• Fantasy

Top Gun: Maverick (2022)

Dalo by se téměř použít slovo „remake“ filmu z roku 1986, ale on je tak setsakramensky dobře natočenej, že mu to nedokážete mít za zlé. Sice od začátku až do konce víte, co bude následovat, ale vy se s nadšením vezete dál.

Černobyl (2019) (seriál)

Seriál zaslouženě na vrcholu žebříčku.

Vstupenka do ráje (2022)

Roberts a Clooney si své role užívají, ale achjo zase ten scénář. Film absolutně bez zápletky, pochválit lze pouze funkční chemii mezi hlavními postavami a příjemné prostředí, ve kterém se “příběh“ odehrává. Záležitost, na kterou hodně rychle zapomenete.

Avatar: The Way of Water (2022)

Po prvním zhlédnutím jsem měl velmi smíšené pocity, vizuál nad očekávání, ale příběhově mně dvojka přišla neskutečně plochá, k vlahému dojmu bohužel nepřispěla ani přepálená stopáž. To už dneska nedokáží tvůrci natočit film, který nemá dvě hodiny a vejš? Druhé promítání bylo lepší, nádherné prostředí nás pohltilo více, film je však potřeba sledovat minimálně ve 3D. Velká škoda, že se Cameron soustředil jenom na tu technickou stránku, až na scénu s Tulkunami (velrybami) totiž nemá Avatar 2 žádný větší přesah. Viděl jsem originál i dabing, a ačkoliv jsem byl zprvu skeptický, musím uznat, že se na dnešní poměry docela povedl.

Černý telefon (2021)

Oproti nejnovějším hororovým přírůstkům je tento film o stupínek výše. Derricksonův rukopis je jasně znát už od začátku a kdyby se nebál jít místy trochu do hloubky, více si pohrál s charakterem a historií záporáka, nebál bych se jít do pěti hvězd. Takhle za čtyři.

Papežův vymítač (2023)

Už bych si měl zvyknout, že dnešní horory nic nového nepřinesou. Film je zářným příkladem toho, kdy se postupovalo podle ověřené šablony, ale hlubší význam aby člověk pohledal. Je to škoda, po slibném úvodu jsem doufal, že mě závěr alespoň trošku překvapí, ale opět jsem se musel jenom smát. Crowe jako kněz dobrej, ale na slabý scénář to bohužel nestačilo.

Oppenheimer (2023)

Tříhodinová nálož vybroušených dialogů, které diváka okamžitě vtáhnou do děje a až do konce ho nepustí. Oceňuji, že Nolan opět nesáhl po CGI, celý film tak vyznívá mnohem realističtěji (nesnáším dnešní prakticky animované filmy). Downeyho jsem na začátku vůbec nepoznal a Murphy tradičně výborný.

Barbie (2023)

Nad očekávání příjemný film, který je však potřeba brát s nadhledem. Vizuál skvělý, Gosling výborný, ale ačkoliv se režisérka snaží o nějaký přesah, v poslední třetině už příliš tlačí na pilu a hlavní “poselství“ filmu začíná člověka otravovat.

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

Ne, tohle už nemá s původní Ice Age nic společného. Příběh o ničem, miliarda nezajímavých postav, zrecyklované fóry snad po sté, otravné rodinné vztahy a leč pěkný, tak přehnaný vizuál. Neskutečně přitažené za vlasy, že opravdu nemůžu jít s hodnocením výš. Velké zklamání. 35%

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Původně jsem ke čtvrtému pokračování přistupoval zvlášť pohrdavě, při prvním sledování mě nezaujala jediná z nových postav a ani stálice mě nikterak zvlášť nenadchly. Do toho mě příšerně iritovala linka dospívající dcery. Každopádně jsem to pozoroval tak nějak napůl oka, a proto jsem se tomu rozhodl dát ještě šanci. Zhlédl jsem i všechny předchozí počiny a musel jsem se kát. Země v pohybu ve srovnání s ostatními nebyla taková hloupost, za kterou jsem jí měl. Příběhově předstihla druhý a snad i třetí díl a fóry fungovaly skvěle. Navíc pokročilejší grafika byla znát. S naprosto ideální stopáží jde o parádní rodinnou oddychovku, která předchozím dílům rozhodně nedělá ostudu. „Mám mu to říct? My jsme totiž úplně blbý!“ 70%