Letopisy rodu Shannara (2016) (seriál)

Ako milovník fanatsy som to musel skúsiť ale, nope, nope, nope..verím že knižná predloha je oveľa lepšia. Všetky scény sú nasekané nechutne rýchlo, narácia je tiež neprirodzene rýchle. Celé zle. To čo bolo v týchto dvoch častiach by sa dalo pokojne rozdeliť do celej série a bolo by to zaujímavé. To je moja hlavná výčitka, viac mi ani nestojí za to sa tým zapodievať. Cením si snahy ale určite sa to dá lepšie.

Strážci Galaxie (2014)

Tešil som sa, sklamal som sa. Niežeby som od toho čakal epický zážitok, ale už len kvôli recenziám a odoprúčaniam od kamošov som očakával mierny nadštandart. No čo sa mi dostalo? Priemerná komédia zabalená do veľkého rozpočtu, keby som bol decko tak to milujem ale takto... Všetko mi prišlo tak strašne plytké až až. Jasné, zasmial som sa na pár vtipoch hlavného protagonistu, ktorý to asi jediný ťahal. Veľa vykrádačiek zo star wars, chápem že tomu sa už asi nedá veľmi vyhnúť keď točíte vesmírnu akčnú záležitosť.

Hannibal (2013) (seriál)

S Hannibalom som doposiaľ nemal skúsenosti ani filmové ani knižné, nemám k čomu porovnávať čiže pôjde čisto o objektívny komentár na seriál. Seriál ma hneď prvotnom scénou zaujal svojou vizualizáciou, hneď som si uvedomil, že nepôjde o nič lacné. Postava Willa mi taktiež instantne prišla sympatická no a Hannibal v podaní Mikkelsena proste dokonalý. Ešte sa mi o ňom sníva (včera som dopozeral druhú sériu). Osobne sa mi páčil pomalý rozbeh a vykreslenie charakter, Jack v podaní Fishbourna mi trošku vadí ale prekusol som to. Takže po vizuálnej, atmosferickej a vizuálnej stránke 9/10 (nič nieje dokonalé že). Scenára taktiež ne výbornou. 1. séria 85%, 2. séria 90 %. Najviac ma bavia na tom dialógy, scenár je fakt premakaný, žiadnu logickú skulinku som nenašiel a to som hľadal lebo seriál je na tom postavený..aby vás prechytračil. Môžem len vrelo odporučiť každému kto má rad psychológiu- pretože to nie je ani o vraždách ale o nej.

Chlapectví (2014)

Dlho predtým ako som si zapol tento film, som rozmýšľal čí môže byť výnimočný. Oke jasné bol točený 12 rokov, to by mi malo stačiť že. A ako sa tu už veľa krát zomlelo a je to v samotnom popise, tento film je neobyčajný svojou obyčajnosťou. Každý film z tohto súdka sleduje nejakú zápletku, ktorá nie je úplne bežná, napr. šikana, psychologické problémy atd. atd. je toho fakt spoustu. Tu sa to tiež všetko objaví ale je to riešené rozumne ako v real life. Povedal som si, že ho budem pozerať len keď budem jesť, čiže to vychádzalo asi tak na 8 krát. No ale nevedel som to vypnúť, ale prečo? keď to bolo vlastne o ničom, uplne bežný život. Odpoveď sa nachádza v stotožnení s chalanom, ktorého charakter bol naschvál taký aby sa sním vedel stotožniť asi každý filmový fanúšik...lebo predsa no keby sa z neho stal futbalista čo šikanuje tak to už by nebolo ono, skrz toho chalana a dokonalosti režisérovho vnímania maličkosti pri dospievaní sme mali pocit že sme sami znova prežili to naše "chlapčenstvo". Verím tomu že keby som bol američan zapôsobí to na mňa omnoho viac. Ale aj takto so malo svoje čaro. Ethna až príliš cool otec, pekný vzor ako by mal otec vyzerať (samozrejme na pár drobností - nezamestnanosť )

Wish I Was Here (2014)

Krásny filmík, o normálnom živote, normálnych ľudoch a normálnych problémoch. Citovo nevydiera, pritom scény na slzy tam boli. Dialógy, ktoré vyčaria úsmev cez slzy, milé, vtipné a ešte raz milé. Niečo v tomto štýle by som si prial aplikovať na CZ alebo SK. " Vždy sme sa hrali na hrdinov čo zachránia svet čo sme si vytvorili, a teraz zisťujeme, že sme tí obyčajný ľudia čo potrebujú zachrániť." To je dospelosť? I quess so...

Želvy Ninja (2014)

Ako detskému fanúšikovi bolo mojou psiou povinnosťou obetovať čas tomuto filmu. žiaľ už si veľmi nepamätám seriál z minulosti, alebo filmy, ale viem že som ich zbožňoval. Z pohľadu cieľovky (čiže chalani/dievčini vo veku 6-14) úplne super, ja mať teraz 10 tak to milujem. A tu by sa moja kritika mohla skončiť lebo je to predsa točené pre nich. Korytnačky nemôžu uspokojiť dospelého diváka, neboli preňho vytvorené, no aj dospelí človek sa vie na niektorých scénach zasmiať. Čiže fájn niektoré veci by som spravil inak, možno ten dej mohol len trošičku zložitejší (ale zase pohľad relatívne dospelého diváka).Jedine čo my vyslovene vadilo, a nie niesom gay, bola Megan Fox. Neviem si to vysvetliť, asi som nerd a nemám rád keď takéto "herečky" hrajú v takýchto filmoch. Asi jej dali veľa peňazí.

