• Fantasy

Moon Knight (2022) (seriál)

Moon Knight je jakožto představení úplně nové postavy vážně dobrým seriálem. Tvůrci nám dokázali naservírovat opět něco v MCU neviděného, a to dobrodružnou výpravu za egyptským božstvem řízlou Klubem rváčů a psychologickým zkoumáním osobnosti. Ta dobrodružná stránka seriálu je rozhodně fajn, bavily mě lokace, hrobky i mytologie, klidně bych toho snesl víc, ale to bohužel nedovolila stopáž. Oscar Isaac odvádí skvělou hereckou práci a je highlightem seriálu, zdatně mu sekunduje May Calamawy, a Ethan Hawke jako záporák si vás získá v prvních epizodách, avšak s přibývající stopáží začne působit méně významně a místy až hloupě. Nikdo další mě nezaujal. Zklamal mě i konec seriálu, který působí dost ustřiženě a nedotaženě, jako by tam chyběla scéna nebo dvě. Finální konfrontace je určitě dobrá a dynamická, ale to zakončení je dost bídné. A propojení s MCU, které je zde úplně nulové, bych taky uvítal. Ostatně, přeci jen si tu hrajeme s božstvy, a to zákonitě musí mít nějaký širší vliv. Ve výsledku jsem ale spokojený, a rád vidím tento adventure žánr, který je pro MCU novinkou. Není to žádná střela, ale určitě mě seriál bavil o chlup víc než Falcon and the Winter Soldier, nebo Hawkeye.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Upřímně sem od toho čekal víc. Je na tom filmu vidět, že se hodně upravoval, stříhal a ve výsledku nepůsobí tak kompaktně. Hodně se skáče mezi scénami sem a tam. Není to asi nic co by mi kazilo zážitek, ale nějakou větší smysluplnosti ve scénáři nehledejte. Zároveň jsem čekal větší jízdu, film hodně střídá tempo, především 2. akt jede místy dost zvolna, a vůbec to není ta nepřetržitá šílenost jak by se mohlo zdát. Rozhodně mě ale pozitivně překvapilo kolik času se věnuje vážným tématům a každé z hlavních postav se podíváme do nitra. Především Wandě, která je pro mě daleko víc ústřední postavou než Strange samotný. Ona je hlavním hybatelem děje, hlavní postavou která prožije svůj vlastní osobní vývoj ve filmu a ze všech je určitě nejlepší. Práce s postavami je obecně jedno z pozitiv filmu. Akce je rozhodně super, je to barevné, dynamické a má to spád. Rozhodně je to nejbrutálnější MCU film, až mě překvapilo co Raimimu povolili, ale kvituju to. Co se týče Raimiho, je to hodně jeho film. Jeho rukopis je tam hodně znát, ať je to akce nebo humor balancující mezi černotou a jeho typickými WTF momenty až na úrovni grotesky. Atmosféra spousty scén je opravdu až hororová, ale opět je to na úrovni toho, co Disney povolí, žádná divočina. Taky si za mě mohli vyhrát víc s multiversem a světy které ukážou. Ne, že by jich bylo málo, ale téměř nic jsme z nich neviděli. Overall je to opět slušný marvelovský standard, který se ale bohužel nestal tou bláznivou jízdou jakou se to prezentuje. No Way Home ve mě zanechal určitě víc. 7/10

Rozhodnutí nebo život (2022)

Pravděpodobně bizár roku. Film postavený na relativně slušné a zajímavé premise, ve které tajemná hra ovlivňuje dění v reálném světě, a samozřejmě se nedějí vůbec hezké věci. Na celovečerní debut pro Tobyho Meakinse to není úplně zlé, v rámci možností se filmu daří vytvářet takové začátečnické napětí, "děsivé" a nepříjemné okamžiky a gore výjevy jako pojídání skla působí znepokojivě (tedy minimálně na papíře). Zároveň se filmu daří vytvářet jakousi ponurou retro atmosféru, která ke snímku sedí, dokonce i hudba je fajn. Bohužel ve většině zůstalo pouze u těch nápadů a nadějných povrchností, a málo co je dotaženo alespoň k průměru. To, jakou má film dějovou strukturu, co se v něm nakonec děje a v jakém sledu, je naprostá šílenost, která absolutně nedává smysl. Vše korunováno extrémně bizarní poslední dvacetiminutovkou, kdy vůbec netušíte co se to v tom filmu kurva děje, a kdy ale vůbec nic nedává smysl a neřídí se jakoukoliv logikou. S nějakým příběhem si scénář neláme hlavu, nedozvíme se jak hra funguje, odkud pochází, dokonce ani jak se dostala do filmu. A zbytek je jen bizarní sled scén ve kterých se dějí věci nahodile jak to zrovna někoho napadlo. Prostě bizár. Naštěstí je to poměrně krátké, ale ani těch 80 minut za to asi nestojí. Věřím ale, že pokud si u toho dobře zahulíte, nebo je vám 15 a chcete se jakože bát, tak to je asi nic proti ničemu. Já osobně ale na tuhle bizarnost radši zapomenu. 3/10

Vyšehrad: Fylm (2022)

