Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Krásne, krásne a ešte raz krásne! To je Home. Niečo tak vizuálne nádherné, rozprávačsky pútavé, obsahovo bohaté a hudobne virtuózne som ešte nevidel. Úžasné divadlo slovami neopísateľné, avšak zážitkovo famózne. Kto neuvidí, bude ľutovať. Ja som bol nadšený. Naša planéte je prekrásna a preto si ju musíme vážiť. Musíme ťa chrániť, Teba – Zem, pretože si zázračná. Na pesimizmus už nie je čas! Treba konať! Najlepšie každý od seba. Nebuďme energeticky chamtiví, využime našu inteligenciu a nové technológie a spravme niečo pre našu modro-krásnu planétu. Ďakujem, že vznikajú takéto skvelé projekty.

Agora (2009)

Agora rozpráva smutno-krásny príbeh o prvej žene filozofke a astronómke z Alexandrie. Hypatia bola neskutočne múdra žena a jej túžba po poznaní a vedomostiach bola úchvatná. Bola však pohanskou filozofkou v časoch, kedy sa začalo v Egypte násilným spôsobom rozmáhať kresťanstvo. Náboženstvo vede neprialo a teda neprialo ani samotnej Hypatii, ktorá bažila po nových poznatkoch a jej názory na svet boli výrazne odlišné od tých náboženských. Za svoje filozofické a náboženské názory bola nakoniec krutým spôsobom umlčaná. Zaujímavé úvahy a názory človeka donútia premýšľať a razom si uvedomí, aký bol staroveký svet múdry už len v pohľade na našu slnečnú sústavu. Veľkolepé, zmysluplné a dojemné divadlo, ktoré sa oplatí vidieť.

Expendables: Postradatelní (2010)

To, že budem ešte niekedy kňučať blahom pri nejakom filme, som ani len netušil. No stalo sa. Ešte viac ma teší, že to bolo pri akčnom snímku The Expendables. Je super, že sa opäť začínajú točiť klasické akčné filmy, ktoré poznáme z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Do Expendables sa dostali takmer všetky akčné filmové legendy (čo vôbec nie je bežné), osobne mi tam chýbal už len Steve. Najviac sa mi páčil Jason, ktorý je brutálne drsný chlapík a perfektne sprevádza Slyho. Z hľadiska hodnotenia je to špičkový akčný film, v ktorom netreba hľadať prepracovaný príbeh a hlboké myšlienky, ale skôr úžasnú akciu, skvelé herecké výkony a vtipné hlášky. Ja som bol veľmi spokojný a nostalgické spomienky, ktoré vo mne snímok zanechal, sú na nezaplatenie. Sly je neskutočný frajer, že točí takéto filmy. Jeho Rambo: Do pekla a späť je vynikajúci a Postrádateľní sú mu dôstojným protivníkom. Právom budú patriť do klenotnice najlepších akčných filmov všetkých čias. Už teraz slintám, ako malé dieťa za bonbónom, kedy príde dvojka. Kto vyrastal na klasických akčných filmoch, bude The Expendables milovať. Ostatní sú na tom trochu horšie. Snímok však nesklame nikoho. Ak chcete zažiť skvelý akčný zážitok, určite si ho nenechajte ujsť. Ja som si ho vychutnal naplno. Ďakujem a klaniam sa.

Nezapomeň na mě (2010)

Napriek tomu, že som doteraz nevidel veľa romantických drám, musím konštatovať, že dráma Nezabudni na mňa (Remember Me) je zrejme tá úplne najlepšia. Mladému človekovi, ktorý je na svete sotva dva desaťročia a už zažije tak bolestivý zážitok, akým je nájdenie mŕtveho brata, sa musí zrútiť celý svet. Psychika má čo robiť, aby sa s tým vyrovnala, no je to veľmi ťažké, keď máte rozvedených rodičov, malú sestru, ktorú v škole šikanujú a otca, ktorému je prednejšie všetko ostatné ako rodina. Navyše máte problémy s políciou a vôbec ale vôbec neviete čo s vlastním životom. Ak však máte dobrých kamarátov a stretnete lásku svojho života, ktorá má podobný osud, život sa môže zmeniť. Postupne sa mení všetko okolo vás k lepšiemu. Človek sa mení, ľudia sa menia a život začína mať zmysel. Máte svoju lásku, otec si vás a rodinu začína všímať a všetko je zrazu tak krásne. Osud však dokáže byť nevyspytateľný. A tak tragédia môže ľudí spájať a rovnako tragédia ich môže znovu rozdeliť. To, že filmári to spravili týmto (pre niekoho debilným , nelogickým) spôsobom mi vôbec nevadilo. Práve záver je tým momentom, ktorý zapríčiní, že film vám zostane ešte dlho v pamäti. Celý príbeh sprevádza dobrá kamera a pekná hudba a tak filmu nechýba v podstate nič zásadné. Hoci som pri sledovaní nevyronil ani jednu slzu, je to film plný melancholických pocitov.

