poster

Jáchyme, hoď ho do stroje!

Komedie

Československo, 1974, 95 min

Komentáře uživatelů k filmu (614)

 • golfista
  *****

  V české komedii určitě jedno z prvních míst (a že je tu konkurence !) Chodil jsem na tenhle film po premiéře tak často, jako hlavní hrdina na "Slezte z toho lustru...." :-)(5.1.2003)

 • Cival
  *****

  Skvělý Luděk Sobota exceluje v inteligentní komedii, v roli ušité přímo na míru. Asi nejlepší česká bláznivá komedie. Nebýt toho trapného fóru s motorem dánského hudebníka, byl by to bezchybný film.(20.2.2003)

 • kOCOUR
  *****

  Známe to všichni nazpaměť a přesto se na to vždycky rádi podíváme znovu. Nestárnoucí klasika a životní role pro Luďka Sobotu, jehož tvorba v současné leží neskonale hluboko pod úrovní. V čekém filmu snad neexistuje vedle Marečku, podejte mi pero větší hláškovací ekvilibristika a více nesmrtelných scén. Jedno z obrovských es Odlřicha Lipského.(7.5.2003)

 • Lima
  ****

  První filmová komedie pánů Smoljaka a Svěráka a hned taková zábava. Dokonce ani Luděk Sobota mi tu vůbec nevadí.(13.4.2003)

 • Gemini
  ***

  Nemám rád Luďka Sobotu a už úplně proti srsti mi jsou ti ušlápnutí terorizovaní a využívaní chudáčci....Ale kdo by neznal docenta Chocholouška?(20.2.2003)

 • Tosim
  *****

  Jeden z nemnohých příkladů v českém filmu, kdy název nemá vůbec nic společného s obsahem snímku.(15.5.2003)

 • Radyo
  ****

  "Slezte z toho lustru Donalde, vidím vás." "Tak kde je ten prďola, co tady čepuje to pivo?" Alespoň tyhle hlášky si pamatuje asi každý. Ve spojení s dalšími skvělými gagy a vydařeným scénářem pánů Svěráka a Smoljaka jde o jednu z nejpodařenějších komedií 70. let.(26.8.2002)

 • lebowski
  *****

  Poprve jsem viděl tak v roce 1980 a stále se u filmu bavím, kdykoliv kouknu(22.12.2011)

 • Djkoma
  ****

  Další klasika.... :)(6.11.2004)

 • Malarkey
  *****

  Nehledě na to všechno, jak dobrej tenhle film je, se o něm také dá říct, že předběhl dobu. Dokonce, že předpověděl budoucnost. Smoljak, Svěrák a Lipský už tenkrát totiž popsali to, čemu se dnes říká biorytmus. Takže s trochou štěstí a vírou můžeme předběžně všichni na den přesně říct, kdy bychom měli jít ke Koudelkovi. A to je k nezaplacení.(8.8.2014)

 • gouryella
  *****

  Neber uplatky, neber uplatky nebo se z toho zblaznis - co dodat - klasika klasik.(24.5.2002)

 • Enšpígl
  *****

  Já nepotřebuji Jáchyma na to abych věděl, že mám pořád blbej den. Ten Gregorek byl odporný zvíře.Jinak báječná česká komediální klasika.(31.8.2006)

 • J*A*S*M
  *****

  Tak tuhle komedii můžu kdykoli. Asi jediný snímek, kdy mi Luděk Sobota přijde zábavný a ne trapný. Celkově jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů.(17.12.2007)

 • Marigold
  ****

  Filmový debut scénáristické dvojky Svěrák-Smoljak se nese ve znamení kvalitní crazy komedie a také křečovité snahy udělat vtip za každou cenu. Jáchym se snaží být nasycený gagy, ale v té záplavě nedotažených pokusů a náběhů se člověk přeci jen trochu ztrácí. Přesto Donald, Chocholoušek a STS Chvojkovice Brod patří dnes neodmyslitelně do českého kulturního kánonu a ačkoli Jáchym nedosahuje kvality mnoha pozdějších okusů cimrmanologické dvojky, pořád se na něj dá dívat s úsměvem a bez pocitu trapnosti. A vizionářská karikatura autoservisu, kde se zaměstnanci sledují prostřednictvím průmyslových kamer a dohlíží na ně starostlivý psycholog... jó, ta dneska sedí.(28.12.2005)

