Kobra (1986)

Viděl jsem teď Kobru po asi 30 letech a je to jeden z těch ryzích superhrdinských akčňáků přesně z poloviny 80.let - vizuálně někde mezi Terminátorem, Komandem a Rockym IV. Ovšem tam, kde mají hrdinové jako Rocky nebo Rambo větší hloubku v podobě vnitřních démonů a bojují nejenom se zlem tam venku, ale i sami se sebou, tak Stalloneho Marion 'Cobra' Cobretti je ultimátní drsoň s ikonickými pilotními brýlemi a sirkou v puse, chladně hláškující a nikdy nechybující. Film funguje jako oddechová testoteronová zábava, ale právě ten nadlidský rozměr hlavního hrdiny a slabší jednoduchý scénář mu nakonec ubírají na hodnocení.

Kdo mi jde po krku (2021)

Béčko od Sheridana se spoustou zrecyklovaných herců z Yellowstone a jiných jeho scénaristických a režisérských počinů, z nichž se tento film řadí k tomu nejslabšímu, co jsem od něj zatím viděl. Ale má to pořád ty prvky, které od jeho filmů čekáte, dobře natočené přestřelky, drsní venkovštví hoši v nadupaných pickupech, příroda, živly, atd. Jen bez té studené a herecky prázdné Angeliny bych se obešel. PS: Doporučení pro fanoušky Hrdinů ohně (Only The Brave), má to podobný vibe, i když povhopitelně příběhově a herecky mnohem slabší.

Yellowstone - Season 4 (2021) (série)

Spoiler: V recenzi na první řadu jsem chválil, že Yellowstone je sice v jádru takový Dallas, ale s dostatkem toho, co v Dallasu bylo spíše jen okrajově (nebo vůbec) a co od podobného seriálu očekáváte - rančerská práce, působivé přírodní scenérie, život původních obyvatelů, drsné a realistické akční scény. Ne, že by to v třetí a čtvrté sérii chybělo, ale víc vylézají na povrch dallasovská melodramata, nepravděpodobné situace a hlavně vztahy a postavy, jejichž zasazení do děje působí dost na sílu. Nevychovaný sirotek z ulice, jež je najednou div ne vnukem vrchního šéfa Duttona, či jeho aktivistická milenka, která je ztelesněním světa, proti kterému bojuje, ale kvůli níž je najednou ochotný dělat neuvěřitelné věci, jako například skoro zavrhnout vlastní dceru. A Jamie najde svého vlastního otce, který zabil Jamieho matku a hned s ním koupí dům a naslouchá mu jako vrchnímu našeptávači. Celé toto schéma často vágně a zjednodušeně načrtnutých motivací, vztahů a občas i ne úplně uvěřitelně zahraných scén a dialogů výsledný dojem docela sráží dolů, přesto to ještě stále zůstává na 80%.

Yellowstone - Season 1 (2018) (série)

Tenhle seriál byl natočen asi na zakázku pro mě. Mám totiž slabost pro Montanu a přírodu Skalistých hor. Mám slabost pro popularizaci palčivých témat spojených s dnešními potomky amerických indiánů, žijích v rezervacích. Mám slabost pro charismatické herectví Kevina Costnera a mám slabost pro moderní westerny, kde se drsní chlápci a jejich obrovské moderní pick-up trucky a SUVéčka prohání po odlehlých silnicích, kde se chodí za zábavou na rodeo a do dřevených barů, kde se pije pivo z malých lahví a pro ránu nejde daleko. Ale zároveň jsou tu výjevy ze života v luxusních srubech, před spaním se pije sklenka whiskey, nebo bourbonu a občas se musí pořešit byznys v kravatě, přesto jde jinak o život ve stájích, v ohradách, blátě a prachu a na pastvinách. Takže jsem první sérii po pár letech odkládání zhltnul za pár dní jako malinu. Přesto není bez chyby a vykreslení některých postav mi připadá trochu schématické a klišovité. Costner tu vlastně hraje takového J.R.Ewinga, prostě obávanou hlavu elitní a nevkusně bohaté rodiny a i ostatní členové tu  určitým způsobem připomínají Dallas - nejmladší benjamínek, prostý kovboj, by byl tátovým nejoblíbenějším potomkem, ale žije v indiánské komunitě a s jednou indiánkou má dítě. Ale hlavně neuplyne den, kdy by se naprosto nelogicky nedostal do nějakého průseru, který na první pohled vypadá jako dobráctví, které by přece udělal každý chlap. Jeho sestra je obávaná byznysmenka, která je jinak veskrze cynická arogantní kurvička a propijí se do záhuby. Zároveň sourozenecky soupeří s dalším z bratrů, úspěšným a schopným právníkem, který není zrovna tátovým oblíbencem a jak se zdá, je to jen proto, že je oholený a chodí v obleku a není zarostlým kovbojem ve flanelce. Reálně je pro mě první série tak 87%, což ovšem ve spektru hodnocení na ČSFD znamená 5 hvězd.

