• Fantasy

Barbie a kouzlo Pegasu (2005)

Solidní pohádka s dobrým scénářem. Sice vykrádačka starých Star Wars (mám na mysli scény s Hanem a Leilou), ale hledat originalitu u Barbie filmů je opravdu zbytečná snaha... Hloupý obr Ollie je v naší rodině kultovní postava (Nezapomeňte se podívat na nepovedené záběry, které jsou v bonusech k filmu.). Mezi Barbie filmy je tento pro mě jeden z těch lepších, i když ho nepočítám mezi své úplně nejoblíbenější.

Barbie a Tři Mušketýři (2009)

Strašná kravina. Podle mě, počínaje tímto filmem, šla kvalita scénářů Barbie filmů docela strmě dolů (předtím to bylo vždy aspoň takové, že to neurazilo). Ale jednu věc musím zmínit: Paul W. S. Anderson se svým blockbusterem nebyl první, kdo si do doby Ludvíka XIII. přidal létání v balonu, první byl tenhle Barbie film! :-)

Barbie a kouzelné Vánoce (2008)

Pokud bych měla doporučit jeden barbie film, tak by to byl rozhodně tento. Dodneška si ho doma každý rok o Vánocích pouštíme (update 2021: Always!). Klasické anglické vánoční písně Deck the Halls a Joy to the World se díky němu staly součástí našich rodinných Vánoc (ještě taky song Jolly Old Saint Nicholas je tam moc hezky aranžován). Ve filmu je spousta zajímavých (a docela slušně prokreslených) postav, důraz na sociální téma, no jasně, Dickens. Zkrátka, když Barbie zabrousí do literární nebo baletní klasiky, tak to většinou funguje velmi dobře (s výjimkou pitomých Mušketýrek). Je zajímavé, že dcera tenhle film mezi nejoblíbenějšími jako malá neměla, vysvětlila mi, že jí vadilo, že Barbie tu "nehraje" právě kladnou postavu. (Pozor neplést si tento film s filmem "Barbie a dokonalé Vánoce", ten bych označila naopak za extrémně nepovedený).

Barbie jako Princezna z Ostrova (2007)

Mix Robinsona, Tarzana a My Fair Lady v Barbie muzikálu. Na téhle pohádce mě neskutečně irituje královna, která je myšlena jako kladná postava i když trochu úzkostná. Má tři malé dcerky, ale v celém filmu nemají spolu jedinou interakci (!) a královna si hledí jen své pitomé rozmazlené opice. Je to sice zcela vedlejší linie, ale vždycky znovu mě to naštve. Zbytek v pohodě, asi takto: žádná velká sláva ani žádný velký propadák, je tam několik zvratů, děj je kapku nepřehledný. Písničky jsme si doma docela oblíbili, nejvíc asi I Need To Know. U tohoto filmu mě zaujalo, že k němu byly vyrobené a prodávaly se mj. panenky, které v ději vůbec nehrály roli, ty postavy se tam mihly na pár sekund. Zajímalo by mě, čím je to způsobené: prostá nedomyšlenost? Změny ve scénáři až poté, co se zadal návrh a výroba panenek?

Barbie a dokonalé Vánoce (2011) odpad!

Naprosto o ničem, jedno velké klišé a nuda. Takovou hrůzu jsem od vánočního filmu s docela slibně vyhlížející zápletkou opravdu nečekala. Těm fakanům máte celou dobu chuť nafackovat. Vánoce jsou príííma...

Barbie a Růžové balerínky (2013)

Viděla jsem všechny dosud natočené Barbie filmy, i když rozhodně nepatřím do cílové skupiny. Víc se mi líbí ty starší (do r. 2009). Jednu dobu to vypadalo, že se celý barbie filmový průmysl řítí do totálních sraček (doporučuji vyhnout se filmům: Tři mušketýři (2009), Kouzelný módní salón (2010), Škola pro princezny (2011), Tajemství víl (2011), Dokonalé vánoce (2011), to vše je prostě jedno velké WTF). Růžové balerínky se vrací k baletu (Louskáček byl zpracovaný v r. 2001, Labutí jezero v r. 2003, 12 princezen, kde se hodně baletí, je z r. 2006). Sice tedy návrat, ale s lehkým ironickým pomrkáváním na genderové stereotypy těch starých Barbie baletních pohádek (“Not before I ask you – right here – right now – to be my wife.” / “Why does everyone keep asking me that?”) Zápletka není, pravda, nijak inovativní, ale všechno dohromady funguje docela dobře. Za mě čtyři hvězdy. Jen tak nějak nechápu, kdo má být cílovka tohoto filmu. Moje princezna už je trochu odrostlá (10), u ní spokojenost. Nedokážu si ale představit, jak bude film bodovat u menších holčiček.