Bratříčku, kde jsi? (2000)

Coenovcov mám fakt rád, ale tento ich kúsok ma skrátka minul. Zo začiatku príliš rozvláčne, nič sa tam nedialo, jemne nablblá hlavná trojka tiež nejak výrazne nezaujala, všetky tie obrazové filtre na mňa pôsobili až príliš prehnane, a korunu tomu nasadila tá neskutočne otravná všadeprítomná country hudba. Ku koncu sa to jemne rozbehlo ale ani zďaleka to nestačilo.

Memento (2000)

Tak toto som nečakal. Doteraz som mal Nolana zaškatuľkovaného, že sa pokúša urobiť filmy k Zimmerovej hudbe, a na koniec dá vždy pseudo filozofickú kvázi logickú sračku. Začalo sa to lámať pri Návrate Temného rytiera, a potom prišlo Memento. Geniálny kúsok, jeden z tých "jediný svojho druhu". Čo ma však dostalo najviac, ono mu to všetko so všetkým pasuje, funguje, bez jedinej logickej chyby ktorú by som našiel, krásne to do seba zapadá. Divák dokáže pochopiť každú jednu z postáv, ich konanie aj pocity. Herci neskutočne dávajú, a celé to všetko spolu dokonale funguje. Skvelý filmový zážitok. PS: A je celkom príjemné musieť pri filme rozmýšľať.

You Can't Win 'Em All (1970)

Hneď na úvod, jediný dôvod kôli ktorému som si tento film pozrel bol plagát. Ja tieto filmové plagáty od Franka McCarthyho proste žeriem, to vypätie jediného momentu ktoré je tam schopný napchať je tak veľké, až je niekedy vtipné. Aj tu, browzdujem si len tak po ČSFD a toto na mňa vyskočí - na predku parnej lokomotívy očividne uháňajúcej neskutočne rýchlo, stoja Bronson s Tomphsonom, Curtis s dvoma, a to najlepšie, Michèle Mercier s Tomphosonom, v bielych šatách (pochopiteľne vlajúcich), vlak naháňajú nejaký zmetkovia na koňoch, zároveň ich naháňa lietadlo, zároveň čosi v pozadí vybuchuje, zároveň (pochopiteľne) väčšina zbraní práve v danom momente strieľa, a čo je najlepšie, toto nie je ani polovica toho čo sa tam práve deje. Film sám o sebe bol len slabým odvarom plagátu, dej je hlúpy, herci hrajú slabo, tempo kolísavé, proste ťažký priemer. Vznikal asi takto: "Treba nám vojnový akčný film", "Poďme na istotu", "No problem, tu sú ingrediencie: Bronson, Curtis, Mercier a Thompson", "Thompson? To je sakra dobrý nápad, dajme ich tam aspoň zo tridsať, a na väčšinu záberov.","Ty vole, ja už to vidím, toto bude dokonalé","Poďme točiť čo najskôr","Ale veď nemáme príbeh a scenár.","A čo?","Aha, nič"

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Chýba tomu tá originalita Lipského predchádzajúcich filmov ako Limonádový Joe, Happy end a možno trochu aj Štyri vraždy. To boli filmy "jediné svojho druhu" , nič úplne rovnaké pred nimi a asi ani po nich natočené nebolo. To o Jáchymovi už určite povedať nemôžeme, podobných komédií bolo v tej dobe a od vtedy v Československu aj na západe kopec. Často to bolo neskutočne silené ("Keď neprší, aspoň....Aghhr), opakované vtipy ktoré už na prvý krát nie sú vtipné (utopené auto) a miestami dokonca nuda. Malo to aj svetlé momenty ("A tohle je prosím, tarasnice...") ale tých bolo málo. Ja osobne mám od Smoljaka a Svěráka oveľa radšej "Rozpuštený a vypuštený", to je presne ich štýl v najkoncentrovanejšej podobe.

Gangster Ka (2015)

Spôsob akým je tu podávaný dej, krátke scény s ťažko badateľnou časovou náväznosťou (nikdy nevieš či ubehol rok alebo je to ešte ten istý deň) vylučujú prežívanie príbehu. Režisér vôbec nevyužíva atmosféru lokácií, niektoré scény som si úplne vravel, prečo sakra nedal aj jeden záber z väčšej ďiaľky, veď to miesto by mrazivú melanchóliu priam sálalo. Herci nijak neoslovujú, najviac ma štvalo že Káčko sa po svojom podľa mňa dosť výraznom prerode (aspoň podľa príbehu) biznismena na gangstra, v hereckom prejave vôbec nezmenil. Až by si človek myslel že Hynek Čermák tú rolu dostal len preto že sa podobá na Marlona Branda. Alebo ten koniec čo vôbec nebol koniec ale skôr prestávka kým dorobia dvojku (ktorá mimochodom mala trailer pred jednotkou). Takže český thriller ma dosť sklamal. Tu sa celom natíska porovnanie s našim Kandidátom, ktorý síce nebol nejaké veľdielo, ale bol svižný, zábavný, fajn dej, proste taká oddychovka po ktorej ste odchádzali s dobrým pocitom príjemne stráveného času.