Oldřich a Božena (1984)

Na poměry tehdejších historických inscenací z dávné české historie až nebývale brutální film, obsahující naturální scény ubodání divokého kance a především uříznutí hlavy a vykrvení živého kohouta. Samotný děj je sice docela chaotický, ale má to atmosféru a umí vtáhnout do děje, někdy ale herci dobově pateticky přehrávají.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Vzhledem k podobě v obličeji a schopnosti vyváznout z jakéhokoliv zajetí tu Russell Crowe hraje vlastně takového westernového Krejčíře.

Tobruk (2008)

Marhoula mám rád a díkybohu za tvůrce jako je on, kteří nehledí na ekonomické zájmy a snaží se u nás o kvalitní kinematografii, se kterou se můžeme pochlubit i v zahraničí. Tobruk na mě ale působil spíš jako několik (ne nutně navazujících) epizod ze života jednoho československého praporu během II. sv. války. Že se i přes jeden z tehdy největších tuzemských filmových rozpočtů nepodařilo napodobit gigantické hollywoodské produkce je pochopitelné, syrovosti jiných zahraničních válečných vzorů (ano, mám na mysli "Jdi a dívej se") se taky podařilo přiblížit jen z části. Ale absenci zajímavé dějové linky s nějakým vypointovaným závěrem při vší snaze omluvit nedovedu. Oceňuji ale námět a některé herecké výkony (zejména bezcharakterní Nebřenský byl výborný a v závěsu za ním naopak charakterní Nahálka). Dávám 4 hvězdy, ale reálně je to tak 70%.

Okupace (2021)

Je to své, na tuzemské poměry originální, zábavné a tématicky bohužel opět velmi aktuální. Je z toho cítit obrovská inspirace Tarantinem, ale k úplné dokonalosti tomu chybí ještě zásadnější twist a větší vypointovanost, po které by vám zůstala ústa dokořán. Herecké výkony sice velmi dobré, ale Pechlát ke konci trochu přehrával až moc na sílu, každopadně Jeřábkova konfrontace se sovětskými vojáky byla výborná.

Záhada hlavolamu (1993)

Když byl film na začátku 90.let novinkou, pamatuji si, že jsem ho z nějakého důvodu nedokázal dokoukat, oproti stejnojmennému seriálu z konce 60. let mi přišel jaksi příliš umělý, nedokázající úplně vystihnout klukovskou touhu po dobrodružství, místy dokonce až depresivní. Dnes už vím, že za to mohou z části strojené (ač ne vyloženě špatné) herecké výkony a dialogy hlavní herců, ž části práce maskérů - chápu, že inspirací byl i komiks, ale ty umělé pihy a svítivě zrzavé nebo blonďaté vlasy mi přišly směšné už jako dětskému divákovi. A z části také to, že film je ve snaze o vystihnutí atmosféry Stínadel chvílemi až příliš tmavý, temný, šedivý, chladný. Což zpětně nyní oceňuju až jako dospělý divák. V souvislosti s tím, jsem si při porovnání se stejnojmenným seriálem z roku 1969, který byl sice černobílý, ale v dětství mě bavil víc, uvědomil, co je klíčové pro podobný druh pořadu, určeného dětem a mládeži - děj může být bezpochyby strašidelný, napínavý a s hmatatelným nebezpečím - ale stejně byste ho chtěli zažít. Proto mě tehdy chladné, nehostinné a depresivní ztvárnění tohoto filmu nedokázalo v dětství zaujmout - tvůrci totiž nedokázali na svět věrohodně nahlédnout dobrodružnýma klukovskýma očima. Celkově jde ale bezpochyby o povedené dílo.

Smrt krásných srnců (1986)

Musím říct, že první polovina filmu plná fanfarónského prodávání vysavačů mě moc nebavila, ale dramatičtější druhá polovina je klasická kachyňovina, která vás připoutá k obrazovce. Přesto mě asi více bavili Zlatí úhoři, přišli mi jaksi celistvější, poetičtější, více z dětského pohledu a více do hloubky rybaření a kumštu umět přečíst přírodu.