Vražedná terapie (2001)

Celkom príjemné prekvapenie. Dejová linka je vystavaná umne, žiaden priamočiary lacný dej nehrozí, ale tiež to nie je ani nič komplikované, čo by sa nedalo pochopiť. Filmom vládne slušná atmosféra, ktorá pekne postupne graduje až do samotného finále. Aj koniec sa vydaril, slušne vypointovaný, niečo ako z pera Stephena Kinga. Čisto subjektívne, keby sa pridalo viac hororových prvkov, mohlo ísť o vynikajúcu atmosferickú pecku. Ale spokojný som aj tak. 70/100

Dívka na mostě (1999)

Film s neskutočne vyšperkovanými dialógmi. Od prvého momentu ma Paradis očarila, vizuálne aj zvukovo, a ja som tak nemohol odrhnúť oči od obrazovky. Podmanivá, uhrančivá, laškovná, šibalská, šikovná, odvážna, smutná, veselá, naivná.... taká bola jej postava vo filme a všetky tieto náladovo-povahové črty zvládla zahrať na výbornú. Každé jedno gesto oboch hercov zosobňuje esenciu rodiacej sa lásky, tak presvedčivo zahranú ako málo kde. Stupňuje sa s každým dopadnutým nožom a každým ďalším rozhovorom, až do momentu, keď obaja pochopia, že môžu existovať iba spolu, len tak budú obaja šťastní. Naozaj prekrásny vizuálno-zvukový zážitok s veľkou obsahovou hĺbkou a peknou pointou. 85/100

Rodinná oslava (1998)

Tak to bola psycho paráda. Dejová linka niečo vyše polhodinky nejak zvlášť neoslovila, ide o nezáživné sťahovanie postáv do hotela, predstavenie ich základných povahových obrysov a prípravu oslavy. Aj keď je atmosféra už od začiatku nasiaknutá istou predtuchou blížiacej sa búrky, nešlo o nič svetoborné. Už som pomaly začal v duchu nadávať, že čo to je za nudnú vtákovinu, myslel som si, že pozerám nejaké video zo stužkovej. Logicky sa dostavila rozladenosť, pretože zlá severská dráma, to je pre mňa zatiaľ niečo výnimočné a naozaj raritné, ale potom páni, potom prišla zmena a dočkal som sa svojej odmeny. Od príhovoru najstaršieho syna sa snímok preklopí do ťažkej, surovej drámy s postupnou kryštalizáciou psychologickej stránky charakterov hlavných postáv. Hotová dramaticko-psychologická balada. Päť hviezd nedávam iba kvôli prvej tretine, ktorá mi nesadla tak ako zvyšok filmu. To je však len môj subjektívny pocit, celkový dojem je aj tak vynikajúci. 89/100

300: Vzestup říše (2014)

Som veľmi milo prekvapený, dôstojné pokračovanie jednotky, v niektorých smeroch je dokonca dvojka lepšia ako jednotka. Minimálne v tom, že má prepracovanejšiu dejovú linku. Vizuálna stránka je naozaj výborná, ani na akcii sa nešetrilo (more krvi, lietajúce končatiny.....). Jediné čo by som vytkol je až prehnané množstvo spomalených záberov, keď je to v norme tak je to dobrý a fungujúci nástroj, nič sa však nemá preháňať. Čakal som zábavu a pastvu pre oči a zábavu a pastvu pre oči som aj dostal, takže u mňa veľká spokojnosť. 85/100

Čekání na zázrak (2009)

Nádej je asi to správne slovo, ktoré vystihuje tento mozaikovitý príbeh. Nádej na zmenu k lepšiemu, nádej na vyrovnanie sa so svojimi chybami a nádej na odpustenie a lásku. Obsahová, myšlienková stránka filmu je veľmi dobrá, príbeh má čo ponúknuť. Len forma bola na mňa trochu pomalá, akoby zasnená a bez energie či atmosferického náboja. Platí to hlavne pre prvú polovicu, potom sa to v tomto smere zlepšilo a ja som si na tempo postupne zvykol. Ide o takú hodnotnú jednohubku, ktorá je ale trochu zasnená a komótna, preto snímok nemusí sadnúť každému . 70/100

