Život je život (2015)

Takova dobra ceska blbost. O priprclym prazskym policajtovi co si pomaha bondovskejma fantaziema jako unik ze vsedniho zivota s obstarozni manzelkou a vypecenou rodinou. To je docela hezkej motiv. Samozrejme, ze se nepovedlo tento motiv vyuzit nejak zvlast dobre, ale celkove to docela ke koukani je. Jen jednu vec jsem dost nepochopil, a to jak uplne zoufali cesti moulove maji vztahy s pomerne luxusnimi babami, o nekolik lig vys nez jsou oni sami; co vic - ty holky jim jdou jeste na ruku jako by byli nejakymi Jamesy Bondy z fantazií hlavniho hrdiny policajta Franty. Ma treba Tereza Voriskova zapotrebi hrat v takovym filmu? Ale ja rikam, celkove se to i pres radu nelogicnosti dalo. A taky mam rad O.Vetchyho.

Návrat tří mušketýrů (1989)

Co rict, je to pokracovani po hodne letech, uz to samo o sobe věstí pruser.. a pokracovani to neni zrovna dobry. Nekteri zustali obdivuhodne stejni (Michael York jako D´Artagnan), jini se zajimave pribehove vyvinuli i vzhledem k realne historii (kralovna Anna, kterou jako naivni mladou holku oblouznil lord Buckingham, je ted stara megera udrzujici vztah s olezlym Mazarinem a piplajici budouciho Ludvika XIV, zrejme nejslavnejsiho krale francouzskych dejin). Nektery postavy jsou mimoradne otravny, predevsim Samanta ze Sexu ve mestu, ktera si ve veku, kdy jeste nebyla starou nadrzenou raspli, strihla hlavni zenskou roli i v prvni Policejni akademii, a zde tedy vystupuje jako malo uveritelna dcera mylady de Winter, ktera je podle vseho nejlepsi sermirkou Francie (btw kulisy jsou zcela jasne spanelsky, a kdo obe zeme zna, tak mu do pribehu Escorial nebo Toledo opravdu vubec nesedi). Hodne otravna je i postava 11letyho krale, kterej si z vrazdici dcerky de Winter chce udelat budouci milenku (snad jedina vtipna hláška filmu). Rozhodne tento film neni shit, ale je to takovy smutny a docela zbytecny pokracovani, ktery se snazi byt vtipnejsi nez o 16 let starsi legendarni dvou-film, ale vubec mu to nejde.

Tři mušketýři (1973)

Mimoradne vtipna a barvita verze dost mozna nejslavnejsiho pribehu vsech dob.

Barneyho ženy (2010)

Ale jo, neurazilo me to, ani nenadchlo. Film o takovym malym pupkatym loserovi, co v zivote mel stesti i nestesti, toho prvniho asi urcite vic - hlavne v podobe dobry baby. Ktera na nej dost nerealisticky celou dobu jakoby "cekala" a pres vsechny jeho faily byla vzdy po ruce nezadana. Asi se mi libilo, ze hlavni hrdina nebyl moc vyraznej ani sympatickej, podle me to byl zamer, a ten se povedl - stejne jako odvykladat v podstate kompletni pribeh jednoho (ne)obycejnejnyho zivota.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Hodne povedenej snímek, dokumentarne presnej a zaroven resici pocity pochybujiciho cloveka, skromnyho kapitana Sullyho (na rozdil od lodniho kolegy Schettina opoustel palubu az jako posledni). Lehce me rusila typicky eastwoodovska epika oslavujici hrdinnou Ameriku, takze na plnou palbu to neni. Kazdopadne, vic takovych podarenych filmu. 85 %

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Tohle, ze je ten udajne genialni film, kterej spousta lidi řadí minimalne do svejch top 5 ever? Dlouhy roky mi unikalo neco, co nestoji ani za zhlednuti pri dlouhy ceste autobusem. Klasickej precenovanej Burton (milion napadu a kde nic tu nic) opet nic moc nepredvedl.

Až tak moc tě nežere (2009)

