Top Gun: Maverick (2022)

Dámy a páni, videl som tento skvost desaťročia (aspoň čo sa čsfd databázy týka) a... podľa môjho skromného názoru som bol svedkom ďalšieho prehypovaného počinu. Tento snímok je natoľko bezcharakterný, že žmýka do poslednej kvapky svojho filmového predchodcu a servíruje jeden nostalgický moment za druhým. Námet filmu je ako vystrihnutý z 90-tych rokov minulého storočia, čo beriem skôr ako mínus, keďže tým pádom môžeme pokojne ignorovať mozgovú časť zameranú na myšlienkové pochody a postačí mať zapnutú iba tú senzorickú. Je teda očividné, že scenár musel byť napísaný bezprostredne po prvej časti a len minimálne doladený do podoby vyhovujúcej súčasnosti (novšie stroje protivníkov, anonymný nepriateľský štát). Čo je na tomto filme najospevovanejšie a nepopierateľne dych berúce je kamera, kamera a kamera. Nedá sa uprieť novátorský prístup s cieľom posunúť sa opäť o kúsok bližšie k realistickosti a chvíľami až k hraniciam bezpečnosti. Za tento aspekt určite klobúk dolu a všetky tri hviezdy k tomu. Ak by som to mal zhrnúť, tak tento letecký stroj je poháňaný poriadne prepáleným leteckým benzínom s (pa)chuťou nostalgie a B-čkového akčného scenára.

Tenet (2020)

Nolan je bezpochyby jedným z najlepších filmárov tejto doby a zaslúži si byť uznávaný za jeho, zakaždým čímsi originálne diela. V tomto prípade na to ide taktiež šikovným spôsobom a už vopred sa vás snaží upútať názvom svojho aktuálneho počinu. Tenet, na artikuláciu jednoduché vymyslené slovíčko, ktoré sa bude dať vysloviť bez problémov azda v každom jazyku. Herecké obsadenie je na úrovni a Washington jr. spolu so zdatne sekundujúcim Pattinsonom sú uvereniahodní, ale ničím neohurujúci. Miestami im ich herecké predstavenie kazí scenár, keď sa v niektorých momentoch zdá, ako keby vzájomné dialógy o alternatívnej realite zo seba sypali už len zo zotrvačnosti. Kamera je veľa krát strhujúca, ale v záverečnej pol hodinke až príliš neprehľadná aj vďaka "geniálnemu" nápadu s reverzným časom. Po hudobnej stránke sa nedá takmer nič vytknúť, azda len to, že vo všeobecnosti trefné znepokojujúce a napätie budujúce tóny, boli už niekedy cez čiaru a tým pádom uchu nepríjemné. Nolan si zobral na spracovanie opäť neopozeraný námet, ale pretaviť ho do skonzumovateľnej podoby bolo tentoraz nad jeho sily. Striedanie časov zmätie diváka natoľko, že už zostáva vnímať len efekty a dej mu postupne uniká. Myslím, že ani tri ďalšie projekcie by mi nepomohli, aby som sa v podávanom labyrinte časov zorientoval lepšie. Na záver len zhrniem, že za trikovú stránku si tento snímok zaslúži byť minimálne nominovaný na zlatú sošku, ale očakával som, že nebude jediná, ktorá prevýši všetko ostatné. Po sérii takmer dokonalých ukážok režisérovho talentu tu máme opäť nápaditú a špeciálnymi efektmi popretkávanú, ale zato v ostatných smeroch a hlavne v tom scenáristickom, pokrivkávajúcu (viac) akčnú (menej) drámu. !Spoiler! Neviem, či je to nepochopením z mojej strany, ale v záverečnom bojovom spletenci realít som nevidel okrem jedného nepriateľského vojaka žiadnych ďalších, proti ktorým by všetci tí odvrátitelia armageddonu tak urputne pálili zo svojich automatických zbraní.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Najnovší Iňarritov počin prekonal moje očakávania vo všetkých smeroch. Vynikajúci Dicaprio s rovnako excelentne sekundujúcim Hardym zvládli zhostenie sa svojich úloh s bravúrnym odhodlaním, vďaka čomu im uveríte každú jednu hlášku a mimiku z ich špinavých tvárí. Herecké výkony celkovo, sú v spojitosti s trikovými efektami doslova dychberúce a tak aj bez, v súčasnosti peferovanej tretej dimenzie, som nemal pocit že je moje vnímanie o niečo ochudobnené. Akčná kamera prenasledujúca aktérov v kaskadérsky najodvážnejších kúskoch priniesla môjmu hráčskemu srdcu obrovské potešenie. U mňa jednoznačne film roka a odporúčanie na najvyššie filmové ocenenia. (90%)

