Kick-Ass (2010)

Úprimne povedané, po pozretí traileru, som film nechcel ani vidieť. Pripadalo mi to ako lacná paródia na obľúbené filmy podľa komiksov. Teraz však môžem povedať, že som sa poriadne mýlil. Keby som film nevidel, urobil by som poriadne veľkú chybu a prišiel o skvelý adrenalínový zážitok. Čo je vlastne Kick-Ass? Pre niekoho iba paródia. Pre niekoho teenagerská (možno až detská) akčná rozprávka. Ja si to však nemyslím. Ten film je akčný, je zábavný, je kreatívny, má myšlienku, má nadhľad, má všetko. Herci sú fajn, Nicolas a hlavne roztomilá Chloe sú úžasní (také dieťa by som chcel aj ja :)) a režisér je riadny macher. Som úplne nadšený. Tak suprový akčno-komiksový nárez chcem vidieť každý deň. Akčná sekvencia s nočným videním a zábermi ako z First person akcie ma úplne dostala. Vlastne každá akcia a hláška ma nútila kvíliť blahom. A všetko sprevádzala krásne zvolená a trefná hudba. Celý film je zvládnutý na jednotku a preto bez zaváhania *****. Kto si ho nepozrie, môže ľutovať. PS: Už teraz sa teším na dvojku.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive je predovšetkým komédia a až na druhom mieste akčný film. Dynamika je solídna, akcia a herci tiež, ale to ešte neznamená, že sa vám film vrastie do pamäti. Ja som akčné komédie nikdy nemal veľmi v láske, pretože nie sú drsné ako pravá akcia a nie sú vtipné ako pravá komédia. Sú také neutrálne. Tu sa však budete baviť a občas aj smiať.

Ninja (2009)

Ninja nesie skvelý názov, ale len to filmu nestačí. Akcia nadupaná, niektoré súboje geniálne, ale všetko ostatné katastrofa.

Tekken (2010)

Názov Tekken zrejme dosť napovedá predovšetkým priaznivcom počítačových resp. konzolových hier. Áno, je to film na motívy hry, ktorý dopadol pre niekoho dobre a pre iného zas katastrofálne. Podľa mňa sa netreba zamýšľať nad predvídateľným scenárom, nelogickosťou a otrasným príbehom. Jednoducho si treba užívať povedené (nezostrihané) súboje, dynamiku, pestré kostýmy, tvrdých vymletých bojovníkov a krásne vymleté bojovníčky. Ostatné je v tomto filme vedľajšie. Jasne, že sa to dalo natočiť lepšie, no buďme vďační, že je to zábava, na ktorú sa dá aspoň pozerať.

StreetDance 3D (2010)

StreetDance 3D je ďalším filmom do zbierky, kde sa tancuje a všetko ostatné je akosi zbytočné. Myslím, že podobných filmov už bolo dosť a tento neprináša nič kreatívneho. Choreografie (najmä záverečná)a hudba boli fajn, ale scenár a dialógy slabota. Na sériu Lets Dance tento tanečný počin proste nemá. Len preto, že som to videl v 3D dávam **.

Bez soucitu (2010)

Bez súcitu je akčná jazda v štýle Lucka Bessona, kde sa niečo stále deje. Bitky, streľba, výbuchy, skákanie po budovách, úteky, naháňačky v autách atď. Niekedy má divák pocit, že už ani nevie, čo kde patrí. Je to taký malý akčný zmätok na obrazovke, ktorý opäť rieši celosvetovým problém zvaný terorizmus. V role tajných agentov sa predstavia nie typickí akční hrdinovia, ktorí sú často skôr komediálni ako drsní. Človek sa však nenudí a baví sa. A rozum môže v pohode odpočívať.

Ochrana státu (2008)

Mnoho amerických filmov je práve o terorizme a najnovšie sa k nim pridáva aj francúzsky film Ochrana štátu, ktorý je napínavý, dynamický a predovšetkým kruto reálny.

Oči války (2009)

Iba mŕtvi sa dočkali konca vojny. Iba mŕtvi majú v každej vojne pokoj.

Karate Kid (2010)

Nazvať nového Karate Kida akčným filmom je nepresné, hoci nejaká „detská“ akcia sa tu nájde. Ide skôr o rodinný film alebo film pre detského diváka. Mne sa to však aj tak páčilo. O tom, či je mladý Smith herec alebo nie, by sa dalo veľa polemizovať, je však sympatický a zábavný a to nakoniec stačí. Film je určený predovšetkým mladému publiku, pre ktoré je dostatočne akčný, zábavný i emotívny. A aj Jackie Chan svoju rolu učitela kung-fu zvládol v pohode. Ide o jednu z jeho najlepších rolí vôbec. Súboje vo filme sú detské a s ozajstným kung-fu majú pramálo spoločného, avšak dá sa na ne pozerať. Občas mi dokonca pripadali oveľa drsnejšie a prehľadnejšie ako v niektorých nových akčných filmoch (Však Steve?). Jaden Smith nie je bojovník, ale skôr tanečík. Čas však ukáže, čo sa z neho vykľuje. Nakoniec nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť hudobný podmaz, ktorý bol naozaj fajnový. Osobne si myslím, že niektoré filmy sa oplatí remake-ovať, pretože môžu byť lepšie ako tie pôvodné. Ja som sa bavil.