Být či nebýt (1942)

Pekný filmový dôkaz o tom, že aj z tak smutných tém ako je vojna, sa dá urobiť inteligentná sranda. A o to je to zaujímavejšie, že v čase vzniku filmu bolo fašistické Nemecko ešte na vrchole svojej moci. Nádherná záležitosť, ktorá vám so svojimi niektorými humornými scénkami vyčarí úsmev na tvári. Na ľudí tej ťaživej doby to muselo mať neskutočne pozitívny efekt. 80/100

Legendary (2010)

Fajn športová drámička s rodinným vyznením a s motívom zápasníckeho prostredia. Spracovanie síce nebolo bohviečo, pôsobilo dosť amatérskym dojmom, ale už som videl aj horšie filmy so zápasníckou tématikou. Ten Calov brat bol teda riadna väzba, nechcel by som od neho dostať nakladačku. Suma sumárum, na nedeľné poobedie ako stvorené. 65/100

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Dôstojné zakončenie (aspoň dúfam) celej tej ságy o trampotách s láskou jednej slečinky. Nemám rád R. Zellweger, ale tu sa to s ňou dalo vydržať, dokonca ani nevyzerala ako miešanec Číňana a opuchnutej a botulotoxínom zafixovanej maškary. Dejovo veľmi jednoduché, no zato sa tu našlo pár momentov, ktoré dokázali pobaviť a tiež aj zlepšiť náladu. Priemer. 60/100

Jako ty (2015)

Mám rád podobné filmy, kde je ľudská spoločnosť zobrazená podobne ako aj v tomto snímku - niečo v štýle Veľkého brata, dystopické, uniformné a s nejakou zaujímavou myšlienkou. No tá tu žiaľ bola rozvedená do nezáživného a nudného scenára, bez dramatickej hĺbky a bez emócií. Jediné čo trochu vyčnievalo nad ostatné bola úplná sterilita, ale v každom smere, samotný koniec filmu nevynímajúc. 40/100

Stockholm (2013)

Prečo len väčšina žien naletí na pekné, no povrchné rečičky? Keď je chalan po fyzickej stránke k svetu, tak má u žien z polovice vyhrané, stačí už len netrepnúť nejakú hovadinu a žienka časom na to skočí (našťastie nie všetky)... To ale neplatilo pre žienku vo filme. Tá to mala veru dobre premyslené. Film je rozdelený na dve polovice, tmavú a svetlú časť. V tej tmavej ide práve o tie rečičky a vzájomné oťukávanie sa dvoch sympatických mladých ľudí, no a v tej svetlej sa deje všetko to podstatné čo divák od drámy, šmrncnutej kvapkou psychológie, očakáva. Žienka elegantne mužovi dokázala, že je kretén a prečo je kretén. Úplný koniec sa mi už zdal trocha cez čiaru. Na to, aby to takto skončilo sme o postave tej dievčinky vedeli príliš málo. Nemalo to preto žiaden efekt. 70/100

Šílenství krále Jiřího (1994)

Šialenstvo kráľa Juraja III. ma nezasiahlo tak ako som čakal. Nebolo to zlé, niektoré scénky sa celkom vydarili (humorne aj dramaticky) a páčil sa mi aj spôsob, akým bol vykreslený šľachtický život vtedajšej vyššej spoločnosti, pričom tu bola aj slušná výprava, ale inak sa celý príbeh utápal v nezaujímavej šedi. Skrátka nudy tu bolo viac ako bolo treba. Na druhú stranu potešila zmienka o skutočnej chorobe tohto vladára - porfýrie, pri ktorej takéto stavy nie sú nič neobvyklé. Priemer. 60/100

Christine (2016)

Zaujímavo a veľmi civilne natočená životopisná dráma o jednej reportérke, ktorá radšej všetko vzdala ako sa ďalej potĺkať jej deprimujúcim a ambíciami nenaplneným životom. Ťažko povedať, či chcela niečo zmeniť, alebo len uniknúť. V každom prípade sa jej smrťou nič nezmenilo, ba nie, zmenila sa jedna vec. Po jej smrti sa dostala do povedomia miliónov ľudí. Len škoda, že to nedosiahla za života. Netvrdím, našlo by sa tu pár slabších, nudnejších miest, kde sa scénky zbytočne ťahali, ale celkové vyznenie nie je vôbec zlé. A dramatickou čerešničkou na torte bolo samozrejme to dychberúce finále. Rebecca Hall to zahrala fantasticky. 80/100

Lake Mungo (2008)

Aj keď išlo iba o fiktívny, duchársky dokument, tak ma to po obsahovej stránke dokázalo zaujať aspoň do takej miery, aby som sa nenudil. Vyšetrovanie záhadných úkazov na fotkách a VHS malo svoju hlavu a pätu. To najlepšie však prišlo až nakoniec, keď celý príbeh osudu utopeného dievčaťa konečne zacvakol do uceleného celku. Tá mysteriózna osudovosť a istá nevyhnutnosť blížiacej sa smrti bola pomerne pôsobivá. Lepší priemer. 65/100

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Po vizuálnej stránke naozaj vymazlené. Páčila sa mi hlavne kamera, výprava a kostýmy. Ani trikové efekty neboli najhoršie. Po hereckej stránke sa mi najviac pozdával Eddie Redmayne, ktorý svoju postavu pološialenca, možno až nezdravo milujúceho čarovné zvieratká, zvládol na jednotku a so svojou typickou "zasnenou" charizmou. S obsahovou stránkou to už bolo slabšie. Celý príbeh na mňa pôsobil nekompaktne a dosť chaoticky. Možno to bolo až príliš rýchle, čomu nepomohol ani miestami dosť zvláštny strih. Celkovo však spokojnosť, čakal som síce viac, ale ani nie som veľmi sklamaný. Navyše zvieratká boli čarovne krásne, páčil sa mi hlavne hrabáč, ten nemal chybu :D. 75/100

Jelena (2011)

Ani by som nepovedal, že udalosti a chovanie sa ľudí v tomto snímku odzrkadľujú súčasnú ruskú spoločnosť. Skôr to platí na ľudí všeobecne, nech sa nachádzajú kdekoľvek. Nečestné konanie a konanie z chamtivých pohnútok tu bolo odjakživa. Najväčší problém vidím v zbytočnej uťahanosti jednotlivých scén, nekonečné zábery na detaily a pod. Keby aspoň tieto formálne vyjadrovacie prostriedky slúžili na budovanie a dopĺňanie príbehu, ale s ním samotným mali iba málo spoločné. Preto jediné, čo sa tým dosiahlo bol rušivý efekt. Na druhú stranu sa mi však páčilo, ako sa počas filmu menil a vyvíjal môj postoj k Jelene. Od celkom príjemnej, starostlivej a tichej osôbky až po nesympatickú a zlú ženu, pričom od jedného pólu k druhému sa prechádzalo pekne pomaly a plynule. Lepší priemer. 65/100

Časové pásmo bylo změněno