• Krátkometrážní

Kiwi! (2006) (studentský film)

Nejdojemnější animovaný kraťas co jsem kdy viděl. Jednoduchý a přitom kouzelný co se týče zpracování. Hudba netahá na pilu jako třeba jinde. Je jemná, nevýrazná, ale podtrhuje děj. Po visuální stránce nelze nic vytknout. Podle negativních komentářů ostatních lze posoudit, že jste se dívali na youtube, kde je opravdu špatná verze Kiwi!. A co pointa. Určitý sen a touha splnit si ho. Přeju ti ho kiwi!

Divý chlapec (1970)

Robinson - Pátek, Jean Itard - Viktor, Frederick Treves - John Merrick. Tři rozdílné dvojice, spojované rolí opatrovatele, učitele a žáka. Emocionalita filmu je skryta pod rouškou tajemství. Smysl života není jen o hledání talentu, inteligence, ale i o nalezení citového pouta. A to ve filmu Jean alias Francoise Truffaut našel. Určitý paradox, Viktor se stává objektem zkoumání, je zkoumán jeho intelekt, sociální zásady, atd. Přitom samotné okolí podstupuje test, jak přijme k sobě takovéhoto chlapce. Otevřený konec, nám dává prostor popřemýšlení nad pravým významem celého příběhu. Celý film nebyl o polidštění divocha, jeho socializaci. Ale o znovuzískaném pocitu sounáležitosti, pocitu bezpečí, jistoty, který tak dlouho ve Viktorovi zůstaval v zapomnění.

Šňup (2002)

Skvěle posplácáný film o ničem. Jeden drogy vyrábí, druhý je prodává, třetí je rozváží a ostatní jsou na nich závislí. Drogový koloběh. To je vše, pokud nepočítám časté scény stavu halucinace, sebezatracení a nezávazného sexu, co mohl film díky špatnému scénáři nabídnout.

Válka světů (2005)

Řeklo by se, že není těžké natočit s neomezeným rozpočtem a filmařským talentem film, který veřejnost nadchne, ta ho opláče a pak spláchne do záchodu. Pravda je, ale jiná a Steven je na to specialista, řekněte mi kolik z jeho filmů, přesahuje filmovou hloubkou vizuální stránku. Snad až na Schindler list žádný. A přesto jeho filmy slaví úspěchy po celém světě, znají jej i Pygmejové či Inuiti. Kolik režisérů s podboným námětem přišlo před ním. A jak dopadli. Den nezávislosti, Mars útočí. Steven si s tím neláme hlavu, vždycky se pohyboval na vratké lávce, diváci ho milují, kritika sžírá, za jeho kýčovité filmy. Naštěstí nehodlá svůj filmařský nadhled měnit.

Kung Fu Panda (2008)

Prečo použili pro modelaci Kung Fu Pandy Jack Blackovu kopii občanky?

Trainspotting (1996)

Závislý v transu, člověk, který vidí i to ošklivé jako krásné. Pouhý pocit, který se rozplyne poté, co přestane účinkovat droga. Droga, která dává tomuto člověku dočasně elán a skvělý pocit. Není těžké přestat, je těžké se vyvarovat opětovnému spadnutí do toho stejného kolotoče. Kolotoče, který začíná zahřátím šedivého prášku na kahanu a končí ukrutnými bolestmi, agónií. A strachem ze svých iluzí. Jak z toho vypadnout. Zbavit se svých "přátel", což není leckdy lehké.

Já, legenda (2007)

Efekty nadupaný konzumní nekonzumní film tak do té 80 minuty táhne diváka vpřed stejně jako běžec na překážkové trati. Ale asi deset minut (metrů) před koncem zakopne o překážku, a ač má stále velký náskok, neví kudy jít dál. Přesná dokumentace filmu, který se tváří jako áčkový akční film, který chce zanechat hlubší dojem mezi ujetými diváky. Jediné co v nich po titulkách zanechá je zhrzený pocit nad dalším béčkovým ámerickým filmem. Škoda závěru, měli to ustřihnout a strčit tam záběr, jak se Will Smith probudí po těžkém snu po zkouknutí Down of Dead.

S tebou mě baví svět (1982)

Tento nejhranější československý rodinný film jsem viděl naštěstí jen jednou. To, že ho každý rok třikrát opakují v telce mne docela mrzí. Není to špatný film, ale je tak trochu přeceňován médii. Když vidíte něco třikrát během 4 měsíců, tak to pokaždé opravdu není to samé. Přece jen se stává v současné době přežitkem. Dětský film ano, ale jen na prodej na VHS a DVD.