Zmizení (2013)

Brilantní krimi příběh, který napne každého trochu cítícího člověka. Na začátku se s ničím nepárali, žádný dlouhý úvod a vysvětlování kontextu. Jak příběh pokračuje, člověk se zpětně dozvídá důležité informace a nakonec se dozví i ta největší tajemství. Velmi mě zaujal ten koncept dvou samostatných "detektivních" linek (policajt a otec), očekával jsem standardní společné pátrání, takže to byla zajímavá změna. Název filmu v angličtině je trochu matoucí (byť k němu mám po shlédnutí větší pochopení a rozumím, že se tvůrci snažili konkrétnější termín než jenom "zmizení"), v češtině je sice trochu vágnější, ale podle mého vhodnější. Příběh celkově opravdu dává smysl, ačkoliv mám výhrady k některým postupům ve filmu (Opravdu neustále byl policajt všude sám? I v těch nebezpečných místech, ani nikomu nedal vědět co a jak.). Každopádně jde o velmi kvalitní napínavé drama se "sladkou" tečkou v podobě posledního záběru a střihu do titulků. 90 %

Hra (1997)

Film vás chytí a napíná vás, byť občas máte spíš pocit, že jde o nějaké nedodělky než o komplex. Příliš tmavé scény mi první polovinu filmu znepříjemnily. Filmu by bodla větší provázanost. 75 %

Ti druzí (2001)

Snímek je zajímavým zpestřením sobotního večera, jeho děj je opravdu pozoruhodný, nicméně pozice služebnictva mi není příjemná (nejdříve není divákovi řečeno nic a pak se "něco" dozví, zkrátka buď říct něco hned nebo neprozrazovat). SPOILER ALERT Příběh trochu zamotal také manžel, který se vrátil, a děti (očekával jsem, že oněmí). 80 %

Room (2015)

Velmi zajímavý příběh, který nutí zamyslet se nad světem a našem místě v něm. Už od začátku filmu mě fascinovala Jackova neznalost skutečného světa, se kterou se musel následně sžívat. Některé momenty by potřebovaly bližší vysvětlení, nelíbila se mi také všudypřítomná tma ze začátku (chápu, že šlo o autenticitu, ale nic jsem neviděl a nebavilo mě to). 80 %

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Děsivý zážitek... nevím moc, co k tomu říct, snad jen, že i na mě to bylo příliš drsné.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Seriál rozhodně doporučuji, nevšední zamyšlení nad směřováním technologického pokroku. Mě osobně nejvíce potěšily díly, které byly více o lidech (např. 2. díl 2. série), ale i ostatní stojí za to, málokterá epizoda vás zklame. Většinu dílů provází skepse k moderním technologiím, což by rozhodně mělo být téma dnešní doby, avšak zde je možnost zneužití technologií dovedena až k absurditě. To dokládá i ocenění dílu San Junipero, který se naopak k výdobytkům moderní doby staví převážně pozitivně. Celý pořad je každopádně zajímavým projektem. EDIT: Po shlédnutí 4. série můžu říct jen "wow". Ohromila mě, po San Junipero přichází opět radost, ačkoliv také hluboký žal a nově i soucit. Doporučil bych snad jen jiné pořadí dílů (pro mě byl velmi slabý díl Metalhead, dal bych jej více zkraje). 95 %

Domácí péče (2015)

Nebudu hodnotit hvězdičkami, protože nedokážu film posoudit z odborného hlediska - film byl pro mě ale naprosto katastrofálním obrazem současnosti. V době, kdy lidé přestávají věřit odborníkům, vznikne film zobrazující doktory jako ožralá, necitlivá individua, která "odepisují" lidi. V tom najednou přijde zázrak - léčivé ruce, které dokáží pomoci duši nemocného člověka. Film je opravdu tragickou adorací na dnešní post-faktickou dobu - "nezáleží, co říkají fakta, důležité je, jak to cítím". Tímto rozmáhajícím se jevem se trochu zabývám a bohužel znám několik případů, kdy "léčitelé" pomohli člověku až do rakve. Děkuji, ale takhle ne.

Hon (2012)

Film se snaží poukázat na stádnost a zdůraznit zásadní chybu lidových soudů, které "mají jasno". Nikdo z nich si totiž neuvědomuje, že by se do podobné situace mohli dostat i oni sami. Blízká kamera, drsné emoce a severská tíseň mne na 2 hodiny naprosto pohltily. Postupně gradující neúnosnost následků lži přidává ještě více nervóznosti a můj strach o Lucasův život rostl neuvěřitelně rychle. Neodhalená tajemství filmu dodávají ponurost typickou pro skandinávskou kinematografii. Musím přiznat, že tak drastický a surový film jsem ještě neviděl, a to, že má režisér srdce, mi napovídá pouze závěrečná scéna "o rok později". 100 %

Andělé nejsou andělé (1994)

Poměrně nudný a ničím nezajímavý dokument (kromě tématu). Dal bych 3 hvězdičky, ale opravdu nerozumím proloženým fotkám penisů a nahých těl. 50 %

Věc (1982)

Napnutý od začátku až do konce. Musím vyzdvihnout zvlášť herecké výkony a hudbu. Nicméně závěr filmu je příliš otevřený, vzhledem k příběhu by se hodil jasnější konec. 85 %