L. A. - Přísně tajné (1997)

Veľký rest z minulosti je už konečne za mnou. Musím potvrdiť, že je to naozaj také dobré ako sa hovorí. Kriminálky síce nie sú pre mňa to pravé orechové, ale keď sa nájde niečo inteligentné, prípadne originálne, tak prečo nie. V prípade tohto snímku by som sa priklonil k tej inteligencii. Zápletka je vystavaná naozaj zaujímavo a ešte zaujímavejšie je jej rozpletanie. Filmu výrazne pomohla aj skvelá herecká zostava, v tomto smere určite nie je čo vytknúť. Preto nezostáva nič iné iba vychutnať si príbeh a čakať ako to celé dopadne. Na druhú stranu však, celkový dojem na mňa päťhviezdičkovo nezapôsobil, ale to je vyslovene len môj subjektívny pocit. 85/100

eXistenZ (1999)

Celkom sci-fi úlet. Vo filme je množstvo prvkov a inovatívnych nápadov, ktoré vzbudia pozornosť alebo pobavia. Napr. taká živá, zmutovaná hracia konzola, zbraň z kosti so zubmi miesto nábojov, bioporty v chrbtici a pod... Keď sa nad tým tak zamyslím, celkovo príbeh nie je nejak zvlášť zaujímavý, vlastne je dosť jednoduchý, v tomto prípade mi to však vôbec nevadilo. Všetko nahrádza mne obľúbený sci-fi motív - splývanie jednotlivých realít a následná neschopnosť rozlíšiť čo je skutočné a čo nie. Síce ma to nebavilo tak ako napr. v Počiatku (2010), ale aj tak potešilo. Možno by som trocha zapracoval na výprave, doplnil dejovú linku o nejaký zaujímavý nápad a prelínanie realít ešte viac prepracoval. Inak celkom spokojnosť. 70/100

Téměř dokonalý zločin (2000)

Raimiho charakteristický rukopis. Opäť mi raz dokázal, že v jeho filme môže chýbať všetko možné, ale atmosféra nie. Vcucla ma hneď od začiatku a nepustila až do konca. Dejová linka je zaujímavá a rozuzlenie ešte lepšie. Aj herci odviedli skvelú prácu, hlavne C. Blanchett a K. Reeves, ktorý ukázal, že vie zahrať aj skvelého záporáka. Filmu sa dá naozaj iba máločo vytknúť, možno len miestami trocha pomalšie tempo a pár uťahaných pasáží. Inak skvelá práca. 85/100

Procitnutí (2011)

Mám veľmi rád duchárske horory s dobovou atmosférou, čo je aj tento prípad. Moje očakávania sa naplnili. Film má síce pomalší rozbeh, ale keď hlavná hrdinka príde do tej školy, atmosféra rapídne stúpne, snímok naberie na obrátkach a až do konca už nedá vydýchnuť. K tomu treba ešte pripočítať skvelú hudbu a ľakačky, pri ktorých môže divákovi aj zabehnúť. Čo si však cením najviac je celkom slušný príbeh, ktorého rozpletanie ma náramne bavilo, pričom tajomno pekne gradovalo až do samotného konca, ktorý je len tak mimochodom skvele vypointovaný, s miernym nádychom psycha. U mňa preto spokojnosť, film je typický predstaviteľ duchariny, ktorá ponúka aj peknú a prepracovanú príbehovú nadstavbu. 80/100

The Ward (2010)

Hororík, ktorý milo prekvapil. Možno síce nie je na čisté 4 hviezdy, v podstate som bol dlho rozhodnutý dať 3 a film ohodnotiť ako silný priemer, ale potom prišiel koniec a ten celkový dojem výrazne zlepšil. Mám rád, keď je finále vypointované a šokujúce. A to je presne tento prípad. A to ani nehovorím, že aj samotné rozmotávanie príbehu už od začiatku nie je na zahodenie. Skrátka ide o horor, kde nebavia len hororové prvky (skvelé masky, dobrá atmosféra, ľakačky, hudba...), ale zaujme aj samotný príbeh. No a skvelý koniec toto všetko len vygraduje. Odporúčam, slušná ducharina. 75/100