 • Radek99
  ****

  Úžasný debut hned několika výrazných postav české filmové komedie - scénářem k tomuto filmu vstoupili do scenáristické branže Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, kteří spolu od té doby stáli u vzniku několika klenotů české kinematografie a stali se etalony žánru, a v oblasti celovečerního filmu debutoval také v té době třicetiletý obecně ještě velmi málo známý komik Luděk Sobota, kterého do uvedení Jáchyma znali jen pravidelní diváci divadla Semafor. Po premiéře filmu se ovšem rázem stala z Luďka Soboty česká filmová hvězda a svou popularitu pak dobře prodal ještě v mnoha filmových snímcích, než ji zcela rozmělnil účinkováním v různých estrádách a zábavních show... Co je ovšem nejzajímavější, je kreativní vitalita a doslova smršť vtipů, hlášek a gagů, kterou dvojice Svěrák-Smoljak zahltila svůj debutový film. Přistoupíme-li na to, že jde žánrově o crazy komedii (velmi silným aspektem je tu však satirický rozměr, jakož i možný subžánr, dobově typická sociální satira...), je doslova úžasné, jak dokonale oba scénáristé využili svého citu pro jazykový humor... Jakoby v druhém plánu za desítkami zlidovělých hlášek a vtipů stojí třeba osobitá práce s vlastními jmény (japonský malíř-miniaturista Uko Ješita, automobilový závodník Volejník, ale vlastně i většina typických českých příjmení...), postižení frázovitosti spisovné češtiny veřejného prostoru doby normalizace, ale i obecně doby komunismu (,,nemusí pršet, jen když kape"), absurdita jazyka, až dadaistická motivace (,,třeba se vás... plachej"), poetika trapnosti a ,,pierrerichardovství" Luďka Soboty... Je toho skutečně hodně a to ještě se ne všechny vtípky a gagy podařilo dotáhnout až do konce a vypointovat tak, jak by se zřejmě slušelo...jak někde řekl sám Zdeněk Svěrák, byl to scénář, kde bylo materiálu na tři filmy... Je skutečně s podivem, že ani smutná dobová normalizační realita vzniku filmu neměla na výslednou podobu velký vliv a že jenom dokumentovala pravidlo, že velké osobnosti mnohdy plodí těžká doba...(17.11.2006)

 • AngelAngie
  ****

  Pro mě určitě jeden z nejvíce oblíbených se Sobotou!(27.7.2008)

 • Superpero
  *****

  Legenda.(28.2.2005)

 • Rob Roy
  ***

  No, je tu pár kultovních fórů (Donald, úplatky atd.), ale celkově mě ten příběh moc nezaujal. Rozhodně to nemá na Marečka.(19.5.2003)

 • Oskar
  ****

  Asi se na mě budete zlobit, ovšem - kolik třešní, tolik višní: Dobrá crazy komedie, ale na Miloše Macourka a jeho crazy-imaginaci nemají ani pánové Svěrák a Smoljak. No ale je to jeden z nejlepších filmů Luďka Soboty (i když víc se podle mě vyřádil v "Zítra to roztočíme, drahoušku!") a jediná snesitelná role Věry Ferbasové, někdejšího přestárlého diblíka českého filmu. Ale jak říkáme my filmoví fanoušci, "nemusí pršet, jen když kape." :-)(20.2.2003)

 • Karlos80
  ****

  Jeden za všechny: "Růže k lásce shůdeček s úctou Béda Hudeček". Nesmrtelná komedie, dnes už s kultovními hláškami a scénami ale hlavně se skvělým hereckým obsazením i včetně prvorepublikové hvězdy Ferbasové, pro kterou to bylo celkem důstojné rozloučení. Co víc si přát, co víc ještě napsat....(10.5.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31