Gotham (2014) (seriál)

Len s veľkými obavami som to zapínal. Vedel by som si predstaviť ako geniálne by mohol byť tento seriál natočený, lebo má skutočný potenciál a zázemie. Na druhú stranu celkový trend rozoberať sekundárne príbehy veľký komiksových hrdinov a snažiť sa predčiť koncept hlavného hrdinu (v tomto prípade batmana) nevidím až tak pozitívne. Ono strašne záleží na tom, ktorú mytológiu gothamu uznávate (je ich viacej teda, ja osobne som podľahol nolanovi na plnej čiare čiže toto je pre mňa trošku mínus), toto bude predpokladám viac komiksovo založené. No aj to môže byť diskutabilné keďže v dnešnej dobe frčia "reálne komiksovky". Viem že hodnotiť seriál po pilote je ako hádzať hrach na stenu, no môžme aspoň vidieť aký koncept nám to ponúke a hercov (čo je tiež veľmi dôležité). V rámci hereckého obsadenia som spokojný, výber na jednotku (no samozrejme uvidíme). Čo sa týka seriálu samotného dúfam že to nepôjde smerom Arrow, Smallville, najnovšie The Flash, keďže mam pocit že to všetko robia v jednom štúdiu tak sa toho veľmi obávam. Bola by to škoda. Gotham musí byť temný! O čo sa evidentne tvorcovia celkom aj snažia. Jedine čo mi vadí je taká úzka späťnosť s Brucom Waynom, podľa mňa mal byť z toho vynechaný aspoň zo začiatku, nie je to o ňom, Takto je dej celkom ľahko čitateľný. No ale uvidíme čo to dá. Zatiaľ nehádžem flintu do koša. Ale čo to vlastne je- temná komisková kriminálka?

Neopouštěj mě (2010)

Kto videl Ostrov (2005), tak preňho táto téma nie je ničím nová. Hell o tom tu už toho bolo. Tvorcovia sa snažili to tentokrát spraviť trošku inak, no a ako to dopadlo? Pre mňa osobne ako necitlivé cliché hrajúce na city. No ale aby som to vysvetlil. Dajme tomu že ľudstvo sa rozhodlo ignorovať najväčší morálny aspekt svojej spoločnosti. Klonovať ľudí stým že títo ľudia sú odsúdený na smrť darovaním svojich orgánov iným "pravým" ľudom. Film ani postavy sa veľmi tomuto neľudskému správaniu nevenujú. Celé je to proste o tom že tu máme milostný trojuholník ona miluje jeho on ju atd. A celý film ideme stým, že určite zomrú a nenaplnia svoj život tak ako by sme si to mi predstavovali. Krásne citové vydieranie by som povedal. Toľko nastrihaných instahipsta romantikuš scén som pokope fakt dlho nevidel. Ale okej dajme tomu že pristúpim na túto citovú hru bez šťastného konca. Ale ono to nefunguje ani stou láskou. Nikomu z nich som neveril že sa milujú a tam to u mňa zhaslo. Ja osobne nepotrebujem aby mi filmy pripomínali aký je vzácny život a mám si ho vážiť, ja to viem. Ale kebyže na to niekto zabúda tak mu tento film odporúčam.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Tak po dlhom čase opäť zhliadnutý tento klenot. Stále keď si pozriem tento film ma vie prekvapiť. Jedine čo by som mohol tomuto filmu vytknúť mu vlastne vytknúť nemôžem lebo sa to naozaj stalo a to hlúposť tej záchrannej akcie a americké heslo nikdy tam nikoho nenecháme radšej zomrieme všetci, hej make sense. Ale je to zapeklitá morálna otázka, ktorú ja si netrúfam riešiť ani súdiť. V podstate dokonalý vojnový počin, ktorý nenechal moje srdce chladné. Dokonca vidím určitú krásu v boji za niečo dobré so svojimi bratmi (asi to je tá mužská essencia). Každopádne som silný pacifista a viem, že násilie plodí len násilie.

Dárce (2014)

Je to vlastne Equilibrium, bez všetkého toho zábavného čo vás na ňom bavilo. Film sa snažil podať silný message, ktorý ale priemerne inteligentný obyvateľ tejto planéty snáď uvedomuje - bez práce nie sú koláče, bez nešťastia šťastie atd.. Čiže no, začalo to milo ale čím to šlo ďalej mal som pocit že tvorcovia sa už strácali, zobrali si na seba ťarchu sveta a nejak to nezmestili do 97 min. Ono rozdiel v Equilibriu bol v tom že tam to bolo zamerané na akciu a nenávisť voči systému. Tu je to podané všetko tak teen-easy, že v tom podstate nie je napätie a ani nemáte veľmi pocit že tam tí ľudia nemajú emócie a trpia. Žiadna silná ideológia tu nefiguruje. Miesto žánru Sci-Fi/Drama by som dal môj nový obľúbený Sci-fi/teen- romance, dnes už to hold letí a hollywood schopne živý túto pôdu. A ano, to ľudské survival mláďa na konci, wtf?!