prizmatem řecké krize (2012)

Triezvy a vyvážený pohľad na súčasné, krízou postihnuté Grécko. Na krajinu, kde polovica mladých sníva o teplom mieste v štátnej správe. Na krajinu, ktorá je aj napriek zlej ekonomickej situácii ešte stále vysnívaným miestom pre množstvo emigrantov z Afriky aj Ázie. Zaujímaví ľudia, zaujímave rozhovory, silné zabery. (Jeden svet, Lumière)