• Krátkometrážní

Modrý samet (1986)

Velmi poetická a krásná psychoanalytická filmová pornopovídka s neokázalou estetikou. Jen někdy až moc natahovaná.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Star Wars nikdy nebylo o až tak silném příběhu, ale o velmi silných postavách. Epizoda osm má naprosto ploché charaktery bez života, které se bezcílně někam ženou. Navíc příběh samotný je naprosto fragmentovaný. Máme zde několik příběhových linek, které se paralelně střídají, ale dohromady nedávají jasnou myšlenku, pointu, žádný příběh, který by fungoval. V Last Jedi figuruje několik motivů, které jsou nadhozené, ale vůbec nefungují. Příběh se tak strašně boří v samotných základech. K vizuálu - objevil se zde Yoda. Jo. A vypadal hrozně. Jeho animace byla divná a působila nepřirozeně. Některé střihy byly tristní i přes oku lahodící záběry. Jako jo, film má asi dvě a půl hodiny (což se mi zdálo jako tak trojnásobek), ale nepředává nám žádné informace a co hůř - snaží se nám prodat laciné emoce bez nápadu a premis, které by dávaly logiku. Po tomto dílu mám pocit, že Abrams je geniální tvůrce. Force Awakens je boží, prequelová trilogie je svatý grál a stará série je nadpozemsky meta silná věc. Tolik jsem cítil z onoho filmu, který je prý nejlepší od dob epizody V. A ani tomu nepomohly ty zvraty, ani kýče a ty divné klišé momenty. Prostě nic.

Záhada Blair Witch (1999)

Nechápu logiku Akademie, která film zařadila na Maliny a už vůbec nechápu některé reakce k tomuhle snímku. Blair Witch je totiž neuvěřitelně civilně zahraný, výborně sepsaný a atmosféricky fantastický film. Budiž tohle pouštěno jako scenáristická ukázka pro filmové školy!

Psycho (1960)

Psycho je dozajista skvostnou řemeslnou prací, které dopomáhá i silná předloha a neméně dobrý scénář. Musím říct, že se mi od Hitchcocka více líbilo Okno do dvora, které se mi zdálo více napínavé. Ovšem i tento husarský kousek nezaostává a je krásným dílem, na které jen tak nezapomenu.

Zabiji Nixona (2004)

The Assassination of Richard Nixon je především postavené na vývoji hlavní postavy, s kterou nás tvůrci dokonale spojují. Dávají ji do extrémní karikatury, která se však odráží v nás samotných. Nebýt výkonu Seana Penna, je tento snímek průměrný. Skvělé herectví vše ale zachraňuje a dodává nám nádhernou psychickou sondu do jedné choré duše.

Musíme si pomáhat (2000)

Musíme si pomáhat je česká scenáristická špička. Ne, že ne. Bohužel to samé se nedá říct o řemeslné stránce. Film na mě působil strašně amatérsky, střih naprosto kreténský a postsynchron strašně znatelně. Jarchovský si u mě dobývá místo nahoru v žebříčku scenáristiky. Jan Hřebejk mi však nemá co říct. Asi jeho režii tak úplně nerozumím.

Spalovač mrtvol (1968)

Smutná ukázka toho, jak mohly české filmy vypadat, kdyby nám sem nenajeli naši milí socialističtí přátelé v '68. Ukázka, jak Hrušínský dokázal skvěle hrát. Ukázka Herzovy bravurní řemeslné práce a ukázka ojedinělosti Liškova soundtracku, ač ve své době hrála jeho hudba v téměř každém československém počinu. Tímto si zasluhuje Spalovač plný počet. Už jen kvůli řemeslu. Už jen kvůli smutnému připomenutí tvůrčího zapomenutí.

Kouř (1990)

Emancipace zasraná!

FAMU 70 (2016) (pořad)

Skvěle komponovaný dokument, který může být nestravitelný pro diváka, avšak stále duchaplný a skvostný pro středoškoláka-filmaře, který chce navazovat své studium na jedné z nejprestižnějších uměleckých škol na světě. Upozorňuji, že dokument je stejně divný a zároveň nádherný jako škola samotná.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Jelikož musím hodnotit seriál jako celek, dávám 4*. Bez jediného dílu (a to sedmého) by se celý seriál zřejmě obešel. Samozřejmě, bez něj by se postrádalo pár motivů, které však šly předat do nějakého ze zbývajících osmi epizod. Jinak jsem toho názoru, že první série nemůže bez druhé fungovat. Je správné, když se autoři snaží pracovat s Willem, že ho nezahazují do statusu "přežil - je úplně v pořádku". Scénář zde pracuje s psychickým traumatem, dilematy a lépe rozepisuje vztahy mezi postavami, než u první části. Za mě je druhá porce scenáristicky lepší a daleko propracovanější (už jen kvůli tomu, že se tvůrci nesnažili neustále překvapovat prvoplánovými mindblowy).