Na film jsem se podíval po cestě busem z Paříže do Prahy, páč jsem chtel na začátek něco nenarocnyho a myslel jsem si, ze jde o ten film, kde si rodice Owena Wilsona najmou Sarrah Jessiku Parker, aby dostali mamanka z domu. Nenarocnost souhlasila, ale tenhle film je navíc vymejvarna pro zensky v prechodu a pro fifleny, který si reknou „jo, takhle to v zivote presne chodi“, prestoze takhle to v zivote rozhodne nechodi. Lehka zrada spociva uz v nazvu filmu, kterej slibuje něco jako komedii, ale ona je to upatlaná vata o vztazích bohatejch Amiku, s hodne narvanym obsazenim. Když pominu, ze kazdej chlap tu působí jako gay (B.Cooper odmitne Scarlett Johansenovou s tím, že je zadanej, nacez si sedne do auta a minutu se běloskvoucím chrupem na sebe zubi s Affleckem), jde o jakousi variaci na to, ze baby jsou v dnešním svete stredem vesmiru a chlapi se kolem nich museji otacet jako druzice. Skoro vsechno se da nejak stravit – ale jedna věc, ta me vazne sokovala. Manzelka najde na stavbe cigara a hystericky předhazuje manzelovi, ze tajne kouri jako by slo o nejhorší zločin v historii lidstva („Co jsi nerozumel na věte, jak jsem rikala, ze muj otec zemřel na rakovinu plic?“), borec to zatluce a stíhačka mu sice odpusti neveru, ale karton najitej v kapse kalhot pozdeji spusti hysterickej zachvat a vyusti v rozchod. Reaguje jako kdyby zjistila, ze manzel delal oberstumbanfuhrera v tabore a jejiho otce poslal do plynu. Ale ono pritom něco mnohem horšího – typek obcas tajne kouri! Filmaři pak tohoto původně nejvic empatickyho a sympatického hrdinu vykresli jako ztroskotanyho losera, zatímco jeho stara je vítězkou „co se nasla, a znovu randi“. At zije dnesni vymatlanej hyperkorektni svet, s protlacovanim všech „utlačovaných“ - v tomto pripade jde o pomerne sirokou mensinu „ženy“. Ale zase abych uplne nekřivdil, nejde o hlavni jadro filmu, spis odstin nebo linii, která jim prochází. Takze k filmu celkove: není to vtipny, není to nijak zajimavy, je to uplne zbytečný. Jediny co me opravdu pobavilo, byl jakejsi lodnik, co se bez jakyhokoli propojeni mihne mezi dvěma scenama a vyklada cosi o tom, ze když si holka u vas zajde na velkou, znamena to, ze vam nikdy neda.

Eliška má ráda divočinu (1999)

Tak kde zacit.. Především nechapu, proc ma tento film mezi udajnymi filmovymi znalci tak nizky hodnoceni. Perfektni vizual pripominajici propracovanosti i tématem klipy kapely Seether, zaroven bizarni prasarna s neotřelými napady.. Za me dobry. Dej sice kulha, nebo je tam vlastne nejakej dej? Zaver cosi vysvetli (takze za me další plus, myslel jsem, ze se film na konci v divnosti uplne utopi), ale jinak spousta pasazi, kdy si rikate, o cem to vlastne je? Ale tuto chybu bohate vynahrazuji detaly, uchylny herecky vykony, ksichty jednotlivcu.. Smesna je za me jen jedina věc – obskurni linie s muchomurkami. Chapu, ze film mel byt smyslnej, ale chybi mi opravdu atraktivni hrdinka. Eliska je zajimava, ale stejne jako Zilkova a dokonce i mlada Wilhelmova pusobi skrz vychlastany hlasy dost staře, navíc Zilkovou mam asi az moc spojenou s Tele Tele. V roli sexuchtive mlade servírky proste skoro porad pusobi jak opotrebovana mamina. Celkove: Bylo to divny, bylo to trhly, byl to zážitek. A Dan Nekonecny na Hrad!

Vrať se do hrobu! (1989)

Trebaze to z mého - kulantne receno – jadrného hodnoceni nekterych filmů nemusi byt uplne patrne, taky jsem kvalitativnim výzkumníkem, který se mimo jine - a podobne jako hrdina filmu Vita Jakoubek - venoval „zúčastněnému pozorovani primemu“ coby jedne z etap mnou prave dokoncovane dizertacni práce. Proto když mi TV program nahodne koupeny v jednom z usteckych marketu pripomnel existenci filmu Vrat se do hrobu moc jsem nevahal a film si opatril. Beru ho jako ironickou frašku, místy mozna i zamerne spatne zahranou (?), zato jadrnou a trefnou, která svoji občasnou absurditou umi dost pobavit. Nebo jak jinak si mam vykladat, ze obtloustlej tricatnik s pohledem zmlacenyho baseta jen tak vpluje do tridy plny rozjivenych maturantu, všichni ucitele ho povazuji za žáka a navrch se do nej zamiluje největší kost z rocniku? Film je super exkurzi do obdobi vyhnivajiciho komunizmu, kdy se lidi porad ještě oslovuji Soudruhu a ve skolnim rozhlase se vzpomina na Klementa Gottwalda, ale mladez uz pije Pepsi po hospodách a „beztrestne“ posloucha zapadni muziku. Fraška jako řemen je to i v situaci, kdy Vita ma takovou smulu, když ho v ocekavani velkejch zazitku v posteli s laskou ze skolni tridy vyhmatne tchyne, nacez se vyvali na zemi před obstarozni drbnou v prizemi panelaku. Ani nemluve o fraskoidnim svete unylých akademiku zakleslých ve svých názorech.. Ale to bych vlastne nemel rikat, pokud chci obhájit svoji praci. Zkratka na zaver muzu rict, ze film me nezklamal a trochu bizarne pobavil, coz je ale něco, co jsem od pozdne totacovy komedie s Milanem Steindlerem v hlavni roli v podstate cekal.

Den blbec (2014)

Konec byl trochu divnej, a z pomerne sympatickyho protagonisty se stal pod vlivem alkoholu dost velkej dement. V ponekud nelogickym zaveru najednou zacal schazet i vtip. Predtim ale vic nez obstojny, neco jako Fuck you Gohte s dalsim drsnakem, co se stretne se stylem zivota, na nejz nebyl zvyklej (u Fuck you skola, tady nudnej pojistovak). Misty osvezujici, misty dost predvidatelny. Kvuli podivnymu zaveru se tento krimi eurotrip sesune spis do prumeru, na Zekkiho Millera se rozhodne bude vzpominat dyl.