Parchanti (2010)

Oddychovka plná akcie a zábavy.

Mlha (2007)

Je to jeden z najlepších hororov, ktoré som videl a odporúčam ho všetkým, ktorí majú radi horory a radi sa boja. Scéna s pavúkami je tak úžasná, že som počas nej ani len nežmurkol. V situáciách plných strachu, bolesti a beznádeje vždy existuje maličká iskrička nádeje na prežitie. V tomto filme má však nádej až mnoho prekážok a záver je pôsobivo zdrvujúci.

Počátek (2010)

Inception je jedným z najväčších filmových zážitkov tohto roku, ktorý si nemôže nechať ujsť žiadny filmový fanúšik. Mali sme tu už všetko, ale takýto snímok zrejme ešte nie. Pravdupovediac písať o ňom je poriadne zložité. Najlepšie je vidieť ho a prežiť si ho. Sny a podvedomie človeka majú obrovskú moc, ktorá dokáže vytvárať a pretvárať celý svet. A v takomto svete pracuje aj šikovný zlodej Dom Cobb. To, že sny bývajú často veľmi reálne vie asi každý človek, ktorý si podvedomí (počas snenia) vytvára svoju vlastnú realitu. Do tejto vysnenej reality už stačí len zapojiť ľudí, ktorým chcete prečítať všetky myšlienky a ktorých chcete okradnúť a film je na svete. Aj vo vysnenom svete však môžu nastať problémy , ktoré zapríčinia, že v snoch a podvedomí ostaneme uväznení. Buďte preto veľmi opatrní a nezabudnite mať pri sebe vec, pomocou ktorej zistíte čo je realita a čo sen. Žiť hlboko v podvedomí je totiž veľmi nebezpečné. Začiatok je snímok, ktorý má niekoľko úrovní presne zapadajúcich do seba. Vygradovaný dej sprevádzaný úžasnými vizuálnymi momentmi a geniálnou Zimmerovou hudbou má za následok padnutú sánku nejdeného diváka. Veru, Nolan nedokáže natočiť zlý film a ja mu veľmi ďakujem. Ak chcete zažiť niečo úžasné a pripomenúť si vynikajúcu trilógiu Matrix, určite si to pozrite. Ja už teraz viem, že si to pozriem ešte raz.

Čtvrtý druh (2009)

Myslíte si, že žijeme na Zemi iba my? Nebol by som si tak istý. Existuje dosť veľa prípadov, ktoré hovoria o paranormálnych, nadprirodzených a len ťažko vysvetliteľných javoch. Väčšina im asi neuverí, no aj tak na nich niečo je. Existujú štyri druhy stretnutí s mimozemskými bytosťami a ten najstrašnejší druh je štvrtý (únos mimozemskými bytosťami), o ktorom rozpráva aj film Štvrtý druh so skvelou Millou Jovovich. Atmosféra je v niektorých momentoch strach naháňajúca a párkrát sa človek pekne zľakne. Téma nie je nijak originálna, veď podobných filmov existuje hneď niekoľko, ale máloktorý sa môže pochváliť tým, že je natočený podľa skutočnej udalosti. Filmári na dosiahnutie autentickosti použili polodokumentárnu koncepciu, ktorá niekomu sadne a inému zas nie. Pravdou je, že divák sa musí často veľmi sústrediť, keď má pred sebou a štyri rôzne obrazy. Celkovo je to dobrý film s patričnou dávkou strachu. A to či mu uveríte alebo nie, je len na vás. Rozhodne lepšia podívaná ako nudný a trápny snímok Paranormal aktivity.

Všichni milují Mandy Lane (2006)

Vraj Všetci milujú Mandy Lane, ja nie, je to zákerná mrcha. Ak je uveríte, je s vami koniec. A ako film zhodnotiť? Ide o priemerný horor plný teenagerov, ktorí skončia mŕtvi. Scenár je ľahko predvídateľný až na posledných desať minút. Dialógy sú debilné a stupídne, vhodné tak pre sfetovaných teenagerov a nie pre rozhľadeného diváka. Atmosféra a vlastne všetko ostatné je len slabým priemerom. Podobný nudný zážitok bez strachu vám poskytne tucet ďalších nevýrazných hororových sračiek. Aspoň, že sa dalo pozerať na tie baby.

Oko (2008)

Film The Eye vznikol podľa rovnomenného čínskeho filmu z roku 2002. Hoci nedosahuje kvalít pôvodného snímku, určite stojí za zhliadnutie. Už len preto, že v ňom hrá krásna Jessica Alba. Predstavte si, že by ste prišli o zrak. Neskôr sa vám však naskytne možnosť transplantácie očí. Čo si vyberiete? Ostanete naďalej slepý alebo budete vidieť, avšak aj veci, ktoré druhí nevidia? Zrejme by ste sa rozhodli pre druhú možnosť. Po zhliadnutí tohto filmu to platiť nebude.