Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

eurika

Úvod o street arte bol ozaj pútavý. Invader, Fairey, Banksy... No potom sa to zvrtlo na cirkus o neohrabanom, lámanou angličtinou hovoriacom "filmárovi" a jeho zázračnej (no nie moc uveriteľnej) transformácii na pseudoumelca s prezývkou Mr. Brainwash (au). Popravde by som uvítala, keby to celé bolo viac Banksy & spol. a menej klaun Guetta. ()

genetique

Hranica, ktorá delí street-art od pravého umenia je skutočné veľmi tenká. Pre niekoho je street-art súčasťou umenia, iní ľudia v tom vidia len povrchný a nezmyselný vandalizmus. Je ťažké špecifikovať a jednoznačne oddeliť obyčajného sprayera, ktorý na verejné miesta len bezúčelne načmára nejakú machuľu a súčasne v tom vidí hlbokozmyselný odkaz. A on pritom aj sám seba a svoje výtvory môže vnímať ako súčasť moderného umenia. A potom sú tu takí, ktorých nočné výlety síce takisto zanechávajú značné stopy, ale často aj s umeleckou hodnotou. Ale aj to je vec názoru a uhla pohľadu. Keby som bol majiteľom nejakého skladu, na na ktorého steny som pred týždňom nahodil novú fasádu, asi by som sa na vec pozeral inak. Iný príklad je, keď som chodil na základnú školu, tak omietka bola natoľko zničená, že škola nemala peniaze na celú jej opravu, a tak si pozvala elitných graffiťákov nášho mesta, ktorí jednu stranu školy kompletne prerobili a z našej školy sa stala najcoolovejsšia budova v meste. :) Trošku som sa nechal uniesť pohľadom na vec, ktorý ukončím tým, že pokiaľ majú podobné obrázky, logá a symboly sebe-menšiu logiku, hĺbku, či nesú určitý odkaz, tak potom majú zmysel a spoločnosť by ich mala aspoň čiastočne akceptovať. Zákony sú ale zákony a ako trestná činnosť by tieto činy mali ostať zachované, pretože potom by bola len otázka času, kedy by sa to vymklo spod kontroly. Ale k filmu: Veľmi dobre obsahovo vyriešené, za hodinu a pol mi dal tento film skutočne veľa. Veľa informácií, vedomostí a nových pohľadov na veci, s ktorými sa bežný človek nemá šancu stretnúť. Koncept celého dokumentu je veľmi zaujímavý, štýlový, dynamický a hlavne komplexný. Nato, že tvorcovia pracovali s materiálom, ktorý zachytáva vyše desať rokov Guettovho amatérskeho nahrávania, sa im podarilo zachytiť skutočnú podstatu hlavnej myšlienky a možno samotného Guettu trošku zosmiešniť, čo mu podľa mňa právom patrí. Názor si urobte sami. 80%. ()

Alqarin

Kde končí realita v hlavní roli s osobitým Banksym a začíná fikce pod taktovkou vypatlaného Thieryho? A záleží na tom? Je nepříjemný, když za váma přijde kamarád se svojí prací a vy zjistíte, že je to totální sračka. Tohle naštěstí není ten případ, protože Exit Through the Gift Shop je mimořádné koukatelná záležitost, která mistrně balancuje na hranici vážnosti a taškařice. Kdybych byl Banksyho velkej fanda, dal bych 5. Mr Brainwash rulezz! :D Banksy touhle postavou přesně vystih neduhy současnýho nejen výtvarnýho umění. ()

Matty

Po pár ukázkách jeho prací jsem si říkal, že Banksy je týpek… tak proč bych měl kruci sledovat nějakého pošahaného Francouze, který nic převratného nedokázal (a svým hledáním uměleckého sebe-vyjádření připomíná Takešiho Kitana v Achillovi a želvě)? A pak mi to došlo. Nejspíš. Právě nemožnost rozkrýt, jestli to celé byl jeden dobře vymyšlený šprým (anglický výraz „prank“ je výstižnější), nebo nikoliv, považuji za ten nejrozkošnější projev podvratnosti. O Banksym ještě uslyšíme, i když ho nejspíš nikdy neuvidíme (pak by celá hra ztratila důležitou část svého kouzla). 75% ()

Davies182

Tohle není film o Banksym. Tohle je film Banksyho. Při sledování zjišťuji, že je to velmi odlišné od toho, jaké jsem si představoval, že to bude - jen abych později zjistil, že jsem si vlastně celou premisu obrátil (a nejen pointou) naruby! Kdybych to věděl, přečtu si před shlédnutím obsah... Efekt? Hnusné graffity hyzdící domy starého města pražského se mi nyní hnusí ještě víc. [FFF 2011] ()

• Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)
  • Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)
  • Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky