Twilight sága: Zatmění (2010)

Eclipse je zatiaľ najlepšia časť série Twilight. Konečne sa tam niečo dialo, konečne tam boli náznaky nejakého deja, konečne to malo aspoň minimálnu atmosféru, konečne som nezíval každých päť minút a konečne tam bol (hoci len jediný) vydarený fight. To však neznamená, že som bol spokojný. Vzťahy medzi smiešnymi upírmi a polonahými vlkolakmi sú trápne a vlastne všetky vzťahy sú nejaké zvláštne. Dialógy sú stále stupídne-debilné (našťastie nie až tak ako v New Moon) a neverbálne výkony hercov otrasné. Celkovo je snímok stále príliš romantický, zdĺhavý a nevýrazný. Radšej si stokrát pozriem úchvatné predstavenie Lycans vs Vampire v sérii Underworld, ako trpieť Bellu a celé jej pošahané divadlo. So zatmením jedného oka ***.

Na hraně temnoty (2010)

Po režijnom úspechu s filmom Apocalypto (2006) sa Mel Gibson opäť vracia na filmové plátno v kriminálnej dráme Na hrane temnoty, v ktorom vyšetruje smrť svojej dcéry (aktivistky bojujúcej proti ilegálnej výrobe zbraní), ktorú dali odstrániť vplyvní a mocní ľudia. Filmu však chýba viac napätia a akcie. I keď, niektoré scény filmu boli naozaj dobré. V konečnom dôsledku by snímku bohato stačila aj 90 minútová stopáž. Gibson (napriek šedinám na hlave) je stále ten chlapík s brutálne drsným pohľadom. Je to pozerateľný film, ktorý nenadchne, ale ani nesklame.

District 9 (2009)

Keby nebolo tej amatérsko-dokumentárno-reportérskej kamery (hlavne v úvode), tak by bol District 9 jeden z najlepších akčných sci-fi filmov, aký som kedy videl. Bola tu myšlienka, množstvo nápadov a pekná vizuálna stránka. Prvá pol hodinka filmu trochu uspáva, ale zvyšok je akčný, dynamický a vizuálne pútavý. Film je dôkazom toho, ako by sa zrejme ľudia správali k mimozemskej rase uväznenej na našej planéte. A nie je to nič výnimočného, veď ľudia sa tak správajú i medzi sebou. Dáme vám žrádlo pre mačky, umiestnime vás v izolovanom tábore a tam budete žiť....Kreveťáci, vy príšery odporné! Ľudia sú naozaj dobrosrdeční! Všetci, ktorí majú radi akčné sci-fi s náležitou myšlienkou a prepracovaným vizuálom, budú spokojní aj Districktom 9. Mne sa to v celku páčilo.

Číslo 9 (2009)

V poslednom období sa na filmových fanúšikov hrnie množstvo filmov zobrazujúcich postapokalyptický svet, ako ho zatiaľ nepoznáme (úprimne povedané, zrejme poznať ani nechceme). Katastrofické vízie sú desivé a zničujúce. Žiaľ, v mnohých prípadoch si za ne môže ľudstvo samo. Ničíme prírodu, produkujeme toxický odpad, planétu ohrozujeme neustálymi vojenskými konfliktami, vyrábame stále inteligentnejšie stroje, ktoré onedlho budú sebestačné (ono roboty môžu ľudstvu slúžiť, avšak môžu ho aj zničiť) atď. Ak ľudstvo nebude myslieť na budúcnosť, nedopadne to najlepšie. Podobný postapokalyptický svet po veľkej vojne ľudstva proti strojom zobrazuje aj vynikajúci animovaný film Číslo 9. V prekrásnej animácii je ukryté zmysluplné posolstvo. Snímok je akčný i emotívny zároveň. Animátori odviedli skvelú robotu. Hoci film nemá mnoho novátorstva (vojnu strojov a ľudí sme mohli vidieť v Terminátoroch či vo Vojne svetov alebo v snímku Ja, robot; stroj s vlastným mozgom v Oku dravca; zničenú planétu i v animáku Robot Walle; atď.), stojí za zhliadnutie. Ja som bol spokojný:)

Kniha přežití (2010)

Kniha prežitia je film, ktorý rozpráva príbeh o postapokalyptickom svete (cca 30 rokov po veľkej ničivej vojne, ktorá spôsobila pretrhnutie ozónovej vrstvy), v ktorom sú pre nás samozrejmé veci (pitná voda, jedlo, kniha atď.) cennejšie ako všetko zlato sveta. Ľudia konzumujú ľudí a všade vládne chaos a anarchia. Existuje však posledná nádej ľudstva na záchranu a prežitie civilizácie uložená v jednej z najstarších a najvýznamnejších kníh. Ak chcete vedieť o ktorej knihe je reč, pozrite si ho.

Proroctví (2009)

Knowing je kvalitný snímok, ktorý vás nenechá dýchať. Citlivý a osobný príbeh doplnený napínavými, dynamickými a akčnými scénami s hororovým nádychom vás chytí a nepustí až do konca. Koniec sveta sa blíži, nečakajte preto a pozrite si, ako to celé dopadne.

Rytíři nebes (2006)

Filmové súboje 1. sv. vojny nikdy neboli sfilmované veľkolepešie a pútavejšie.

Kurýr 3 (2008)

Hovorí sa do tretice všetko dobré. To však neplatí pre v poradí tretieho Kuriéra. Hrá tu síce opäť skvelý Jason Statham, ale to jediné pozitívum. Akcia je podivne zrýchlovaná, kameramani robia všeličo iné, len nie dobré zábery a o strihačovi radšej pomlčím. Transporter 3 bude pre všetkých fanúšikov predošlých dielov zrejme sklamaním. Nudiť sa však nebude nikto. Ak chcete, pozrite si to.

Mstitel (2009)

Ľutujem Steveho, že sa ho stále (ako kliešte) držia neschopný kameramani a strihači. Dajte mu už pokoj a nechajte ho natočiť poriadny film. Seagal si to určite zaslúži. Ja mu držím palce. V celku pozerateľný film s majstrom Seagalom a dodrbanými súbojmi.

Wrestler (2008)

Najúžasnejší herecký výkon Mickeyho Rourka v uveriteľnej dráme o starnúcom profesionálnom wrestlerovi Randym, ktorý venoval celý svoj život wreslingu a verným fanúšikom. Ak ste doteraz pochybovali o wreslingu a wrestleroch ako takých, po zhliadnutí filmu určite zmeníte názor. Úžasná podívaná plná akcie, drámy a emócií. Určite si to pozrite. Ja som bol nadmieru spokojný.