Život je krásný (1997)

Komedie z koncentráku...hmmm. Těsně na hranici kýče, ale ze správné strany.

Spalující touha (1999)

Výpověď o tom, čím žila a čím se trápila americká vyšší střední třída konce milénia. O SPALUJÍCÍ TOUZE! O paranoidních vizích manželů, ve kterých na ňadra jejich manželek sahají chlupaté ruce námořních důstojníků v parádních uniformách, kteréžto vize zahánějí manžely v benátských maskách šmírovat na děsivé orgie do tajuplných (eh...šlechtických??) sídel. O hrůze manželek z pádu manželů do mravního bahna a schopnosti tyto olbřímí propady odpouštět, zvláště o Vánocích. O opulentních večírcích, na kterých jsou po sklence šampusu všichni vystaveni pekelnému pokušení zhřešit, přičemž pokušení roste, je-li přítomen Maďar. O zhoubnosti kombinace alkohol + koks s heroinem + (jistě bizarní) sex v koupelně. O tom, že není měkkých drog a že i THC dokáže z lidí udělat debily (tady předvedla Nicole opravdu parádní etudu "vysmažená kráva". Bravo!). New York konce 20.století, to je skutečné inferno a to především v luxusnějších čtvrtích. Takhle nějak to muselo vypadat ve Vídni o 100 let dříve. Brrrr! Navíc je to film velice odvážný, kde si to např. při natáčení dali Tom a Nicole pro větší věrohodnost naostro (na place tam s nimi byl jen starý maestro u kamery). Nebo je tam skandální záběr, jak se Nicole vyčůrá a pak si otře...jak se to jmenuje? Kubricka si vážím, jeho filmy mám dost rád, ale tohle fakt posral. Nicole si občas nasadí brýle, aby se dalo uvěřit, že umí číst, Cruise je na odstřel jako obvykle. "Řekněte nám heslo" - "mám vám říct...heslo?". "Svlékněte se" - "mám se ...svléknout?". Tohle fakt nezachráněj ani ty hezký těla, na kterých Kubrick zřejmě k stáru ujížděl.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Hrozně mi to připomínalo filmy Voskovce a Wericha. Nemám rád filmy Voskovce a Wericha. Ale zase mám rád Coeny...

Fargo (1996)

Už od úvodních titulků naprostá bomba. Krásná zimní atmosféra, dokonale padnoucí hudba, veselý příběh a k tomu vynikající trojice Buscemi, Macy & Stormare. Ještě jsem chtěl trochu komentovat Frances McDormand a Oscara, ale koukám, že by to vypadalo, že všechno opisuju od Limy...Tenhle film si pouštím klidně od prostředka, jen tak pro radost.

Válka barev (1995) odpad!

Takhle to dopadá, když si narcis bez talentu myslí, že točit filmy jako Lynch není žádná věda. Co tam, sakra, dělá Mejla?

Osvícení (1980)

Na těhle filmech mě vždycky rozteskní, že se (s výjimkou Antikrista) začne hlavní hrůzák v poslední třetině chovat jako naprostý hovado. Nicholson je asi tak dobrej herec, jako je Lucie Lucka Bílá dobrá zpěvačka...cosi tam je, to je bez diskuse, ale mizí to pod závalem exhibice a není ve světě síla, která by mu, když to na něj příde, zabránila potopit film do hlubin. A že měl Kubrick sil na rozdávání. Nebo už začal směřovat k hořkému konci v EWS?

Sedm statečných (1960)

Co napsat? Tenhle film jsem viděl asi nejvíckrát a mám ho, přes jeho často až směšnost, možná nejraději. Je to něco jako mayovky, čtyřlístek nebo šípáci. Navíc v dospělosti jsem vzal na milost i tu děvenku, která mi tam jako klukovi neladila...

Sedm (1995)

Jestli to byla pro autory nějaká forma psychoterapie, jestli to, že se vyřádí "na place", zabrání štábu dělat prasárny v životě, tak snad. Jinak mi to připadá jako samoúčelná úchylárna ve stylu 120 dní Sodomy, ačkoliv je to teda samozřejmě slabý odvar. Používat pro tohle slova "esej" nebo "studie", to mi přijde dost mimo. Je to jen americkej mainstreamovej film, kterej si hraje na senzaci (kult?) - a při tom je jen dost špatnej a zbytečnej. Možná mu dám někdy pod parou ještě jednu šanci a možná tady pak nebudu kazit hodnocení..// Po druhém pokusu musím filmu přiznat jakési formální kvality (ovšem filmů, kde se plouhaj zmuchlaný detektivové a v ošklivým městě prší a je hnědá tma, už tu pár bylo), po obsahové stránce mi ale stále vychází samoúčelný sadismus. Jestli to má být metafora současného temného světa (čemuž ale nevěřím), tak je to metafora sakra kostrbatá. Nemluvě o tom, že svět, kde poldové zahajují vyšetřování echtovního mordu v knihovně četbou Danta a Rabelaise, je vlastně celkem roztomilý místo - PČR má co dohánět. Mám pocit, že zadáním bylo prostě za poměrně naditý pytel dolarů natočit "šokující", ale ve výsledku výdělečný film (výrobek) kategorie Thriller / Krimi / Mysteriózní, což se asi i povedlo. Způsobem, který mě osobně nezajímá. Je to ale asi pořád lepší než mlčící jehňátka z téže kategorie. Taky je třeba ocenit, že (snad) nevznikl film, ve kterém by zoufalý šéf kriminálky vyzvedl Millese v pakárně a Sommerseta na rybách, aby mu vyřešili "nových sedm" nebo "sedm na druhou" nebo něco takovýho. Dabing, se kterým to pustila príma TV, patří do koše na směšný odpad.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975) odpad!

Nejdebilnější svinstvo, na které jsem si kdy koupil lístek do kina. Aby toho nebylo málo, tak jsem ještě před filmem musel poslouchat 20 minut Hendrichových tlachů o tom, že když se mi to nebude líbit, tak jsem dement (mimochodem, Hendrich, jako majitel jediného správného názoru na cokoliv, který se nepustí mikrofonu, ani když na něj půl kina křičí, ať už vypadne, to je kapitola sama o sobě...). Kruh hovna mě málem zabil, ještě že jsem měl pro sichr kelímek od piva (díky, Aero) a nemusel se tudíž až tak strachovat, že vrhnu někomu do klína.