Spiknutí (1997)

Zaujímavý počin a zároveň profesionálne herectvo ústrednej trojice, na čele s Gibsonom, to sú hlavné ťaháky tohto snímku. Čo jeho kvalitu zráža dole je slabo rozvinutý nápad s konšpiračnými teóriami a taktiež v niektorých miestach absolútne nefungujúca chémia medzi dvomi hlavnými protagonistami. (70%)

Ona (2013)

Ľudský hlas samotný dokáže preniesť všetky pocity tak intenzívne, aby ich bolo cítiť všetkými zmyslami (snáď okrem čuchu). Toto je prostriedok, s ktorým Spike Jonze úspešne prezentuje tento snímok. Je to vcelku originálne pojaté poukázanie na to ako sa dnešná doba mení a odosobnenie medzi jedincami nášho druhu je stále viac citeľné. Na druhú stranu, po odmyslení virtuálnej reality nám vo výsledku ostáva platonická láska, ktorú za život zažil takmer každý a teda by sa mohol dej filmu odohrávať v akomkoľvek storočí a mal by rovnaký efekt. (75%)

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Mijazakiho fantasy svet nemá hraníc a vidno to aj v tomto animáku hýriacom pestrofarebnými obrazmi. Opäť raz dokazuje, že vie remeselne na plátno previesť skĺbenie detských motívov a dejovej linky, z ktorej si môže zobrať ponaučenie nejeden dospelák. (75%)

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Výnimočný a hlavne neustále aktuálnejší snímok. Je zaujímavé pozrieť si ho s odstupom času a vidieť ako sa amerika odvtedy pomaly mení a pripravuje sa na legalizovanie tvrdých drog. Sme svedkami toho ako je v súčasných komédiách zľahčované fajčenie trávy a prezentuje ju ako niečo bežné. Aj keď je možno priskoro o takom niečom hovoriť, obávam sa že mariška je iba začiatok. Práve preto má tento film s pribúdajúcim časom ešte väčšiu váhu. (80%)

Špion, který mě miloval (1977)

Bondovská klasika s Rogerom Moorom v jeho najlepšej forme. Záporná úloha mohla byť výraznejšia, takto zostala zatienená Jawsom. Ostatné obsadenie vrátane bondgirl sekunduje príjemne, takže vo výsledku, až na pár technologických prešľapov ktoré sa dajú odpustiť, sa dá označiť tento príbeh o nula nula sedmičke ako jeden z najvydarenejších. (75%)

Na život a na smrt (2013)

Rambo jednotka v absolútne neirackom prostredí. Všetci dostrieľaní ako mucholapky, ale chlapci si veselo utekajú, kotúľajú sa dolu svahmi a likvidujú jedného turbaňáka za druhým. Óda na americký heroizmus a čistý pátos. Ako akčný film je to u mňa na hranici priemeru, ale ako skutočný príbeh to skrátka neobstojí. Spoiler: Chlapík čo to prežil musí mať obťažkanú hruď medailami, ale kto mu dosvedčí že sa to tak naozaj stalo? Jeho traja mŕtvi parťáci? Ak by tomu tak naozaj bolo, myslím že by tento snímok mohol mať pokojne názov Terminator squad forever. Mimochodom chápem, že chceli producenti ušetriť, ale to prostredie amerických hôr tomuto skutočnému príbehu na vierohodnosti veľmi nepridalo. (50%)

Konkurenti (1992)

Veľmi ospalé s hodiacim sa jazzovým podmazom. Vo výsledku neodvrátiteľne nudné a korunované slabučkou zápletkou. Ani výnimočné herecké obsadenie nedokázalo previesť divadelný scenár do filmovej podoby stráviteľnej pre oko diváka. (40%)