October Gale (2014)

Príjemné vidieť Patriciu Clarkson v hlavnej úlohe. Očividne natočené za málo peňazí... Pár pekných scenérií, menej napätia ako sa od thrilleru očakáva (a to ma na tom baví), málo strihov, veľa statickej kamery, niekoľko niekedy aj trápne vyznievajúcich dialógov. A tak to len pomaly plynie a dve stratené duše sa nachádzajú... Fajn.

Divočina (2014)

Silný príbeh a veľmi slabé filmové spracovanie, slabý scenár, kamera a ani herecké podanie nepresvedčilo (výnimkou je výkon Laury Dern - skvelá filmová mama, ktorú život nešetrí ale aj tak srší optimizmom.). Škoda tej premárnenej príležitosti. Idem si prečítať knihu.

Hlava v oblacích (2004)

A veď nie je to zlý film, ale pre mňa sú tieto femme fatale príbehy so zlým koncom už strašné klišé. Ale herecky (hlavne čo sa týka Charlize a Penelope) zvládnuté na 100%.

V cizí kůži (2005)

Tak málo komentárov a také nízke hodnotenie? Veď toto je skvelý film. Jasmin Tabatabai a Anneke Kim Sarnau boli úžasné, príbeh silný, v rámci filmov s queer a multikulti tématikou jeden z top filmov.

Kód Enigmy (2014)

Pekne odvedená práca, i keď nijako prekvapujúca. Vadili mi hlavne zbytočne emočne nabité momenty, tak veľmi charakteristické pre americkú (nielen) oscarovú produkciu, pri ktorej sa asi vychádza z predpokladu, že priemerný divák je debil. Avšak aj napriek tomu tu ide o hodnotný film hlavne kvôli výberu a stvárneniu príbehu o živote Alana Turinga a outsiderskému lajtmotívu. Svet potrebuje outsiderov a outsidery okrem iného potrebujú filmy, v ktorých sa zrkadlia. A vlastne ani Keira Knightley veľmi nevadila.

Björk: Biophilia Live (2014)

Z kina som odchádzala očarená. Björk je jednoducho jedna z najlepších. Veľké uznanie si zaslúži aj islandský zbor. Neuveriteľné, čoho je schopný ľudský hlas. Bolo mi veľkým potešením.

Olive Kitteridgeová (2014) (seriál)

Škoda tej pozliepanej poslednej časti, ktorá, ak by bola dobrá, tak by dala tomuto citlivému zobrazeniu života dôstojný koniec. Frances McDormand bola vo svojej role veľmi dôveryhodná, žiaľ, limitoval ju samotný scénar. Bill Murray bol úplne zbytočná herecká investícia. Richard Jenkins bol zato skvelý až do konca, s Frances McDormand vytvorili skvelý herecký koncert. Každý z troch dielov mal pomalé plynutie, málo scén, ktoré ale vypovedali veľa. Žiaľ, v poslednej časti bolo potrebné (naozaj to bolo potrebné?) narýchlo dopovedať príbeh a to až tak rýchlo, že to pokazilo to najkrajšie na tomto seriály. Cholodenko si nastavila laťku vysoko a sama si ju aj podliezla. Najlepší počin tak od nej naďalej zostáva High Art. I keď veľmi som chcela, aby to bola Olive.

Olga (2014)

Olge Havlovej chýbala ješitnosť, ktorá je niekedy vďačnou vlastnosťou pokiaľ ide o kameru. A preto obraz o nej získavame skôr sprostredkovane. Zaiste bola výnimočnou ženou, ktorá však nepotrebovala, aby sa o nej veľa hovorilo. Ale my sme zvedaví/é. Neviem, či tento dokument našu zvedavosť nasýti, alebo ju prehĺbi, u mňa asi zvíťazil pocit, že viac sa jednoducho nedozviem. Aj takou ženou bola Olga. Tajomnou bez vedomej potreby tak pôsobiť.

Dort (2014)

Jennifer Aniston je ako stvorená pre túto rolu. Aj napriek tomu, že ju poznáme najmä z komédií, je v nej oveľa viac ako len čistá komickosť (to viac predviedla napríklad už vo filme The good girl). Tu mohla ukázať oboje - talent pre dramatické role a zároveň aj sarkazmus a humor. Adriana Barraza sa postarala o veľkú dávku nehy. Oceňujem aj jednoduchú kameru a pomalé plynutie, ktoré dalo vyniknúť príbehu. Skvelo namiešaný film. Aj bolel, aj dal nádej.