Forrest Gump (1994)

Zemeckis to hrá na city a zjavne mu to vychádza.... krásne ulízaný, vyumelkovaný film s výbornou réžiou (najlepší Zemeckis dovolím si tvrdiť), výborným obsadením a dobou muzikou(Sweet Home Alabama je best :) ) a prakticky aj so všetkým ostatným. Celé to do seba dokonale zapadá, je to milé, má to pointu, pobaví to aj dojme... ale srší z toho istá vypočítavosť... či už je to z niekedy až nezdravého súcitenia s hlavným hrdinom a obrovským množstvom náhod, atentátov na všetkých prezidentov a šťastia v nešťastí. Scéna "Watergate" vyslovene trápna. A pravdepodobne najlepšia reklama na Najky akú som kedy videl. 85%

U Konce světa (2013)

Parádne zakončenie Cornettovej trilógie. Iste, veľa fórikov tu už bolo (skok cez plot, obal Cornetta na plote) a ono v podstate vo všetkých filmoch trojice Wright-Pegg-Frost ide vlastne o to isté. Toto prevedenie bolo dospelé, inteligentné a vizuálne a scenáristicky namakané. Pohotové a rýchle dialógy, suchý humor a nadpriemerné herecké výkony. Keby World´s End nie je komédia ale ozajstné akčné sci-fi, (samozrejme s prepracovyným scenárom) trojica by sa nemala ani tu za čo hanbiť.75%

Americký zločin (2007)

Pozor!! Tento film klame. Stačí si len prečítať obsah, a hneď vás zaujme, len preto o čo tam ide a že je to podľa skutočnej udalosti, čo mladému režisérovi a scenáristovi(ešte lepšie debutantovi, lebo O´Heaverove predchádzajúce režijné počiny neboli natoľko filmársky dôležité ako práve tento) nepochybne zahrá do karát. Musím sa priznať, že aj ja som pri prvom zhliadnutí oslepený témou a krutosťou absolútne ignoroval deravý a strohý scenár, podpriemerné herecké výkony a nevýraznú začiatočnícku réžiu. No s kľudným svedomím môžem aj tak oznámiť, že to bol v žánri aj tak ľahký nadpriemer – práve kvôli téme a samozrejme Ellen Page. Proste, téma ma natoľko zaujala, že keby dám menej než štyri šiel by som sám prosti sebe.70%

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Wisemanov talent ohúriť nenáročné mladšie publikum sa tu prejavil naplno – scenáristicky nápadité, aktuálna téma, dobrý casting(vyzdvihujem najmä slizkého Olyphanta, Maggie Q a Kevina Smitha :D – Willisa netreba spomínať :) ) a najmä prevedenie. Už to nie je TÁ Die Hard z 90-tych rokov, pre drsných chlapov, už sa aj ona musela prispôsobiť súčasnému Hollywoodu. Táto je napríklad s minimom fuckov a krvi, ale veľmi dobre natočená a zábavná. Možno je to začiatok novej éry. 90%

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Milé, vizuálne atraktívne, s hlbším posolstvom, ale nudné a niekedy silno artové, čo platí o prvej polovici, ktorej by trocha dynamiky určite nezaškodilo. Je tu dosť vidno, že autori chcú silno a okato vyvolať šok najmä u popkultúrneho amerického publika, čo sa im pomerne aj podarilo, aj keď je to stále veeľmi nereálne a pritiahnuté.55%

Hugo a jeho velký objev (2011)

Nádherné vizuály, Scorseseho óda na film. Ale zdalo sa mi to všetko také nijaké. Všetko učesané do milej, nevinnej detskej podoby, aj keď sa tu pojednáva o vážnej téme. Film vás vtiahne a pohltí, ale rovnako ľahko sa vám z tohto víru podarí vyplávať a podbne ľahko zabudnete na hlavnú myšlienku a v mysli vám zostane len robot, neuveriteľne nádherná parížska vlaková stanica , zasnežené ulice a neznesiteľný Cohen.70%

Vlk z Wall Street (2013)

Pecka!!! Už som si asi vytvoril akú-takú predstavu čo by som chcel asi robiť po skončení školy. Wolf of Wall Street je od začiatku do konca nadupaný sexom, drogami, vulgarizmami, ale aj pohotovými dialógmi a nesporným filmovým umením – od scenára, strihu cez výbornú dynamickú kameru až po réžiu. Scorsese je maník, ale neprečítať si jeho meno v titulkách a niekto by mi povedal, že to režíruje on. Odlišné oproti Good Fellas či Shutter Island – o poznanie odľahčenejšie a dynamickejšie, podobne ako uvodne sekvencie Letca. Z filmového hľadiska totálna špička, a z morálneho? Tu nech si každý utvorí vlastný názor – za veľký zločin tu neprichádza až taký primeraný trest, čo je z istej stránky pozitívne posolstvo, ale pri sledovaní hlavnej postavy (inak DiCaprio výborný, rovnako ako aj Jonah Hill, ktorý síce opäť hrá uletenú postavu ale omnoho profesionálnejším štýlom) má divák zmiešané pocity – niekedy som sa mierne pozastavil, ale väčšinou som sa pousmieval, aj keď to na smiech rozhodne nebolo. A práve toto činí film ešte výnimočnejším. 100%

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Z prvého Hellboya som bol veľmi milo prekvapený, aj keď mu výraznejšia typicky komiksová akcia viac-menej chýbala, no nahrádzala ju pestrá škála príšer od výmyslu sveta. A ak ste si mysleli, že to bolo všetko(aj ja som si myslel, že del Toro už z vizualizmu veľa nevyťaží) tak ste na omyle! TOTO bolo neuveriteľné fantasy s ešte rozvinutejším príbehom než v prvom dieli. Ale prehnanú akciu nečakajte - je jej viac ako v jednotke, no v záplave všemožných oblúd a vynikajúcej výpravy sa vám úplne stratí z očí. del Toro je neuveriteľný detailista a je to vidieť na každej z postáv - Doug Jones dokonalý :))

Big Lebowski (1998)

"To sú tí nacisti?" "Nie to sú nihilisti, nemusíš sa báť" :D Najvtipnejší, najpohodovejší a najviac cool film aký som kedy videl. No vážne. Coenovci vás týmto filmom absolútne odrovnajú a zdá sa že sú viac doma v komédiach než v drámach a trileroch. Ale aj tie sú typicky "coenovské" 100%

Zjizvená tvář (1983)

Výborná gangsterka - brutálna, kreatívna a našlapaná celé tri hodiny. Príbeh o Kubáncovi, ktorý ide z dola hore, presne ako samotný Stone :) Prepracovaný scenár, výbroná réžia, kamera a herecké výkony. Nevadila mi ani dlhá stopáž. 100%