Temný rytíř povstal (2012)

Na veľa sa podarilo, a konečne som našiel film od Nolana ktorý sa mi páči. Áno, posledný Batman je super film, minimálne o triedu lepší ako dvojka a o veľa tried lepší ako začiatok. Všetka tá obrazová monumentálnosť a masívnosť je podporená aj dejovou monumentálnosťou, takže to nepadá na pseudofilozofických a kváz-logických dejových kľučkách (ako v prechádzajúcich dieloch). Bane sa čo do kvality vyrovná aj Jokerovi, nie je síce tak virtuózne zahraný (aj keď Tom Hardy spravil maximum v rámci možností) ale zase je oveľa strašidelnejší a nebezpečnejší. Ale čo je najlepšie, ten dojímavý koniec mi vôbec nevadil, čo sa mi stalo prvý krát ever (nič ma nevie na filme nasrať tak ako prudko dojímavé slzy-ťahajúce scény) a ešte to určite podrobne preskúmam. Ten Nolan je vlastne celkom dobrý režisér, a tento film je iný ako predchádzajúce.

Přestávka (2006)

Moc pekná kamera (celé na jeden záber) ako sa tak "plouží" pomedzi autá so skvelou hudbou v pozadí (popredí?) až nakoniec dôjde ku klavíru kde si Jan Budař ide svoje, ignorujúc okolie, trochu ako keby pohodený uprostred cesty. Ktokoľvek tam vtedy čakal v aute si môže povedať že obetoval 3 minúty svojho času pre vznik tohto skvostu. To fakt stálo za to. (ináč, dá sa to vidieť na https://www.youtube.com/watch?v=wDsfND5NmjY, oplatí sa)

Loupež po italsku (2003)

Je to hlúpučké, naivnučké a trápnučké. Tie ich mega "plány" sú doočíbijúco nereálne (napríklad ten záver, bežná hĺbka metra je okolo 10 metrov, skús s tým spraviť to čo spravili vo filme), snaží sa to byť akčné a zabúda to dávať zmysel. Okrem toho už len idea remaku tohoto konkrétneho filmu je blbosť. O origináli som kdesi čítal že je to "naj anglickejší film ever", no a daj to teraz natočiť amíkom :) Mini-Coopre v tomto filme potom napríklad pôsobia asi ako čaj v mekáči. Nie, nie je to sofistikované ako Ocean's Eleven, ani vtipné ako originál, je to shit. Ba vlastne má jeden zmysel. Ak raz bude Ubisoft chcieť natočiť film podľa hry Watch Dogs, stačí premenovať tento kúsok (hackujú sa tu kamery, križovatky, metro, má to auto naháňačky aj sa strieľa - veď to je presne ono!).

Prácička v Itálii (1969)

Toto je ďalší z prípadov keď je originál o x tried vyššie ako remake. Pointa je jednoduchá, oba filmy majú na ČSFD žánre Akční / Krimi / Thriller, originál však má navyše ešte aj Komédiu. A tam som zabral. Oba filmy sú strašne slabé akčno-krimi-thrillery, originál je však skvelá komédia. Skutočne som sa väčšinu filmu rehlil, hlavne pri tej mega naháňačke (a mega konci). Ďalší problém remaku - kdesi som o originále čítal že je to "naj anglickejší film ever", a asi to bude aj pravda. Je to aj jediný dôvod prečo hlavnú úlohu mali tri Mini-Coopre, jazdilo sa na Land-Roveri, a ešte aj ten autobus bol nejaký Bedford, samozrejme z Anglicka. Všetci sú patrioti ako repy, všetci majú silné prízvuky že by im človek z vedľajšej štvrte nerozumel. Alebo hláška "You're only supposed to blow the bloody doors off!". Všimnite si to "bloody", môže niekto iný ako brit ktorému koluje v žilách čaj povedať "bloody door" namiesto "fucking door"? (Nie, nemôže). Je to skrátka nářez. A predovšetkým uvidíte ako jedným bicyklom vyhodiť elektriku v celom Turíne.

Inherent Vice (2014)

fakt som sa stratil. Na jednu stranu je to rozťahaná zhúlenina nedávajúca zmysel, na druhú stranu skvelo zahraná. Na začiatku sa nič nedeje a koniec, kde by sa očakávalo rozuzlenie a VYSVETLENIE je rovnako prázdny ako úvod. Zároveň stred filmu je geniálna paródia na všetky Chandlerovky (všetko čo sa mu stane súvisí s prípadom, stopy naňho padajú kde sa pohne, on ich ale ignoruje čo ústi v ešte väčšom návale stôp). Top časť bola u doktora Blatnoyda, úplná prdel. Čo ma ale tiež rozmrzelo bolo ako úplne šialene od začiatku zamotáva príbeh a potom sa na to vyserie a skoro nič nevysvetlí.Takže neviem, čo som to vlastne videl, predbežne dávam tri, možno nabudúce pochopím.