Vyšehrad: Fylm ještě větší, šílenější a zábavnější než původní seriál. Tempo jakým na vás bude chrlit hromadu vtipů a gagů je opravdu zběsilé, stejně jako jsou zběsilé a šílené nápady tvůrců. Spousta scén je vyhnána do zábavného extrému, který však filmu věříte i díky skvělému hereckému výkonu Jakuba Štáfka. Od filmu nečekejte nic víc, než čistou zábavu, sem tam nějakou tu glosu k prohnilému českému fotbalu, a spoustu více či méně třaskavých vtipů. Za mě osobně ty povedenější převažují, a proto takové bodové hodnocení. Pokud vás však nezajímá fotbal, a neoslovil vás jak seriál nebo třeba trailer k filmu, tak na něj určitě nechoďte. Pro zasvěcené se však jedná o velmi zábavný kousek skvěle reflektující potíže světa kopané.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Fantastická zvířata třetím dílem potvrzují,  že jde o jednu z nejmíň zajímavých spin-off sérií vůbec. Děj zde není tolik roztříštěný jako v předchozím díle, ovšem stále platí že drtivá většina filmu je pouze nezajímavá výplň, která nás má na dvě hodiny zabavit než se konečně k něčemu film dopracuje. Postavy asi fajn, bohužel charakterově úplně zbytečné a kdyby na jejich místě byl kdokoliv jiný nic by to neměnilo, pokus o jakousi povrchní charakterizaci tak jde úplně mimo. Mikkelsen za mě nevýrazný, ta změna MK nevadila ale ani to není změna k lepšímu. Jestli nás mají čekat ještě dva díly tohohle, tak to je pohroma. Yates a Rowlingová prostě už nedokážou tuhle sérií jakkoliv nakopnout ať si přizvou kohokoliv. Pokud nepřijde výrazná změna ve výpravě nebo klidne na režisérském postu (a jestli vůbec budou finanční výsledky dostačující, o čemž se zatím dá úspěšně pochybovat), tak je mi líto ale tahle série je mrtvá.

Taboo - Season 1 (2017) (série)

Velmi povedené dobové drama řízlé určitým mysteriózním nádechem s vysoce charismatickým Hardym v hlavní roli, který vám nebude sympatický svojí pragmatičností, ale zároveň ho budete obdivovat za jeho nevypočitatelnost, odhodlanost a skvělé plánování. Špinavý Londýn a jeho části jako ústřední lokace se mi dost líbily, všechny postavy jsou velmi dobře obsazené, dobře napsané a mají svoji úlohu v širším plánu. Trochu víc sem očekával od té mysteriózní stránky, minulost hlavní postavy je nám odhalována opravdu pomalu a ve výsledku nehraje takovou roli. Možná je to tak cíleně, vždycky mi skrz tohle ale lehce unikala logika a scénář si tím hodně pomáhal v určitých situacích. Overall ale rozhodně zajímavý kousek, který vás sice nevystřelí do nebe (a nějaké opravdu výraznější scény až na poslední díl chybí), ovšem díky kvalitnímu zpracování podpořenému skvělým obsazením rozhodně patří Taboo mezi ty nejzajímavější netflixovky.

Morbius (2022)

Morbius je extrémně nezajímavá podívaná, kterou bych čekal na DVD po komiksovém boomu po roce 2000. Nudné, jednotvárné a povětšinou i úplně zbytečné postavy, zkratkovitý scénář, sterilní výprava, a nepřehledná akce završená jedním z nejdebilnějších konců v historii komiksových filmů. Najdou se i pozitiva v podobě například hudby, stylových úvodních a závěrečných titulků, nebo tempa filmu, to však nestačí. Sony vyplodilo produkt, který je po všech stránkách vykastrovaný Venom, ze kterého zbylo jen to fádní a nelogické. Opravdu mě zaráží, že po všech těch neúspěšných pokusech se studio nedokázalo poučit, a vyplodí něco jako Morbius

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Midnight Mass je další z řady velmi zajímavých a atmosférických projektů, které však nesází na prvoplánovost, ale skýtá v sobě jakýsi filozofický a tomto případě i duchovní přesah. Vážná témata víry, fanatismu, smrti či spasení řeší skrze dlouhé dialogy jednotlivých postav, zjišťujeme jejich postoje, jejich motivace a pocity, dokážeme jim fandit nebo je nenávidět, i ve zdánlivě ztracené existenci se skrývá naděje a v sebelepším člověku vnitřní démon. Pro mnohé může být kámen úrazu, že seriál opravdu nikam nespěchá, většina hodinových dílů je vyplněna atmosférickými a místy sofistikovanými konverzacemi, na které každý nemusí mít náladu či nechce mít mozkovou kapacitu. Hororové prvky se seriálem prolínají opravdu skvěle, v souladu s celým pojetím seriálu a nejednou mě nadzvedly ze židle. Flanagan jakožto jeden z nejnadějnějších žánrových tvůrců ukazuje, že ví co chce vyprávět, a daná témata zde balí do relativně zábavné, na pohled i poslech příjemné avšak často nepřístupné formy. Celkově mě seriál víc bavil první polovinu, a ve finále ve mě nastavená očekávání nezúročil na 100%. I tak se ale jedná o seriál, který má nezpochybnitelné scenáristické, vizuální a příběhové kvality, jen na něj musíte mít náladu, čas a hlavně určitou dávku empatie a vnímavosti. Pak vás Půlnoční mše odmění slušným jednorázovým zážitkem, u kterého stojí za to se zamyslet nad danými tématy.

Projekt Adam (2022)

Ehh co k tomu říct. Lehká sci-fi dobrodružná tuctovka s konečně ne tak přehrávajícím Reynoldsem, unaveným Ruffalem a naprosto nezajímavými dalšími postavami. Slušný je hlavní dětský herec, technicky vše ok, poměrně nezapamatovatelné po zvukové i vizuální stránce, navíc postrádající jakýkoliv zajímavější nápad nebo moment. Levy si zkrátka odvedl svoji rutinu po všech směrech, nelze ho za to nějak výrazněji kritizovat, nicméně za měsíc nebudu vědět že tenhle film kdy vzniknul.