Prohnilí (1984)

Paříž nikdy nebyla zajímavější než v tomhle filmu. Ulice Montmartru a jeho okolí zbavené falešného lesku, který diváci můžou vidět například v Amelii z Montmartru, se hemží šmelináři a podvodníky všech barev pleti, tomu všemu kralují dva úplatní poldové. Všichni jezdí hranatými plechovkami z 80. let, do toho dobové nápisy, atmosféra hazardu, turfu a jiných koňských dostihů. Noiret i Lhermitte hrají moc dobře, jenže jejich postavy jsou mimořádně nesympatické. Jsem jediný, kdo nefandí tomu mladýmu vzorňákovi, ze kterýho se stane slizký hajzl? A co ten rádoby dojemnej závěr? Dva poldové a jejich družky (štětky mimochodem) okradli někoho o velký prachy a nakonec všichni odjedou v koňským spřežení za zvuků dojemné melodie? Film je nápaditý, ironický, plný vychytávek, ale posledních dvacet minut ho hodně sráží. Na krimi málo temné a na komedii málo humoru. Film mě zaujal, ale k zasmání tam nebylo nic.

Nahota na prodej (1993)

I přes spoustu nezáměrně směšných scén a těžko uvěřitelných hlášek to rozhodně není směšný film. Klíma s Olmerem v rámci scénaře tlačí na pilu sžíravé společenské kritiky a nastavují s možná nechtěnou nadsázkou zrcadlo době, kdy bylo možné naprosto všechno. Tedy ne že by se u nás před dvaceti lety navzájem střílely gangy cigánských pasáků samopalama a bazukou, ne že by protagonisti (Vaculík a Krampol) mohli tak snadno najmout několik skinů a rozpoutat lokální rasovou válku… ale pokud by se porevoluční sociopolitická situace v naší zemi zvrhla o něco více než se ve skutečnosti stalo, mohlo by to dopadnout i takhle. V naprosto politicky nekorektním akčňáku charizmatický Krampol mlátí cigány, novinář Vaculík zaučuje oplácanou Američanku (nejen) do tajů porevolučního Česka, kolem obchází Ivan Jonák, pomlaskávají bufeťáci a jeden cigán klátí výfuky. I kdyby jen ze zvědavosti, tenhle film rozhodně stojí za to vidět.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Béčkový akčňák jako řemen. Kdyby se trochu ubralo bojových scén ve prospěch lepšího příběhu, tak tenhle film mohl být kultem. Kvalitní nápady na to rozhodně má - Jenda si píchá inzulin, vulgární sexy Mařenka, sabat kam se slítaj různý druhy čarodějnic a hodná čarodějka je pak pokosí z kulometu… Z toho by se dalo vytěžit víc. Škoda, takhle nad tím budou slintat hlavně děcka 12-14 let, který se potěší vyrvanejma střevama, hlavama a občas nějakou tou sprostou hláškou. Ale celkově docela dobrý.