Trainspotting (1996)

O drogách: ak to má byť komédia, tak Saving Grace. Ak to má byť dráma, tak Requiem For a Dream. Ak to má byť od každého trochu, s výbornou hudbou, tak potom Trainspotting.

Legenda o "1900" (1998)

Opustený hneď po narodení v roku 1900, strávil celý život na lodi. Geniálny hudobný samorast, sebaistý a suverénny na palube, mimo nej však zmätený a stratený. Taký je "1900" v podaní Tima Rotha a vy mu to všetko veríte, lebo vám nedáva inú možnosť. K tomu výborná hudba a výsledkom je film, na prvý pohľad nenápadný, avšak o to zaujímavejší.

Čtyři pokoje (1995)

Zvyčajne skvelý Tim Roth rolu pikolíka tragicky prehráva a zráža dole už tak priemerné hodnotenie navzájom kvalitatívne nerovnocenných poviedok. Rodriguezovi však naozaj niet čo vytknúť, nespochybniteľný vrchol filmu.

Matrix Reloaded (2003)

Žánrová odlišnosť medzi prvým Matrixom a Reloaded ma nepotešila. Len samotná príslušnosť k výbornému predchodcovi ma neprinúti sledovať slabý film, keď mám na výber lepšie alternatívy. Súboj Neo vs. Smith nahradím bojovou scénou z Blade 2, diaľničnú scénu vymením za Terminátora (či už dvojka alebo trojka), nadržanú tanečnú párty zo Zionu zaskočí Renton z Trainspottingu a takto by som mohol pokračovať. Nastolené existenčné a kauzálne otázky sú pre bežného konzumenta nestráviteľné a hlavne nezodpovedané. Nie, nie, takto sa pozícia kultu neobhajuje.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tarantino nie je najlepší režisér, Travolta nie je najlepší herec, ani Pulp Fiction nie je najlepší film. Kult? No neviem, každopádne však zábava ako máloktorá. Nie však najlepšia.

Gauneři (1992)

Kto koho drží v šachu? Kto je zradca? Kto nedáva sprepitné? Kto to všetko natočil? A prečo je to, sakra, tak dobré?

Planeta opic (2001)

Načo to porovnávať s originálom? Mne to ani na um neprišlo. Už od začiatku sa dá tušiť akým smerom sa bude film uberať. Zábava ktorá vás nenúti zamýšľať sa nad otázkou "čo keby". Jednoduchá dejová línia ponúka jednoduchú zábavu, tak načo si to komplikovať.

Klub rváčů (1999)

Fincher natočil Seven, jeden z najlepších thrillerov vôbec. A hral tam Pitt. Fincher natočil Fight Club, jeden z najlepších akčných filmov vôbec. A hral tam Pitt. Čakám na chvíľu, keď Fincher natočí komédiu. a bude tam hrať Pitt.

Frankenstein (1994)

Adaptácie klasických diel by mal do filmovej podoby prevádzať už len Kenneth Branagh. Na čo siahne, to sa stáva lahôdkou pre diváka. Či už ide o drámu, rozmarnú komédiu alebo horor, pod jeho režijnou taktovkou sa rodí novodobá filmová "klasika". Výborné herecké výkony len potvrdzujú vysokú kvalitu výsledku.

Živě z Bagdádu (2002) (TV film)

Film s výpovednou faktografickou hodnotou vám ukáže v čom spočíva práca vojnových spravodajcov a čo sú schopní spraviť kvôli práci. Nie, tu nejde o nezmyselný hazard so životom ale o prísnu profesionalitu. Herecké výkony na úrovni a použitie autentických záberov vás dostanú priamo do centra diania.