• Válečný

Zátah 2 (2014)

Za mně lepší než jednička. Choreografie soubojů je stále úchvatná a filmu jednoznačně prospělo, že se neodehrává na jednom místě. Jistě podobných příběhů byly natočeny tři prdele, film je značně klišoidní, co se týká děje, ale i přes zabijáckou délku film nenudí, ba naopak. Zajímavá byla i japonská kulturní vložka, zejména neotřelé použití basebalového míčku a co ta kočka zvládla se dvěma kladívky, z toho by se orosil i Béda Trávníček. Scénu bitky v kuchyni, zejména tu část s karambity, považuju za jednu z nejlepších v akčních filmech vůbec.

Zátah: Vykoupení (2011)

Souboje jsou úchvatné, to bez debat, ale jinak nic moc. Ze začátku neskutečný námrd, ale postupem času se už i souboje začínají zajídat, zvlášť ty proti obyčejným šupákům na chodbách, a člověk je rád, že už to končí.

Králíček Jojo (2019)

Hořkosladký příběh, který sice chvílemi ztrácí dech, ale za mě příjemné překvapení. Ani mě nevadila kombinace mnoha žánrů, v podstatě od satiry k tragédii, přece jen je děj vyprávěn očima malého kluka. Jojo sice není feldmarschall, ale čtyřhvězdičkový generál to je.

Chlast (2020)

Jak se stát notorem snadno a rychle na dánský způsob. Potvrzení staré známé pravdy, že alkoholem žádné problémy, ani krizi středního věku, nevyřešíš. Trochu zdlouhavé, ale rozhodně ne nudné.

Místo činu (1970) (seriál)

Hodnoceny jen díly se Schimanskim, ostatní jsem už moc nesledoval.

Bitva u Midway (2019)

Čekal jsem něco jako remake stejnojmenného filmu z roku 1976, který jsem hltal jako malý kluk a dostal jsem film, u kterého jsem se jen tak mimoděk přistihl, jak přeskakuju některé pasáže, neboť mě film chvílemi docela nudil a to se mně u válečných snímků stává málokdy.

Greyhound (2020)

Není to žádný válečný spektákl, spíše to má blíže televiznímu filmu, a pokud film v tomto kontextu budu hodnotit, tak za mně pět hvězd. Jako vždy charismatický Tom Hanks jako kapitán doprovodného torpédoborce v bitvě o Atlantik, snažící se ochránit konvoj dopravních lodí před německými ponorkami. Celý příběh je vlastně jen taková epizodka z cesty konvoje napříč Atlantickým oceánem. Tom Hanks opět jako správňák, který ochotně obětuje své pohodlí, ochrana dopravních lodí je přece na prvním místě. A ta beznaděj, když jsou lodě jedna po druhé potápěny. Patosu tak akorát. Závěrečný boj vynořené ponorky a torpédoborce je krásná třešnička na dortu.

Vlčí volání (2019)

Evropská verze Honu na ponorku. Před pár lety bych si ani nedokázal představit, že Francouzi natočí film o ponorkách. Není to tak bombastické, co se efektů týče, a i když je film dost kecací a obsahuje spoustu klišé (zejména přesvědčování námořního velení o správnosti "šokujícího" zjištění, kterému velení zprvu nevěří, ale pak se nechá přesvědčit a poskytne veškeré zdroje - kde už jsem jen tohle viděl :), nenudil jsem se, i přes poměrně dlouhou stopáž filmu. Zda jsou technicky možné věci viděné ve filmu, nemohu hodnotit, bo nejsem inženýr, ale pouze magistr. Ale např. James Bond či Mission Impossible jsou taky brutálně přestřelený, ale to z nich a priori nečiní špatné filmy. Je pravdou, že hlavní hrdina byl celý film nesympatický a napřesdržku, ale proč ne, alespoň to bylo trochu osvěžující a filmu to dodalo alespoň nějaký náboj. Velké plus také Mathieu Kasoivitz, kterého hodně můžu od té doby, co jsem viděl Les bureau des legendes.

Nabarvené ptáče (2019)

Silný film o tom, jaká umí být lidé hovada. Sice je vysoce nepravděpodobné, že by jeden prcek dokázal přežít tolik sraček, ale mělo to heavyend, kde se krásně ukázalo, že z týraných se stávají tyrani, ale také to, že ten, kdo je větší, silnější nebo má zbraň si vezme co chce. Což není dobrá zpráva pro pacifisty a hipíky. Jen ta stopáž mohla být o něco kratší.

Sekerka (2020) (seriál)

Asi všichni víme, že to Černoši v minulosti neměli lehké, a že Token's Life Matters, a že Černoši v USA neposlouchají výzvy policie a pak se na ně kupodivu střílí. Tento seriál popisující útlak obyvatel tmavé pleti v Anglii v druhé polovině dvacátého století není špatný, má určitě i svůj společenský přínos, a i když do bude znít neuctivě, tak mě přesto příliš neoslovil. Největší slabina je podle mně velká stopáž jednotlivých dílů, vyprávění je zdlouhavé a někdy i nudné, takže jsem při sledování seriálu v klidu stihl podrobně sledovat vývoj aktuální pornokauzy A. Verešové. Bavilo mě to asi jako hodina dějepisu ve škole, kdy učitel zabil zajímavé téma tím, že se podrobně rozhovořil o nepodstatných detailech. Ale herecké obsazení bylo slušné a ty tři hvězdy si seriál jednoznačně zaslouží.